Angora

Komu bije serce?

-

…Furia odeszła i w końcu poczuł, że umysł jego jest tak spokojny, pusty, trzeźwy i chłodny, jak mężczyzna po stosunku z kobietą, której nie kocha… Ot, literatura. Według francuskie­go pisarza i akademika Jeana d’Ormessona istniejemy o tyle, o ile opowiadamy swoje życie albo fabrykujem­y jego kopie. Pisanie i czytanie to w Paryżu zajęcie wysoce nobilitują­ce, a mole książkowe należą do kolorytu tutejszych ulic i metra, zwłaszcza we wrześniu, kiedy zaczyna się nowy sezon wydawniczy, a wraz z nim wysyp kilkuset nowych tytułów.

W tym roku głośno jest o Christine Angot i jej „Tygodniu wakacji”, powieści o kazirodczy­m seksie, także o Olivierze Adamie i jego „Kresach” opowiadają­cych o życiu na paryskich przedmieśc­iach czy o „Domu” świętego monstrum literatury afroameryk­ańskiej – Toni Morrison, laureatki Nobla i Pulitzera. opery mydlanej (wybór należy do czytelnika). Nowy republikań­ski monarcha Francuzów spędził z Ségole`ne Royal ponad 30 lat życia, tego osobistego, którego owocem jest ich czwórka dzieci, i tego polityczne­go, gdy wspólnie oddawali się socjalisty­cznej ideologii. Porzucił partyjną towarzyszk­ę, gdy ta wystartowa­ła w poprzednic­h wyborach prezydenck­ich (przegrała z „Sarko”); porzucił – jak przyznał – dla kobiety swego życia, dziennikar­ki Paris Match, Valérie Trierweile­r, dziś pierwszej damy Francji u jego boku. Obu kobietom trudno ukryć wzajemną wrogość. Kiedy Ségole`ne walczyła w czerwcu o parlamenta­rną reelekcję w okręgu La Rochelle, namaszczon­a przez centralę swej partii i prezydenta, Valérie – wbrew jego woli – poparła na internetow­ym Twitterze jej przeciwnik­a, niejakiego Oliviera Falorniego, dysydenta, który zbuntował się i mimo wezwań partii nie ustąpił miejsca „byłej”

sezonu nowego czego.

Autorki książki Entre deux feux pochylają się nad tą psychodram­ą, która nabiera wymiaru afery państwowej, ocierające­j się o sypialnię prezydenta. Pokazują, jak maskujący swe uczucia Hollande wahał się między dwoma rywalizują­cymi kobietami: „jedną chcącą go zatrzymać, drugą odzyskać”. Rzucają światło na niepewność Trierweile­r „znaczącej swe terytorium visa`-vis Royal, która uważa ją za zagrożenie”. I tak kobiety pogrążają się w groteskowe­j zazdrości i pragnieniu zemsty.

Autor L’Ex, żurnalista Le Nouvel Observateu­r, przyjął formułę bardziej dramatyczn­ą w przedstawi­eniu historii „byłej” prezydenta poświęcone­j na ołtarzu jego „obecnej”. Prowadzi czytelnikó­w drogą Royal – Hollande, rekonstruu­jąc narodziny i rozpad ich związku oraz formowanie się nowego. Eksploruje przyczyny wrogości obu kobiet, wysłuchuje zwierzeń Ségole`ne oraz spotyka jej rywalkę Valérie. Pierwszą traktuje z czułością, drugą z pewną pobłażliwo­ścią.

Z kolei La Favorite to cierpki, ironiczny pamflet w formie otwartych listów, w któ-

wydawniczo-czytelni-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland