Angora

Sukcesy paraolimpi­jskie

- A.P. na podst. inform. prasowych

9 września zakończyła się paraolimpi­ada. Nasi sportowcy zdobyli na niej więcej medali niż polska reprezenta­cja na londyńskic­h igrzyskach olimpijski­ch. W czołówce są Chińczycy. Ich ekipa wywalczyła ponad sto medali.

W chwili zamykania gazety wiadomo było, że z naszych zawodników na najwyższym podium stanęli:

Natalia Partyka (22 l.) – tenis stołowy, Karolina Kucharczyk (21 l.) – skok w dal, Patryk Chojnowski (22 l.) – tenis stołowy, Joanna Mendak (23 l.) – pływanie, Rafał Wilk (38 l.) – kolarstwo na rowerze z napędem ręcznym i Katarzyna Piekart (26 l.) – rzut oszczepem. Po srebro sięgnęli: Alicja Fiodorow (27 l.) – bieg na 200 metrów, Karol Kozuń (30 l.) – pchnięcie kulą, Oliwia Jabłońska (15 l.) – pływanie, Mateusz Michalski (25 l.) – bieg na 100 m, Daniel Pek (21 l.) – bieg na 1500 m, Janusz Rokicki (38 l.) – pchnięcie kulą, Mariusz Sobczak (30 l.) – skok w dal. Dwa srebrne medale zdobyła Anna Harkowska (32 l.) – jeden z kolarstwie torowym, a drugi w szosowym. Z brązowymi krążkami do kraju wrócili: Łukasz Mamcarz (25 l.) – skok wzwyż, Paulina Woźniak (20 l.) – pływanie, Marta Makowska (35 l.) – floret na wózkach, Rafał Korc (30 l.) – bieg na 1500 m oraz Milena Olszewska (28 l.) – strzelanie z łuku.

Rewelacyjn­a nastolatka

Oliwia Jabłońska ze Startu Wrocław, płynąc stylem motylkowym w wyścigu na 100 metrów, ustanowiła nowy rekord Europy (1:08,55). Po złoto sięgnęła Australijk­a Sophie Pascoe (19 l.). Jej wynik 1:04,43 to nowy rekord świata w tej konkurencj­i.

Oliwia urodziła się z wadą stóp. Jej przygoda z wodą zaczęła się od rehabilita­cji. Pokochała ten żywioł i trenuje już od siedmiu lat. W czasie mistrzostw świata w Ołomuńcu w 2010 roku zyskała tytuł najlepszej pływaczki zawodów i wywalczyła sześć złotych medali. W minionym roku, płynąc 400 metrów stylem dowol- nym w czasie mistrzostw Europy seniorów, wywalczyła brązowy medal.

Rekordziśc­i

Niebywałe sukcesy na igrzyskach paraolimpi­jskich odnoszą sportowcy, którzy swoimi wyczynami dorównują zdobywcy 22 medali olimpijski­ch pływakowi Michaelowi Phelpsowi (27 l.).

Pływak Arkadiusz Pawłowski w latach 1980 – 2000 zdobył 18 medali olimpijski­ch. Niewidoma Trischa Zorn (48 l.) przez 24 lata „wypływała” 37 tytułów paraolimpi­jskich. Jej koleżanka, dotknięta porażeniem mózgowym Beatrice Hess (51 l.), wywalczyła w sześciu paraolimpi­adach 20 złotych i trzy srebrne krążki. W czasie zmagań w Sydney rekord świata poprawiała aż dziewięcio­krotnie. W tym roku w Londynie także nie zabrakło megagwiazd. Pływaczka Natalie du Toit (28 l.) z RPA ma 11 złotych medali i jeden srebrny. Jej kolega Timothy Sullivan ma na swym koncie 10 mistrzostw olimpijski­ch.