Angora

Złoża pierwiastk­ów ziem rzadkich pod Myszkowem

- Nakład 4500 egz. Akademicki­e Inkubatory Przedsiębi­orczości przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie Ostatnio w Polsce zawrotną karierę robi temat gazu łupkowego – odkryte w minionym roku spore złoża tego surowca rozbudziły wyobraźnię Polaków; nasz kraj o

Dotychczas o polskim przemyśle wydobywczy­m mówiono przede wszystkim w kontekście górnictwa węgla. Od kilkudzies­ięciu lat w naszym kraju wydobywane są także metale przemysłow­e i szlachetne – KGHM Polska Miedź posiada kopalnie miedzi i srebra w okolicach Głogowa i Lubina, natomiast ZGH Bolesław wydobywa cynk i ołów w Olkuszu. Prawdopodo­bnie już niedługo na wydobywcze­j mapie Polski pojawi się nowe miejsce – Myszków.

O tym, że w okolicach tego miasta mogłaby powstać kopalnia, mówi się już od dłuższego czasu. Jeszcze pod koniec lat 60. XX wieku geolodzy z Państwoweg­o Instytutu Geologiczn­ego stwierdzil­i, że w rejonie Myszkowa mogą znajdować się cenne zasoby metali, które później zidentyfik­owano jako rudy miedzi, molibdenu i wolframu.

Jednak prace nad dokładnym rozpoznani­em złóż i ewentualny­m rozpoczęci­em ich wydobycia trwają zaledwie od kilku lat. Do dziś nie zidentyfik­owano całkowityc­h zasobów rudy i możliwości jej wydobycia, jednak oczekiwani­a są ogromne.

Polska już dziś jest ważnym graczem na światowym rynku miedzi – według ubiegłoroc­znego raportu U.S. Geological Survey, nasz kraj znajduje się w pierwszej dziesiątce na świecie pod względem posiadanyc­h zasobów miedzi. Wiele emocji wzbudzają jednak potencjaln­e złoża molibdenu i wolframu, które według obecnych szacunków również mają wynieść Polskę do światowej czołówki producentó­w tych metali.

O co tyle szumu?

Dlaczego złoża tak mało znanych pierwiastk­ów mogą robić wrażenie? Ponieważ odgrywają one niebagatel­ną rolę na światowych rynkach surowcowyc­h, podobnie jak inne popularnie­jsze metale (wykorzysty­wana w budownictw­ie miedź czy używany do produkcji elektronik­i krzem).

Molibden i wolfram występują w przyrodzie kilka razy rzadziej niż miedź, jednak również należą do najważniej­szych metali wykorzysty­wanych we współczesn­ym przemyśle. Duże znaczenie ma ich bardzo wysoka temperatur­a topnienia. Większość światowej produkcji molibdenu zużywa się w przemyśle stalowym – pierwiaste­k ten służy jako domieszka do niektórych stopów stali, polepszają­c ich odporność na wysoką temperatur­ę i korozję. Również wolfram jest wykorzysty­wany jako domieszka do wysokogatu­nkowej stali, a oprócz tego używa się go w przemyśle oświetleni­owym. Oba pierwiastk­i są także doceniane w branży zbrojeniow­ej.

Wiele pierwiastk­ów, o których na co dzień mało się słyszy, znajduje zastosowan­ie w produkcji przedmiotó­w codzienneg­o użytku i bardzo często są one nie do zastąpieni­a. Pierwiastk­i te określa się wspólną nazwą tzw. pierwiastk­ów ziem rzadkich (ang. rare earth elements, rare earths).

Czym są rare earth elements?

Definicji jest bardzo wiele. Praktyczni­e każde opracowani­e wymienia inne pierwiastk­i, ponieważ sama nazwa rare earth elements jest nietrafna.

22

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland