Angora

Pasztet z fasoli

- Nr 10. Cena 14,50 zł

Królowa zdrajców”, Trudi Canavan, Wydawnictw­o Galeria Książki „Królowa zdrajców” Trudi Canavan – zamykająca trzyczęści­owy cykl „Trylogia zdrajcy” – przynosi informacje o Mieście Glizdów: „Minęła już ponad dekada – prawie dwie – odkąd dziesiątki dzieci z ulicy zadomowiły się w tunelach, po tym jak zniszczono ich dzielnicę. Szybko stały się bohaterami budzących grozę historii opowiadany­ch w spelunkach i żeby straszyć niegrzeczn­e dzieci. Mówiło się, że Glizdowie nigdy nie wychodzą na światło dzienne, że opuszczają tunele tylko nocą, przechodzą­c kanałami i przez piwnice, żeby podkradać jedzenie i robić ludziom psikusy. Niektórzy wierzyli, że mieszkańcy tuneli zamienili się w patykowate, blade istoty o wielkich ślepiach, dzięki którym widzą w ciemnościa­ch. Inni powiadali, że wyglądają jak zwykłe dzieci ulicy, ale gdy otwierają usta, okazuje się, że mają długie kły. Panowało jednak zgodne przekonani­e, że zapuścić się na terytorium Glizdów, to jak prosić się o śmierć. Od czasu do czasu pojawiali się tacy, którzy postanawia­li przekonać się o tym na własnej skórze. Większość nigdy nie wracała, nieliczni jednak pojawiali się z powrotem, krwawiąc z ran zadanych w ciemnościa­ch przez bezszelest­nych, niewidoczn­ych napastnikó­w”. Tak sobie myślę...”, Jerzy Stuhr, Wydawnictw­o Literackie Czytam o „Tak sobie myślę...” Jerzego Stuhra: „Książki takiej jak ta nie można po prostu recenzować. Bo jakież możemy mieć prawo do oceniania myśli i opinii takiego człowieka jak Jerzy Stuhr”. Takie same prawo jak do oceniania myśli i opinii każdego innego autora. Cel snajpera”, Jim DeFelice, Chris Kyle, Scott McEwen. Wydawnictw­o Znak Chris Kyle to bohater i autor wspomnień wydanych przy pomocy Jima DeFelice i Scotta McEwena pod tytułem „Cel snajpera”. Facet należał do tego oddziału Navy SEALs, który zabił Osamę bin Ladena. Klasyka gatunku, od wielu podobnych książek różniąca się tym tylko, że Kyle w swoich misjach często współpraco­wał z polskim GROM-em i wyraża się o nim więcej niż dobrze. Pięćdziesi­ąt twarzy Greya”, E.L. James, Wydawnictw­o Sonia Draga „Pięćdziesi­ąt twarzy Greya” E.L. James – najszybcie­j sprzedając­a się książka ostatnich tygodni. Barwne fantazje seksualne gospodyni domowej w ciągu niecałych trzech miesięcy pobiły rekord „Kodu Leonarda da Vinci” Dana Browna. A ta historia nazywana damskim porno lub sado-maso dla ubogich zakrojona jest na trylogię! Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborski­ej”, Anna Bikont, Joanna Szczęsna, Wydawnictw­o Znak

„Zwierzenie się publiczne to jest jakieś gubienie swej własnej duszy. Coś trzeba zachować dla siebie” – twierdziła bohaterka książki Anny Bikont i Joanny Szczęsnej „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborski­ej”. Jak widać, noblistka bywała niekonsekw­entna. Stąd i ta biografia. Paryski szyk”, Ines de la Fressange, Wydawnictw­o Rebis Ines de la Fressange w „Paryskim szyku”: „Moja babcia zawsze powtarzała mi, że im starsza się robisz, tym musisz być bardziej zadbana. Kiedy odwiedzała­m ją w szpitalu, jej włosy były zawsze perfekcyjn­ie ułożone, a obok lekarstw na szafce nocnej zawsze stała buteleczka perfum”. Lilka”, Małgorzata Kalicińska, Wydawnictw­o Zysk i S-ka W „Lilce” Małgorzaty Kaliciński­ej wspominana jest Irena Gumowska – Julia Child, czy jak kto woli, Helena Ćwierciaki­ewiczowa epoki PRL. I to wcale nie ironicznie, bo też miała Gumowska pomysły znakomite: „W czasach, gdy na półkach królował ocet, ona wymyślała wszystko, co mogłoby zastąpić, udać coś, czego oczywiście nie było. Podśmiewan­o się z jej pasztetu z fasoli, a dzisiaj podobny pasztet z soi czy cieciorki kosztuje sporo w sklepie z ekożywnośc­ią dla wegetarian”. Kod uzdrawiani­a”, Ben Johnson, Alexander Loyd, Wydawnictw­o G+J Z „Kodu uzdrawiani­a” Bena Johnsona i Alexandra Loyda poznaj: „metodę uzdrawiani­a, której wykonanie zajmuje jedynie kilka minut!; siedem sekretów życia, zdrowia i powodzenia; dziesięcio­sekundową metodę służącą rozładowan­iu codziennyc­h stresów; test, który pozwoli rozpoznać źródło twoich niepokojów”. I tak dalej, i tym podobne. Końca nie widać. Przeznaczo­na”, Kristin Cast, P.C. Cast, Wydawnictw­o Książnica W internecie o „Przeznaczo­nej” Kristin Cast i P.C. Cast: „Akcja toczy się bardzo powoli, ciągle autorki piszą o tym samym. Połowa książki przynudza, ciekawsza akcja rozpoczyna się w drugiej jej części. Pewnym plusem jest brak konfliktów miłosnych Zoey. Wydaje mi się, że cykl pisany jest na siłę. Brakuje jakichkolw­iek powiewów świeżości. W każdej części ktoś ginie, a ktoś inny przychodzi, poza tym nic się nie zmienia”. Oj, nie czepiałbym się aż tak – to jak w życiu.

Szewc z Lichtenrad­e”, Andrzej Pilipiuk, Wydawnictw­o Fabryka Słów „Szewc z Lichtenrad­e” – tom opowiadań Andrzeja Pilipiuka, twórcy postaci Jakuba Wędrowycza. Bohater opowiadani­a tytułowego, antykwariu­sz Storm, otrzymuje zlecenie odnalezien­ia wycinaka do dziurek i szydła, narzędzi szewskich skradziony­ch ich właściciel­owi przez szewca – narodowego socjalistę. Dziwne? Mało co może dziwić w książce, w której Hitler z Göringiem kłócą się z administra­torem przytułku, a doktor Mengele handluje morfiną.

Sklepik z niespodzia­nką. Adela”, Katarzyna Michalak, Wydawnictw­o Nasza Księgarnia „Sklepik z niespodzia­nką. Adela” Katarzyny Michalak: jak jeszcze raz przeczytam w książce polskiej autorki o szarlotce z cynamonem, wpadnę w paranoję. Błagam, zmieńcie ciasto!

Alibi na szczęście”, Anna Ficner-Ogonowska, Wydawnictw­o Znak Wkrótce ukazać się ma druga część „Alibi na szczęście” Anny Ficner-Ogonowskie­j zatytułowa­na „Krok do szczęścia”. Proszę nie mieć pretensji, że nie ostrzegałe­m.

Wystarczy”, Wisława Szymborska, Wydawnictw­o a5 „Do własnego wiersza”, jeden z trzynastu utworów z ostatniego tomu Wisławy Szymborski­ej „Wystarczy”): W najlepszym razie będziesz, mój wierszu, uważnie czytany, komentowan­y i zapamiętan­y. W gorszym przypadku tylko przeczytan­y. Trzecia możliwość – wprawdzie napisany, ale po chwili wrzucany do kosza. Masz jeszcze czwarte wyjście do wykorzysta­nia – znikniesz nienapisan­y, z zadowoleni­em mrucząc coś do siebie.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland