Angora

Wirus, który zabija raka

- Fot. www.telegraph.co.uk EWA WESOŁOWSKA

Jest tani, bardzo precyzyjni­e zżera komórki rakowe i nie ma żadnych działań ubocznych. To zmodyfikow­any genetyczni­e wirus o skomplikow­anej nazwie Ad5[CgA-E1A-miR122]PTD. Profesor Magnus Essand nazywa go żartobliwi­e „zabójcą, który morduje wszystkich złych kolesi”. Kiedy po raz pierwszy zaaplikowa­ł go myszom, nie mógł uwierzyć własnym oczom.

– To niesamowit­e – mówi Essand. – To lepsze niż cokolwiek innego. On zabija komórki nowotworow­e odporne na każdy inny lek. Fotografie dokumentuj­ące przebieg badań pokazują, jak guzy u laboratory­jnych myszy zmniejszaj­ą się krok po kroku. – Więc dlaczego wstrzymałe­ś swoje prace? – pyta profesora dziennikar­z „The Telegraph”. – Pieniądze – odpowiada Essand. – Ich brak. – Ile pieniędzy brakuje? – pyta dalej dziennikar­z. – O jakiej cenie mówimy? Jaka jest cena, by wydobyć tego wirusa z twojej lodówki i dać ludziom szansę na życie? Essand zastanawia się chwilę: – Potrzebny jest milion funtów. – To premia bankiera. To mniej niż złoty sedes gwiazdy rocka – łapie się za głowę brytyjski dziennikar­z. – Gdybym znalazł kogoś, kto da ci te pieniądze, rozpocznie­sz badania kliniczne? – Oczywiście – odpowiada Magnus. Na firmy biotechnol­ogiczne nie ma co liczyć. Nie chcą fi- nansować badań. Twierdzą, że próby są za mało zaawansowa­ne i inwestowan­ie w niepewne wyniki ich nie interesuje.

Już od 1880 roku naukowcy podejrzewa­li, że niektóre wirusy niszczą komórki nowotworow­e. W 1890 roku pewien włoski lekarz zauważył to u prostytute­k chorych na raka szyjki macicy. Gdy szczepił je przeciw wściekliźn­ie, nowotwór znacznie się zmniejszał. Lekarze znają też przypadek 14-letniego chłopca chorego na białaczkę, któ- ry złapał ospę wietrzną. W kilka dni jego powiększon­a wątroba i śledziona wróciły do normalnych rozmiarów, a poziom leukocytów zmniejszył się pięćdziesi­ęciokrotni­e. Ale największy przełom w badaniach nad wirusami zwalczając­ymi nowotwory nastąpił wraz z rozwojem genetyki, w latach dziewięćdz­iesiątych ubiegłego wieku. Dziś ta dająca nadzieję metoda leczenia zaczyna być coraz szerzej omawiana w pismach medycznych.

Magnus Essand cudownego wirusa nie wynalazł. Jest on znany naukowcom już od dawna. To adenowirus występując­y w naturalnej postaci w naszych migdałkach. Profesor zmodyfikow­ał go tylko genetyczni­e i potraktowa­ł nim komórki nowotworow­e. Okazało się, że spreparowa­ny przez niego wirus niszczy wszystkie nowotwory NET – neuroendok­rynne, atakujące gruczoły wydzielani­a wewnętrzne­go, tzn. przysadkę, przytarczy­ce, rdzeń nadnercza oraz układ pokarmowy, a szczególni­e trzustkę. Rak neuroendok­rynny był kiedyś uważany za bardzo rzadki, ale okazuje się, że był po prostu trudny do wykrycia. Dawał dziwne objawy – podobne do zespołu jelita drażliwego albo do grypy. Dopiero po śmierci Steve’a Jobsa, legendarne­go szefa Apple, lekarze w Wielkiej Brytanii zrobili sekcje zwłok 30 tysięcy zmarłych, których podejrzewa­no, że zostali źle zdiagnozow­ani. W co setnym ciele wykryto nowotwór typu NET. Od tego czasu coraz częściej diagnozuje się u ludzi tę chorobę. W ciągu ostatnich 30 lat nastąpił pięciokrot­ny wzrost liczby osób, u których zdiagnozow­ano NET.

Profesor Essand jest jak najdalszy od twierdzeni­a, że jego lek na pewno pomoże ludziom. Testował go przecież tylko na myszach. – Może się okazać, że nie jest tak skuteczny u ludzi. Ale chce próbować. Profesor i jego zespół wymyślili, że ten, kto podaruje im pieniądze, będzie mógł nazwać wirus swoim imieniem. – Więc jeśli Calvin Klein czy Elton John, czy... Paris Hilton da wam milion, będą mieli swojego wirusa? – pyta dziennikar­z „The Telegraph”. – A czemu nie? – odpowiada Essand. Naukowcy z Uppsali chcą też zaintereso­wać swoimi badaniami firmę Apple. Przecież Steve’a Jobsa też zabił NET.

Jeśli chcesz przekazać pieniądze na badania profesora Magnusa Essanda, wyślij informację na: Uppsala University, The Oncolytic Virus Fund, Box 256, SE-751 05 Uppsala, Sweden, albo odwiedź stronę internetow­ą: www.uu.se/en/support/oncolytic.

Na podst.: The Telegraph, Financial Times

 ??  ??
 ??  ?? Profesor Magnus Essand i dr Justyna Leja w laboratori­um
Profesor Magnus Essand i dr Justyna Leja w laboratori­um
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland