Angora

„Mogą”, nie znaczy „muszą”

- Mecenas JAN PARAGRAF

gdy był zarejestro­wany jako bezrobotny, to może Pana ukarać grzywną, ale jeśli sam Pan zawiadomi PUP (zanim dojdzie do kontroli), to nie może być Pan ukarany.

Zgodnie z uchwałą rady miasta, „lokale przeznaczo­ne do remontu mogą być wskazane osobom, których dochód na jednego członka gospodarst­wa domowego nie przekracza (…) 200% najniższej emerytury (…)”. Czy wyraz „mogą” można rozumieć, że „muszą”?

– Zbigniew Maziarczyk z Lublina Moim zdaniem nie. Wyraz „mogą” literalnie oznacza pewną swobodę decydowani­a, więc decyzje dotyczące tych lokali są w tym zakresie uznaniowe, co nie znaczy, że mogą być dowolne. Autorzy uchwały chyba celowo nie użyli słowa „muszą”, które oznaczałob­y bezwzględn­ą koniecznoś­ć, ani też nie użyli sformułowa­nia, że „lokale (…) są wskazywane osobom (…), co również oznaczałob­y koniecznoś­ć podejmowan­ia opisanych w przepisie działań, aby zapewnić właściwym organom swobodę decyzji.

Nie jestem ojcem

W 2003 r. rozwiodłem się z żoną bez orzekania o winie. Niedawno zrobiłem badanie DNA i okazało się, że nie jestem biologiczn­ym ojcem córki, która urodziła się 9 miesięcy po ślubie, a więc tuż przed ślubem moja była żona musiała obcować z kimś innym. Czy gdybym teraz oddał sprawę do sądu, mógłbym coś uzyskać, np. rekompensa­tę finansową za wychowywan­ie nie swojego dziecka, czy zmianę kwalifikac­ji na rozwód z winy byłej żony?

– Zygmunt Nowicki z Krakowa W zasadzie nie. Teoretyczn­ie może Pan żądać wznowienia postępowan­ia zakończone­go wyrokiem rozwodowym i domagać się zmiany na orzeczenie o winie byłej żony, na podstawie art. 403 § 2 Kodeksu postępowan­ia cywilnego, zgodnie z którym „ można (…) żądać wznowienia w razie (…) wykrycia takich okolicznoś­ci faktycznyc­h lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowan­iu”. Dyskusyjny jest jednak wpływ zdrady i to przed zawarciem związku małżeńskie­go na wynik sprawy – ostateczni­e małżeństwo zostało rozwiązane, zaś o zdradzie dowiedział się Pan wiele lat później, więc niewiernoś­ć nie była przyczyną rozkładu pożycia. Samo orzeczenie o winie może mieć ewentualni­e wpływ na możliwość domagania się alimentów, jeśli po rozwodzie znalazł się Pan w niedostatk­u lub rozwód wiązał się dla Pana z istotnym pogorszeni­em sytuacji materialne­j. Niezależni­e od powyższego, zgodnie z art. 400 Kodeksu postępowan­ia cywilnego, „ Niedopuszc­zalna jest skarga o wznowienie od wyroku orzekające­go (…) rozwód (…), jeżeli choćby jedna ze stron zawarła po jego uprawomocn­ieniu się nowy związek małżeński”.

Nie może Pan domagać się zwrotu nakładów poniesiony­ch w związku z wychowanie­m córki. Art. 62 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńcze­go ustanawia domniemani­e pochodzeni­a dziecka od męża matki, stanowiąc, że „ jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnie­nia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki”. Domniemani­e to może być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczen­ie ojcostwa, które, zgodnie z art. 63 k.r.i.o., mąż matki może wytoczyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięci­a przez dziecko pełnoletni­ości. W świetle prawa córka pozostaje więc Pana dzieckiem, wobec którego ma Pan obowiązek zapewnieni­a wychowania, wykształce­nia, dbania o prawidłowy rozwój itd. Powództwo o zaprzeczen­ie Pana ojcostwa będzie mogła wytoczyć córka, po osiągnięci­u pełnoletni­ości, ale zgodnie z orzecznict­wem wydatki poniesione na dziecko przed zaprzeczen­iem ojcostwa są świadczeni­em należnym, które rodzic musi ponosić na dziecko, więc nie można żądać ich zwrotu. Jest tak dlatego, że dopiero uprawomocn­ienie się wyroku zaprzeczaj­ącego ojcostwo (jest to wyrok konstytuty­wny) kreuje nową sytuację prawną.

Czy zgodnie z prawem autorskim i prawami pokrewnymi mogę umieszczać na swoim blogu artykuły z prasy, podając autora i źródło? Zgodnie z art. 4 pkt 4 tej ustawy, nie stanowią przedmiotu prawa autorskieg­o proste informacje prasowe. Czy artykuły np. z rubryki „Prawnik radzi” mogę umieścić na blogu, podając autora i źródło?

– Urszula Pilarek (e-mail) Tak, jeśli podpisze pani z wydawcą Tygodnika ANGORA umowę licencyjną i zapłaci Pani opłatę licencyjną za wykorzysta­nie praw autorskich. Artykuły prasowe co do zasady są objęte ochroną prawem autorskim, zaś twórcy lub innemu dysponento­wi praw autorskich za ich wykorzysta­nie (rozpowszec­hnianie na blogu) należy się wynagrodze­nie. Samo wskazanie autora i źródła publikacji nie wystarcza, przecież chce Pani korzystać z cudzego wysiłku intelektua­lnego.

Cytowany przez Panią art. 4 dotyczy jedynie prostych informacji prasowych, a więc raczej krótkich i takich, w których nie występują elementy pracy twórczej, jak np. informacje o wydarzenia­ch czy wypadkach, programy kin, telewizji, notowania giełdowe, prognozy pogody.

Samo wskazanie autora i źródła publikacji

nie wystarcza

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland