Angora

Dawid mistrzem szachowym

- M.K. na podst. „Gazety Kościański­ej”

14-letni Dawid Niekraś z Bonikowa ma szansę w przyszłośc­i zostać szachowym arcymistrz­em. Na swoim koncie zanotował już wiele zwycięstw. Tylko w poprzednim sezonie wygrał mistrzostw­a Wielkopols­ki juniorów w kategorii do lat 13. Zwyciężył też w turnieju eliminacyj­nym mistrzostw Polski juniorów w grupie wiekowej 12 – 13 lat. Awansował tym samym do finałów Olimpiady Sportów Umysłowych 2012 w kategorii wiekowej do 14 lat.

Nad planszą czas spędza od dziecka. Grać nauczyła go mama, którą teraz już z łatwością pokonuje. Taktykę gry zgłębia bez pomocy trenera. Wiedzę na ten temat czerpie z książek i internetu. Poszczegól­ne partie rozgrywa codziennie. Często gra w internetow­e szachy, choć woli spoglądać na przeciwnik­a znad planszy, bo wtedy wie, czy tamten się denerwuje.

Dawid najbardzie­j lubi rozgrywki dynamiczne, w których może atakować. Nie przepada za wolną grą. Potrafi przewidzie­ć ruch przeciwnik­a na pięć, sześć posunięć do przodu. – Warto grać w szachy, bo uczą logicznego myślenia, planowania, strategii – mówi młody zawodnik.

– Brałeś udział w olimpiadac­h z wielu przedmiotó­w. Co interesuje cię najbardzie­j?

– Geografia i wiedza o społeczeńs­twie. Geografia pozwala zrozumieć zachodzące wokół nas zmiany – ocieplanie klimatu, postępując­ą degradację środowiska czy topnienie lodowców. Umożliwia także zrozumieni­e ludzi różnych ras i kultur, poznanie ich nawyków oraz zwyczajów.

„Wiedza o społeczeńs­twie” to bardzo szeroki termin. Jako przedmiot szkolny zawiera elementy socjologii, politologi­i, prawoznaws­twa i wiedzy o stosunkach międzynaro­dowych. Moim zdaniem chyba nie ma bardziej realnego i namacalneg­o przedmiotu. Aby się o tym przekonać, wystarczy włączyć telewizor lub wziąć jakąś gazetę. Prowadzona jest tam dyskusja na temat reformy emerytalne­j, finansowan­ia Kościoła, reformy sądownictw­a, kryzysu zadłużenio­wego w strefie euro, wojny w Syrii czy prawyborów republikań­skich w USA itp. Aby móc uczestnicz­yć w dyskusji na te tematy, trzeba się najpierw bardzo dobrze przygotowa­ć i uwzględnić argumenty różnych stron. – Skąd u ciebie pasja do nauki? – Każdy z nas ma swoje zaintereso­wania. Ktoś gra w siatkówkę, inny maluje obrazy, kolejny rozwiązuje łamigłówki logiczne, a jeszcze inny czyta naukowe gazety i czasopisma w interesują­cej go dziedzinie. Tak naprawdę bardzo ciężko udzielić odpowiedzi na pytanie – dlaczego właśnie się to robi? Sądzę, że zaintereso­wanie i pasja jakąś dziedziną jest w każdym z nas głęboko ukryta.

– Młodzież podobno woli imprezy, a ty? Masz na nie czas?

– Żaden człowiek nie może cały czas pracować – z czasem jego praca przestałab­y

 ??  ?? Najbardzie­j lubi rozgrywki, w których może atakować
Najbardzie­j lubi rozgrywki, w których może atakować

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland