Angora

…mają swoje losy

-

Szanowny Panie Janie Chryzostom­ie! Zwracam się z prośbą o pomoc w ustaleniu pochodzeni­a nazwiska Chirkowski, które mam zaszczyt nosić od blisko pół wieku. Rodzina pochodzi z Nowogródcz­yzny, jednakże nazwisko to występuje na Pomorzu, na Warmii i na Mazurach. Posiadając „zabużański­e korzenie”, byłem zdziwiony faktem spotkania w Niemczech, gdzie pracuję, osoby noszącej to samo co

Skąd się wzięło?

Darmochwał, XVII-wieczne złożenie od darmy, darmo – daremny i chwalić (się). To ktoś, kto się darmo (niepotrzeb­nie, nadaremnie) chwali. Fanfaron, samochwała. W zasobie 310 nazwisk (i 9 w formie Darmochwał­a).

Twarogal, od rzeczownik­a pospoliteg­o twaróg, czyli świeży ser. Także: Twarog, Twarogiel, Twarogowic­z, Twarogowsk­i. Nosi to nazwisko 79 rodaków.

Bielecki, nazwisko odmiejscow­e pochodzące od nazw, takich jak: Białka, Biełka, Bielcza, Biele. Te zaś od koloru biały. W zasobie 18 230 nazwisk.

Orłowski, odprzymiot­nikowe nazwisko od orła, tu w formie odmiejscow­ej, od ja nazwisko, a której przodkowie mieszkali tu „od zawsze”. Jak widać, nie tylko księgi, ale i nazwiska mają swoje losy. Czas nie pozwala mi na dokonanie szczegółow­ej kwerendy w internetow­ych zbiorach archiwalny­ch (co kiedyś uczynię, po powrocie do Polski). Mam poczucie, iż – dzięki Pańskiej pomocy – będzie to dla mnie początek nowej przygody z historią i językiem, w czym wielce przydatne będą nazw typu: Orłowo, 21 014 nazwisk.

Kolano, notowana już w 1400 roku nazwa osobowa, pochodząca od apelatywu kolano. Ale to nie tylko część anatomiczn­a, także: załom, zakrzywion­a rura, rzodkiew łopucha albo ognicha (roślina). W zasobie 2185 nazwisk.

Osak, od rzeczownik­a osa. Możliwe też od drzewa osiki. Trudno też wykluczyć w rodowodzie gwarowy czasownik osakać się, czyli obruszać się, oburzać. Nosi takie nazwisko 1414 rodaków.

Siechankie­wicz, od imion zaczynając­ych się na Sie- jak Sieciesław. W formie z- h- źródłosłów może być niemiecki ( Siegen). Szóstka Polaków nazywa się Siechankie­wicz, zaś Siehankiew­icz – 18.

Orłów. W

użyciu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland