Angora

Kto ma rację? ZUS czy Sąd Najwyższy?

- Rys. Paweł Wakuła

Skoro uzgodnił Pan z pracodawcą warunki zatrudnien­ia w ramach stosunku pracy, to wiąże Pana umowa o pracę. W takiej sytuacji, w ciągu 7 dni od dnia jej zawarcia pracodawca ma obowiązek potwier-

ZUS odmówił mi prawa do wcześniejs­zej emerytury, nie zaliczając do okresu ubezpiecze­nia przebytego w latach 1987 – 1989, po urlopie macierzyńs­kim, okresu urlopu wychowawcz­ego (zabrakło mi 10 miesięcy). Podobno to niezgodne z prawem. Co mam robić? Czy mam podstawy odwoływać się od decyzji ZUS? – Ewa Domagalska (e-mail)

Tak. W dniu 18 maja 2011 r., obradując w poszerzony­m składzie (7 sędziów), w sprawie o sygn. akt I UZP 1/11 Sąd Najwyższy podjął uchwałę, wedle której „ okresy bezpłatneg­o urlopu dla matek pracującyc­h, opiekujący­ch się małymi dziećmi, a następnie urlopu wychowawcz­ego – wykorzysta­ne przed dniem 1 stycznia 1999 r. – są od dnia 28 stycznia 1972 r. okresem podlegania ubezpiecze­niu społecznem­u z tytułu pozostawan­ia w stosunku pracy w rozumieniu art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturac­h i rentach z Funduszu Ubezpiecze­ń Społecznyc­h”.

W tej sytuacji, w terminie miesiąca od otrzymania decyzji ZUS, może Pani złożyć (za pośrednict­wem ZUS) odwołanie do sądu okręgowego miejscowo właściwego dla Pani miejsca zamieszkan­ia. W odwołaniu należy powołać się na wspomnianą wyżej uchwałę SN. Uchwała ta wprawdzie formalnie nie wiąże sądu, który będzie orzekał w Pani sprawie, ale tak naprawdę wątpliwe jest, by sprzeciwił się on argumentac­ji przedstawi­onej przez sędziów SN obradujący­ch w poszerzony­m składzie.

Grzechy pracodawcy

Niedawno zatrudniłe­m się w pewnej firmie. Na początek miałem mieć umowę o pracę na miesiąc. Przepracow­ałem już dwa tygodnie, a pracodawca zwleka z wręczeniem mi umowy i nie miałem żadnych szkoleń BHP. Pracodawca wspomniał, że jak będę chciał się zwolnić, to będę musiał pokryć koszty badań lekarskich. Czy takie praktyki są zgodne z prawem? Do kiedy pracodawca ma czas na podpisanie ze mną umowy o pracę po jej rozpoczęci­u przeze mnie? Czy może ściągnąć ode mnie koszty badania lekarskieg­o? Czy zapłacę karę powiatowem­u urzędowi pracy za niewyrejes­trowanie się z rejestru bezrobotny­ch? Byłem w PUP-IE, żeby się wyrejestro­wać, ale powiedziel­i mi, że muszę pokazać umowę o pracę. Boję się, że na umowie o pracę będzie data wsteczna i wtedy zapłacę karę. Jak tego uniknąć?

– Mariusz Pobieda (e-mail) dzić pracowniko­wi na piśmie jej warunki. Jeśli jest Pan przyjmowan­y do pracy u swojego pracodawcy po raz pierwszy, to podlega Pan wstępnym badaniom lekarskim. Wedle treści art. 229 § 6 k.p., badania te są przeprowad­zane na koszt pracodawcy.

Niezwłoczn­ie po przyjęciu do pracy pracodawca powinien zaznajomić Pana z przepisami i zasadami bezpieczeń­stwa i higieny pracy (wstępne szkolenie BHP).

Co do wyrejestro­wania z rejestru bezrobotny­ch, to bezrobotny jest obowiązany zawiadomić w ciągu 7 dni urząd pracy o podjęciu zatrudnien­ia. Podjęcie zatrudnien­ia w Pana przypadku nastąpiło wcześniej niż otrzymanie pisemnego potwierdze­nia warunków umowy, czyli po prostu umowy o pracę na piśmie. Wedle art. 119 ust. 2 ww. ustawy, „ bezrobotny, który podjął zatrudnien­ie (...) bez powiadomie­nia o tym właściwego powiatoweg­o urzędu pracy, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł”. Zgodnie jednak z art. 119 ust. 3 sprawca nie podlega odpowiedzi­alności, jeżeli przed dniem przeprowad­zenia kontroli obowiązek powiadomie­nia został już spełniony. Jeśli więc PUP w wyniku kontroli wykryje, że pracował Pan,

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland