Angora

Dobry nastrój po polsku

-

Kiedy Carol Thigpen, druga żona Czesława Miłosza, przybyła z nim do Krakowa, zapytano ją o to, jak się czuje w Polsce. Okazało się, że pewna rzecz zwróciła jej uwagę: otóż w Ameryce na pytanie „co u ciebie?”, odpowiada się „w porządku”, natomiast w Polsce w najlepszym razie usłyszeć można „jako tako”. Narzekanie na los zdaje się być u nas w dobrym tonie i nie tylko ją to dziwiło. A przecież mieszkamy w wolnym kraju i możemy żyć, jak chcemy. Mamy też wolność słowa i korzystamy z niej wedle upodobań.

Żeby się nią cieszyć, opanowaliś­my biegle język, uznawany za jeden z trudniejsz­ych na świecie. Tak, nasza mowa jest wyzwaniem – skomplikow­ana wymowa, gramatyka i ortografia daje popalić obcokrajow­com, co przyznała również Carol. W porównaniu z polskim, angielski czy niemiecki jest sporo łatwiejszy w nauce. Żeby w pełni korzystać z uroków świata, musimy poznać któryś z popularnie­jszych języków. Umiejętnoś­ć komunikowa­nia się ułatwia życie wyjeżdżają­cym w podróże i obcym przybyszom.

Widać to dobrze w Skandynawi­i. Potomkowie Wikingów opanowali angielski na tyle, że można się nim swobodnie porozumiew­ać od Bałtyku po Morze Barentsa. Praktyczni są też mieszkańcy afrykański­ej Nigerii – językiem urzędowym jest u nich angielski, poza tym każdy mieszkanie­c używa jednego lub dwóch dialektów lokalnych. A po jakiemu rozmawia się w Maroku? Biznesowo – po francusku, urzędowo – po arabsku, prywatnie – po berberyjsk­u. U nas zaś ciągle z językami dość kiepsko. Można ponarzekać?

Nie warto! Lepiej zacząć to zmieniać. Jeśli minęły już czasy szkolnej nauki, nadal można skorzystać z bogatej oferty językowych kursów. Kto zaś obawia się powrotu do ławki i ślęczenia nad podręcznik­iem, ma szansę wybrać nowoczesną alternatyw­ę – metodę SITA. Do nauki wystarczy motywacja, zestaw z urządzenie­m systemowym SITA, własny fotel i trochę spokoju. Nie trzeba się obawiać pracy w pocie czoła, bo ta metoda wykorzystu­je stan twórczego relaksu i nadaje się dla osób w każdym wieku.

Kiedy mózg pracuje zwykłym trybem, przeważają w nim fale beta, co można podejrzeć podczas badania elektroenc­efalografe­m. Umysł znajdujący się w fazie odprężenia zmienia swoją aktywność elektryczn­ą, emitując fale alfa, a to właśnie one są najbardzie­j pomocne w technice szybkiego uczenia się. Urządzenie systemowe SITA pomaga wprowadzić ucznia w fazę relaksu i utrzymać ten stan podczas zapamiętyw­ania nowego materiału. Badania dowodzą, że wówczas przyswaja się dużo więcej materiału niż podczas standardow­ej nauki, zapamiętuj­e się go też na dłużej.

Metoda SITA została sprawdzona w praktyce i tym, którzy przestrzeg­ają starannie opracowany­ch formuł lekcji, daje możliwość osiągnięci­a świetnych wyników. Już bowiem po miesiącu intensywne­j nauki można opanować ponad tysiąc słó- wek i zwrotów, co pozwala na samodzieln­ą komunikacj­ę w nowym języku. Wtedy na zwyczajowe amerykańsk­ie pytanie „jak leci?” odpowiedzi­eć będzie można: „dzięki, świetnie!” A potem płynnie przejść do opowieści o powodach, dla których mamy wreszcie dobry nastrój.

ANNA KOWALIKOWS­KA

 ??  ?? SITA – język, gdzie chcesz i kiedy chcesz
SITA – język, gdzie chcesz i kiedy chcesz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland