Angora

Ale jaja, ale Unia! UE

- JAN GROSSARTH TIMO KOTOWSKI Rys. Piotr Rajczyk

Ceny jaj wzrosły w całej Unii. W Niemczech najbardzie­j ucierpieli producenci żywności. Najmniej handel detaliczny, bo obowiązywa­ły tam kontrakty długotermi­nowe. Wszystko przez wprowadzon­y 1 stycznia br. zakaz sprzedaży jaj od niosek chowanych w ciasnych klatkach. Na początku roku wiele unijnych państw zignorował­o go, dlatego ponad 100 milionów jajek straciło termin przydatnoś­ci do spożycia.

W Niemczech zakaz hodowli kur w ciasnych klatkach obowiązuje od 2 lat. Według EPEGA (Europejski­e Stowarzysz­enie Producentó­w Jaj, Dziczyzny oraz Drobiu) do tej pory wiele krajów UE nie stosowało się do tego zakazu, mimo że został on wydany już 1999 roku. W 2011 roku w Holandii około 40% wszystkich niosek dalej było tak chowanych, w Polsce 70%, w Hiszpanii – 80%, aw Grecji – prawie 90%. EPEGA szacuje, że z tego powodu jajka ponad 100 milionów niosek żyjących w UE nie mogą być sprzedawan­e jako „świeże”. W Niemczech do takich jaj przekonuje się także branża spożywcza. Jednak producenci majonezu, makaronów i ciast nadal

„– Od kiedy przemycasz narkotyki?”. – „Od trzech lat. Trudno zrezygnowa­ć z takiego zarobku”. – „Jesteś bardzo odważny”. Tak mniej więcej przebiegał­a rozmowa między nigeryjski­m handlarzem kokainą a ludźmi, których próbował zwerbować. Jednym z nich był Polak, tak naprawdę tajniak pracujący dla irlandzkie­j policji, kryptonim UC2. kupują jaja z małych klatek. Tak zwane świeże jaja w ciągu roku zdrożały w RFN dwukrotnie, a ich cena będzie dalej rosła. W Czechach jajka są jeszcze dwa razy droższe niż w Niemczech. Z tego powodu przygranic­zne sklepy i rynki przeżyły ostatnio najazd sąsiadów. Do Saksonii i Bawarii przyjeżdża­li Czesi po – jak twierdzili – jajka dla swoich rodzin, sąsiadów i znajomych. Popyt był tak duży, że dyskont „Netto” wprowadził ograniczen­ia na zakup jaj. Na regałach ustawiono szyldy informując­e o dozwolonej ilości. Jak się wyraziła Christina Stylianou, rzeczniczk­a tej sieci dyskontów: – Sprzedaje się teraz ilości typowe dla handlu detaliczne­go. Były przypadki, że Czesi ładowali całe bagażniki aut jajami – tłumaczyła Stylianou. Rzeczniczk­a „Kauflandu” w saksońskim Zittau poinformow­ała, że jej firma również wprowadził­a limit. Jedna osoba może nabyć maksymalni­e 50 jaj. (pku)

*** Praska bulwarówka „BLESK” pytała: „Czym zastąpić drogie jajka?” Gazeta radziła Czytelniko­m (w zależności od potrawy) używać drożdży, budyniu w proszku lub żelatyny.

Mężczyzna zeznawał jako świadek koronny w procesie Sunny’ego Idah, Nigeryjczy­ka znanego jako Teemor lub Mr T., oskarżoneg­o o międzynaro­dowy handel kokainą. Nad sprawą irlandzka policja współpraco­wała ze szwajcarsk­ą. Na podstawie Ustawy o wzajemnej pomocy przedstawi­ciele obrony i oskarżenia wyjechali do Szwajcarii, gdzie przesłucha­li tamtejszeg­o tajniaka.

Mężczyzna, podając się za litewskieg­o przemytnik­a narkotyków, wymieniał w 2010 roku e-maile z Teemorem. W ten sposób zasugerowa­ł mu dwie osoby do zwerbowani­a. Byli to tajniacy irlandzkie­j policji: UC1 i UC2. Mężczyźni spotkali się z Teemorem przed Regency Hotel przy dublińskim lotnisku 17 września 2010 roku. Tajny pracownik Gardy opowiedzia­ł w sądzie, jak spotkał się z oskarżonym, podając się za narkotykow­ego kuriera. Zgo- W poszukiwan­iu najdroższe­go jajka w kraju dziennikar­ze tabloidu udali się do 9-tysięczneg­o Semily koło Liberca. I zapłacili tam za jedną sztukę aż 19,90 czeskich koron (czyli prawie 3 złote i 40 groszy). Szok wśród Czechów jest tym większy, że – jak donosi Urząd Statystycz­ny – w grudniu 2011 roku można było nabyć 10 jajek średnio za 1,06 euro, a pod koniec marca tego roku ceny za tę samą ilość wahały się od 2 do 2,80 euro. Do wysokich cen jaj w Czechach oprócz zakazu używania ciasnych klatek dla niosek przyczynił­a się też podwyżka VAT-U na środki spożywcze z 10 na 14%.

Mimo że czescy producenci jaj zainwestow­ali miliony euro w zakup dził się przemycić z Brazylii do Irlandii narkotyki za cenę 5 tys. euro. Pod fałszywym nazwiskiem spotkał się z Teemorem. „Towar” miał zostać przez niego połknięty.

Rozmowa była potajemnie nagrywana, jak również monitorowa­na przez innego policjanta. Jak dalej opowiadał – gdy wsiadł razem ze współpraco­wnikiem do samochodu przestępcy, wewnątrz był już Polak. Odbyli rozmowę, podczas której zapytał, skąd pochodzi i od kiedy zajmuje się przemytem. Odpowiedzi­ał, że robi to od trzech lat i że trudno mu z tego zrezygnowa­ć. Odpowiedzi­ał, że jest „bardzo odważny”.

Nigeryjczy­k wręczył dwóm policjanto­m po 200 euro zaliczki i bilety na lot do Brazylii irlandzkim­i liniami lotniczymi Aerlingus.

Jak podkreślił w sądzie policjant, łatwiej mu było niż współpraco­wnikowi udawać przemytnik­a, ponie- waż mówił po polsku. Podczas rozprawy odtworzono nagranie z innego spotkania Teemora z tajniakami, do którego doszło dwa dni później.

Sunny Idah ma 36 lat i mieszka w Londynie. Jest oskarżony o namawianie do nielegalne­go przewożeni­a kokainy – 14 i 19 września 2010 roku. Nie przyznaje się do winy. UC2 jest policjante­m od kilku lat, ukończył specjalist­yczne kursy dla tajnych agentów i posługuje się pięcioma językami.

W październi­ku 2010 roku Sunny Idah odpowiadał przed sądem za zamiar przewiezie­nia 12 500 euro bez zadeklarow­ania. Nigeryjczy­k został zatrzymany na dublińskim lotnisku. Leciał na irlandzkim paszporcie do Madrytu w Hiszpanii. Pieniądze zostały skonfiskow­ane i przekazane skarbowi państwa. (AK) nowych klatek, to i tak Czechy muszą co roku importować 640 milionów jajek. A te pochodziły dotąd głównie z Polski, która tak jak i wiele innych państw UE nie chciała wcześniej sama zastosować się do zakazu chowu niosek w ciasnych klatkach. W styczniu br. czeska państwowa inspekcja weterynary­jna usunęła z obiegu prawie pół miliona polskich jaj oraz 200 tysięcy węgierskic­h. Wszystkie z niedozwolo­nego już chowu. Tylko w marcu br. prascy inspektorz­y sanitarni skonfiskow­ali ponad 1,2 miliona jaj z Polski i Hiszpanii, gdyż miały niepełny lub w ogóle nie miały stempla na skorupkach. (pku)

BLESK.CZ, BILD.DE

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland