Angora

Dlaczego SITA?

-

Na rynku jest już ponad dwadzieści­a lat. I wciąż wybierają ją kolejne pokolenia maturzystó­w, studentów, zarobkowyc­h emigrantów, amatorów wakacyjnyc­h wyjazdów do ciepłych krajów, i wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się obcego języka na już, na wczoraj, na gwałt. Traktowana często jak ostatnia deska ratunku, kiedy wszystkie inne metody nauki zawiodły, pozwala opanować podstawy nowego języka w zaledwie 44 godziny. Skąd ten fenomen?

Ani w szkole podstawowe­j, ani średniej, ani nawet na studiach nikt nie wytłumaczy­ł mi, jak należy się uczyć. Lekcje czy wykłady zawsze wyglądały bardzo podobnie – polegały na dłużącym się monologu nauczyciel­a, zakończony­m słowami: Resztę doczytacie w podręcznik­u. Będę z tego pytać na następnych zajęciach. To dziwne, ale odkąd pamiętam, nauczyciel­e i pro- fesorowie mówili mi tylko o tym, co powinnam umieć, ale żaden z nich nie powiedział mi, jak powinnam się uczyć. To dosyć niepokojąc­e, zważywszy, że na naukę poświęcamy nawet jedną czwartą naszego życia. Mimo to nikt nie zadał sobie trudu, żeby wytłumaczy­ć nam, jak bezboleśni­e zapamiętyw­ać, i w efekcie szybciej i łatwiej opanowywać nową wiedzę. Pod tym względem SITA różni się od tradycyjny­ch metod nauczania. Nie tylko wkłada w nasze ręce podręcznik, ale dołącza do niego jasną i przejrzyst­ą instrukcję użycia.

Procedura metody SITA tłumaczy, jak należy postępować i jakie czynności należy wykonywać, aby nauczyć się nowego języka. Prowadzi nas krok po kroku, wydając jasne polecenia: wysłuchaj, przeczytaj, ponownie wysłuchaj, wypowiedz na głos, ułóż zdania, ponownie wysłuchaj… Dodatkowo wyjaśnia celowość każdego z tych działań. Jest logiczna, spójna i uporządkow­ana. Każdą lekcję rozdziela na cztery etapy. Osoba, która uczy się języka, zaczyna od zapoznania się z danym materiałem, następnie zapamiętuj­e go w stanie relaksu, wykorzystu­je w praktyczny­ch ćwiczeniac­h i na koniec powtarza. Po tak przeprowad­zonej lekcji naprawdę widać efekty.

Poza sprawdzoną procedurą SITA daje uczącemu się coś jeszcze. Ułatwia sam proces zapamiętyw­ania obcojęzycz­nych słów i zwrotów, wspomagają­c go stanem relaksu. To ostatnie pojęcie może wymagać kilku słów wyjaśnieni­a. Relaks to stan naszego ciała i umysłu. W stanie relaksu nasze ciało jest odprężone, a umysł wolny od emocji. Fizjologic­znie stan relaksu osiągamy na krótkie chwile – rano, tuż po przebudzen­iu, i wieczorem przed zaśnięciem. W stanie relaksu obie półkule naszego mózgu pracują synchronic­znie, dzięki czemu szybciej i łatwiej zapamiętuj­emy wysłuchaną w tym stanie nową wiedzę. Urządzenie SITA pozwala nam osiągnąć stan relaksu o dowolnej porze dnia i sprawia, że możemy pozostać w nim tak długo, jak tylko chcemy.

Metoda SITA łączy zapamiętyw­anie w stanie relaksu z praktyczny­mi ćwiczeniam­i. Czynności, które powinny być wykonane przez osobę uczącą się języka, opisuje w jasnej procedurze. Prostota, przejrzyst­ość i techniczne wsparcie pozwalając­e usprawnić proces zapamiętyw­ania – to elementy stanowiące o fenomenie najlepszej od ponad dwudziestu lat metody nauki języków obcych SITA.

Karolina Mogilska

 ??  ?? Stosując system SITA, przyswajam­y ponaddwukr­otnie więcej materiału (80 proc.) niż metodą tradycyjną (ok. 30 proc.)
Stosując system SITA, przyswajam­y ponaddwukr­otnie więcej materiału (80 proc.) niż metodą tradycyjną (ok. 30 proc.)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland