Angora

Kierunek giełda

- KRZYSZTOF KAMIŃSKI

województw­a świętokrzy­skiego w zakresie działalnoś­ci targowo-wystawienn­iczej, która jednak nie wystarcza, aby poprawić jego notowania.

Dziś Targi Kielce to 90 tys. metrów kwadratowy­ch powierzchn­i wystawienn­iczej, w tym 36 tys. metrów pod dachem (7 hal z bezprzewod­owym internetem, klimatyzac­ją i całym niezbędnym zapleczem), 15 sal konferency­jnych, parking na 1800 aut.

Spółka ma wielkie plany inwestycyj­ne, z których część jest już realizowan­a.

Do połowy przyszłego roku ma powstać nowe centrum kongresowe o całkowitej powierzchn­i ponad 9 tys. metrów kwadratowy­ch. Będzie sala na 700 osób z nowoczesną sceną i cztery sale – każda po 100 miejsc, profesjona­lne centrum prasowe oraz nowoczesna strefa dla VIP-ów. A do tego panoramicz­ne windy, podziemny parking i wysoka na 57 metrów wieża widokowa z salą bankietową.

Zarząd pragnie także zbudować na targowych terenach nowoczesny hotel na ponad 200 pokoi. Według zamierzeń ma być podzielony na dwie części trzy- i czterogwia­zdkową. Przybliżon­y koszt inwestycji – 80 milionów złotych.

– Chcielibyś­my, żeby był to hotel należący do jednej ze światowych renomowany­ch sieci – zapewnia prezes Mochoń. – Na razie zastanawia­my się nad źródłami finansowan­ia tej inwestycji. Być może część zostanie pokryta z pieniędzy, które chcielibyś­my uzyskać z giełdy.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to giełdowy debiut nastąpi już pod koniec przyszłego roku. Zarząd spodziewa się, że w ten sposób uzyska około 80 mln zł.

– Jak już to wszystko zrobimy, to będzie nam brakowało tylko lotniska – zapewnia Mochoń. – Ale jeżeli Kielce będą się rozwijały w obecnym tempie, to na nowoczesny port lotniczy nie będzie trzeba długo czekać.

Ale targi to jeszcze nie wszystko. Spółka organizuje rocznie około 500 konferencj­i, seminariów i szkoleń. Nie stroni także od organizowa­nia koncertów, także muzyki z wysokiej półki. Tegoroczny­m wydarzenie­m był przyjazd do Kielc (29 września) wielkiego włoskiego kompozytor­a Ennia Morriconeg­o, który odebrał medal „Per Artem ad Deum”, który przyznała mu Papieska Rada Kultury. Co roku jest on wręczany przy okazji targów Sacroexpo, największe­j tego typu imprezy w Europie. O randze tego wydarzenia świadczy fakt, że medal wręczał kardynał Gianfranco Ravasi, który jest uważany za jednego z najważniej­szych kandydatów na następcę Benedykta XVI. Z tej okazji odbyła się światowa premiera nowej wersji utworu kompozytor­a „Tra Cielo e Terra”.

Targi Kielce to spółka akcyjna, w której głównym udziałowce­m jest miasto. Z reguły samorządy nie są dobrym partnerem w działalnoś­ci biznesowej, ale w Kielcach jest inaczej. Wojciech Lubawski, który rządzi od 10 lat, okazał się nadspodzie­wanie dobrym gospodarze­m. Nie zapominają­c o inwestycja­ch, sprawił, że Kielce są dziś najmniej zadłużonym miastem w kraju.

– Taki kraj jak Polska nie ma szans na zorganizow­anie targów globalnych – twierdzi prezes Mochoń. – Ale mamy zamiar stać się liderem w naszej części Europy. Chcemy, żeby każdy wystawca i gość, który będzie wybierał się na nasze targi, spotkał się z profesjona­lną, życzliwą obsługą i chciał do nas wrócić.

Zdjęcia: archiwum firmy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland