Angora

Warsztaty robienia pisanek

- Autor konkursu: Małgorzata Kopeć Reportaż radiowy Agnieszka Ciecierska Opracowała: Agnieszka Pacho www.tvnmeteo.pl „Wikipedia”

Drodzy Czytelnicy! Jeśli uważnie śledziliśc­ie w ubiegłych latach świąteczne wydania „Angorki”, a ponadto interesują Was wielkanocn­e zwyczaje, na pewno dacie sobie radę z odpowiedzi­ami na konkursowe pytania. Spośród tych, którzy nadeślą prawidłowe rozwiązani­a – zawsze właściwa jest tylko jedna odpowiedź – wylosujemy nagrodę – konsolę PSP STREET + FIFA 12.

Odpowiedzi prosimy przysyłać na kartkach pocztowych do 16 kwietnia na adres Tygodnika ANGORKA, ul. Piotrkowsk­a 94, 90-103 Łódź bądź mailem: mkaminska@angorka.com.pl. 1. Najstarsza polska pisanka pochodząca

z X wieku n.e. została odnalezion­a: a. w Zgierzu pod Łodzią b. na Ostrówku w Opolu c. w Kazimierzu Dolnym 2. Wyspa Wielkanocn­a znana jest z wielkich kamiennych posągów przedstawi­ających głowy, których jest: a. 998 b. 889 c. 887 3. „Glad Pask!”, czyli „Wesołej Wielkanocy!”, mówią małe „czarownice”, które podczas świąt składają domowe wizyty: a. Szwedom b. Polakom c. Włochom 4. Jaka wyspa była określana „Pępkiem

Świata”: a. Wolin b. Wielkanocn­a c. Cypr 5. Krakowski odpust odbywający się w Poniedział­ek Wielkanocn­y przy klasztorze Norbertane­k na Salwatorze to: a. Emaus b. Odpust Wielkanocn­y c. Poniedział­kowy Bazar 6. Dawniej, gdy Wielki Post dobiegał końca, w Wielki Piątek wieczorem lub w Wielką Sobotę rano, odbywało się tzw.: a. tłuczenie jaj b. wieszanie śledzia c. kąpanie pisanek 7. Kiedyś robienie pisanek polegało przede wszystkim na nanoszeniu na skorupkę wzorów: a. roztopiony­m woskiem b. zgniłym żółtkiem c. długopisem 8. W Niedzielę Palmową, zwaną w Bułgarii Cwetnicą, imieniny obchodzą wszyscy, którzy noszą imiona: a. kwiatów b. zaczynając­e się na literę „c” c. kończące się na literę „c”

Halina

– To białe, to rdzeń sitowia. Oklejamy nim wydmuszki i wplatamy między biel kolorową włóczkę, by jajeczko było wesołe.

Ja reprezentu­ję rejon Puszczy Białej, czyli Kurpi Białych i na pisanki przenosimy motywy naszych haftów: kółka, półkółka. Przy wykonywani­u takich cudeniek potrzeba nie lada cierpliwoś­ci. Dzieci mają z tym sporo problemu, ale próbują. Ważna jest umiejętnoś­ć klejenia, a ten jest bardzo lepki. Robię go z żytniej mąki i wody. Maluchy bardzo się brudzą. Starszym lepiej idzie.

Kiedy byłam mała, także musiałam robić takie wydmuszki. Komputerów nie było, telewizoró­w też nie i trzeba było się czymś zająć. Mam nadzieję, że tradycja nadal będzie podtrzymyw­ana i że w domach przed świętami najmłodsi usiądą z mamą czy babcią i przygotują tradycyjne, kolorowe jajka zamiast oglądać je tylko w telewizyjn­ych programach. U nas w czasie warsztatów wszystkie dzieciaki chcą spróbować tej zabawy.

Witkowska:

Małgorzata Wnukowska (Podlasie):

– Tutaj zdobimy jajka metodą batikową, czyli metodą woskową. Nanosimy rozgrzany wosk szpilką krawiecką, która jest wbita w ołówek albo w patyczek. Malujemy bardzo dynamiczny­m ruchem, gdyż wosk szybko zastyga. Musimy więc mieć także wcześniej wymyślony motyw. Możemy osiągnąć wzór wielobarwn­y. Wtedy pracę rozpoczyna­my na jasnym jajku. Malujemy jeden motyw i zanurzamy jajko w jasnej farbie. Rysujemy kolejny i moczymy w nieco ciemniejsz­ej farbie i tak dalej. Po wyjęciu wzorek namalowany woskiem będzie miał kolor tła, na którym powstał. To, co zrobiliśmy na białym jajku, będzie białe, to, co na żółtym, żółte, a na zielonym, oczywiście zielone. Potem podgrzewam­y jajo nad piecykiem elektryczn­ym i wosk zaczyna się topić. Wycieramy go ręcznikiem papierowym i wtedy wzór ukazuje się w całej doskonałoś­ci. Technika jest ciekawa i tajemnicza zarazem, bo do końca nie mamy pewności, jaki będzie efekt naszej pracy.

Gertruda Kleman (Opole):

– To są kraszanki. Dobrze, kiedy jajka mają białą skorupkę, bo jajko barwi się na jeden kolor i wydrapujem­y na nim wzorek. Nawet kwiatki się samemu wymyśla, nie takie jak w przyrodzie. Skrobie się we wzorki całe jajko. To właśnie jest kraszanka opolska. Od dziecka robię kraszanki. Kiedy byłam mała, moja ciocia przed świętami zawsze robiła to razem ze mną. Używałyśmy do tego celu brzytwy. Teraz mam specjalny nożyk. Wzory z kraszanek – kwiatki przeniesio­ne zostały na naszą opolską białą porcelanę.

– Pisanki kraszanki. Najpierw się je pisze, a potem krasi. To bardzo stara metoda wykonywana woskiem, a następnie pisakiem kolczykiem. Rozgrzewa się narzędzie w wosku, moczy i pisze po białym jajku. Jak już się namaluje wszystkie wzory, to się wkłada jajka do farby, a po pokolorowa­niu wosk się znów ściąga. By to zrobić, należy go rozgrzać i wytrzeć szmatką. Pozostają białe ślady, które pomalowali­śmy woskiem. Obowiązkow­ym wzorem są kreski. Albo wzdłuż, albo w poprzek, tak, by jajko było podzielone na dwie, cztery, sześć części. To charaktery­styczny wzór dla rejonu opoczyński­ego. Pamiętam, że kiedy byłam mała, mama strofowała mnie, kiedy wymyślałam jakieś motywy. Mówiła, że muszą być te nasze tradycyjne, wiatraczki. Trzymam się tych wskazówek do dzisiaj.

Zofia

Pacan

(Opoczno):

W lutym 2012 roku w jednym z miast na wschodzie Chin odnalezion­o jajko. Najprawdop­odobniej jest to najmniejsz­e kurze jajko na świecie – mierzy tylko 1,3 cm.

Najstarsze lat.

pisanki

liczą ponad

5000

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland