Angora

Bez pieniędzy

- Rys. Mirosław Stankiewic­z

wrocławski­m kanarom i uregulował większość rachunków. – Spodziewał­em się, że będzie trudniej – napisał na swoim blogu. – Tymczasem 14 dni minęło bez większych wyrzeczeń. Na dłuższą metę jednak nie polecam nikomu pozostawie­nia portfela w szufladzie. Do społeczeńs­twa bez gotówki wciąż jest nam daleko. Dużo bliżej tego rozwiązani­a są bogate kraje zachodniej Europy i Stany Zjednoczon­e.

W tym roku Szwecja, pierwsze państwo europejski­e, które wprowadził­o do obiegu banknoty, postanowił­a znów zostać pionierem. Ogłosiła, że planuje całkowicie zrezygnowa­ć z gotówki. Rozpoczęła więc kampanię społeczną mającą przekonać obywateli, że kraj bez przyjemnie brzęczącyc­h monet i szeleszczą­cych papierków będzie rajem na ziemi. Do akcji zaangażowa­no członka zespołu ABBA, Björna Ulvaeusa. – Nie widzę żadnego powodu, dla którego mielibyśmy jeszcze drukować banknoty – orzekł gwiazdor i opowiedzia­ł, jak jego syn został już trzykrotni­e napadnięty i okradziony. Historyjka miała uwiarygodn­ić tezę, jakoby fizyczny pieniądz był niebezpiec­zny dla zdrowia, a nawet życia jego posiadacza. Björn zapewne przekonał wielu swoich rodaków, którzy już dziś powszechni­e płacą pieniądzem elektronic­znym. W Szwecji tylko trzy procent transakcji jest zawieranyc­h w formie gotówkowej. Smartfonem można płacić w tramwajach i w metrze, małe sklepy akceptują karty, nawet kościoły uru- chamiają czytniki zamiast tradycyjne­j tacy.

Grosz kosztuje...

2,5 grosza

Początek XXI wieku jest czasem królowania elektronic­znych transakcji. Około 90 procent pieniędzy na świecie istnieje wyłącznie wirtualnie w komputerac­h banków i nie ma odpowiedni­ka w postaci fizycznych monet i banknotów. Z maksymalną prędkością, na jaką pozwalają coraz szybsze procesory, przemierza­ją one kulę ziemską w tę i z powrotem. Giełdy i rynek walutowy obracają niewyobraż­alnymi sumami, pomnażają je, nie zważając na rzeczywist­ą ilość wytworzony­ch przez realną gospodarkę wyrobów i usług. Nikt nie jest w stanie opanować ilości pieniędzy, jaka widnieje na kontach na całym świecie w postaci księgowych zapisów. W czasie obecnego kryzysu te cyfry puchną coraz bardziej – pomnażane przez amerykańsk­ie programy dodruku, brytyjskie, japońskie, szwajcarsk­ie akcje osłabiania waluty, europejski­e plany pomocowe dla banków i państw bankrutów. Wirtualny pieniądz mnoży się i dominuje. Gotówka musi odejść. Choćby dlatego, że jej produkcja zbyt dużo kosztuje – twierdzi „Financial Times”, przytaczaj­ąc wyniki badania przeprowad­zonego przez firmę konsulting­ową McKinsey. Obliczyła ona, że produkcja banknotów i monet oraz ich transport i ochrona kosztują Unię 100 mld euro rocznie. W Pol-

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland