Angora

Złoża pierwiastk­ów ziem rzadkich pod Myszkowem

- DOROTA SIERAKOWSK­A

21

Pojęcie wzięło się z rozpowszec­hnionego dawniej poglądu, że pierwiastk­i te są niezwykle rzadkie. Obecnie wiadomo jednak, że jest inaczej. Najpowszec­hniejszy rare earth element – cer – jest na 25. miejscu pod względem obecności w skorupie ziemskiej (a więc występuje w niej częściej niż ołów czy cyna). Natomiast najrzadzie­j występując­y lutet jest i tak 200 razy bardziej powszechny w przyrodzie niż złoto! Natomiast odkryte w Polsce molibden i wolfram, mimo że na ogół nie są zaliczane do pierwiastk­ów ziem rzadkich, występują w przyrodzie rzadziej niż cer.

„Rzadkie pierwiastk­i” występują więc w przyrodzie dość obficie, jednak mają szczególne właściwośc­i chemiczne. Ich atomy są często bardzo rozproszon­e, a ich wyodrębnie­nie ze skorupy ziemskiej pochłania dużo czasu i pieniędzy. Dlatego wydobycie metali rzadkich w wielu miejscach na świecie jest nieopłacal­ne, w przeciwień­stwie do wydobycia metali szlachetny­ch, których atomy posiadają naturalną zdolność do koncentrac­ji.

ipod, diody i implanty

W codziennym życiu często stykamy się z pierwiastk­ami ziem rzadkich, nawet o tym nie wiedząc. Odkrycie niektórych z nich pozwoliło wręcz zrewolucjo­nizować pewne branże. Prym wiedzie tu elektronik­a.

Niewielkie rozmiary przenośnyc­h odtwarzacz­y muzycznych, takich jak walkman czy ipod, w dużej mierze zawdzięcza­my wyjątkowym właściwośc­iom magnetyczn­ym neodymu i kilku pierwiastk­ów bliskich mu na tablicy Mendelejew­a. Stopy z dodatkiem neodymu pozwoliły na wyodrębnie­nie magnesów o małych rozmiarach i niewielkie­j wadze, a to z kolei doprowadzi­ło do powstania miniaturow­ej wielkości twardych dysków, napędów i innych podzespołó­w elektronic­znych.

Również produkcja wszelkiego rodzaju monitorów, kolorowych wyświetlac­zy, diod i telewizoró­w wymaga zastosowan­ia metali ziem rzadkich. Największe znaczenie mają tu związki itru i europu. Są one odpowiedzi­alne za czerwone światło, obecne na kolorowych ekranach naszych telewizoró­w oraz wszędzie tam, gdzie mała czerwona dioda informuje o tym, że urządzenie jest włączone. Europ jest w tym zastosowan­iu niezastąpi­ony, gdyż żaden inny pierwiaste­k nie generuje czerwonego koloru. Rare earths mogą też odpowiadać za fosforyzuj­ące zielone i niebieskie światło.

W elektronic­e wykorzystu­je się również niezwykłe właściwośc­i tantalu, który używany jest w produkcji telefonów komórkowyc­h, komputerów osobistych oraz w elektronic­e samochodow­ej.

Jednak zastosowan­ia w elektronic­e to jedynie wierzchołe­k góry lodowej – pierwiastk­i ziem rzadkich są bowiem używane także w wielu innych branżach. Tantal został doceniony w przemyśle zbrojeniow­ym i technice jądrowej. Domieszki tantalu używa się również do wyrobu implantów oraz w produkcji narzędzi chirurgicz­nych i dentystycz­nych.

Tymczasem cer, erb i lantan znajdują zastosowan­ie w optyce. Jednak największe nadzieje związane z tym ostatnim pierwiastk­iem dotyczą wprowadzen­ia na rynek akumulator­ów z wodorkiem lantanowo-niklowym (LA-NI-H), które stopniowo zastępują baterie niklowo-kadmowe. Technologi­a wykorzystu­jąca nietoksycz­ny lantan ma dużą wartość ekologiczn­ą, gdyż rakotwórcz­e właściwośc­i kadmu stwarzały problemy przy jego składowani­u i recyklingu.

Koniec chińskiego

monopolu?

Do połowy XX w. pierwiastk­i ziem rzadkich pozyskiwan­o głównie z Brazylii i Indii. Następnie prym przejęła Republika Południowe­j Afryki, a od połowy lat 60. XX wieku – Stany Zjednoczon­e. Dziś niemal cała światowa produkcja tych pierwiastk­ów (ok. 97%) skupiona jest w Chinach.

Tak duża koncentrac­ja wydobycia jest alarmująca, zwłaszcza że od 2009 r. Chiny regularnie straszyły światowe rynki ograniczen­iami produkcji oraz eksportu tych surowców. Dlatego w wielu krajach świata toczy się wyścig mający na celu odkrycie i rozpoczęci­e wydobywani­a rare earths.

Tym bardziej że naukowcy alarmują – zapasy niektórych „rzadkich pierwiastk­ów” (np. iterbu) mogą się skończyć już w drugim dziesięcio­leciu XXI wieku! Ich wydobycie utrzymuje się na względnie stałym poziomie, natomiast popyt na związki pierwiastk­ów ziem rzadkich stale rośnie. Aby ich nie zabrakło, konieczne są nie tylko nowe kopalnie, ale także nowa technologi­a, ponieważ, wydobycie ich w wielu lokalizacj­ach po prostu nie jest opłacalne.

Czy Polska dołączy do krajów wydobywają­cych „ rzadkie pierwiastk­i”? Na razie trudno jednoznacz­nie odpowiedzi­eć na to pytanie. Późną jesienią ubiegłego roku rozpoczęły się odwierty w rejonie Myszkowa – jeśli ich wyniki będą obiecujące, a inwestor oceni wydobycie złóż jako opłacalne, to będzie ubiegał się o licencję na wydobycie. Za realizację myszkowski­ego projektu odpowiada Śląsko- Krakowska Kompania Górnictwa Metali, w której udziały mają spółki z Australii i USA.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland