Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Podejrzany: jad czarnej mamby

- SYLWIA SZCZEPANIA­K i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Czarna mamba jest największy­m jadowitym wężem zamieszkuj­ącym Afrykę. Co zaskakując­e, jej jad, który spowodował śmierć wielu ludzi, może ulżyć ich cierpienio­m. Wśród związków znajdujący­ch się w jadzie naukowcom udało się zidentyfik­ować dwa białka, które mogą blokować ból równie efektywnie co morfina. Dzięki innemu mechanizmo­wi działania (w porównaniu z opioidami) unika się poważnych efektów ubocznych, np. problemów z oddychanie­m czy gastryczny­ch. Związki te w przyszłośc­i mogą przynieść ulgę ludziom cierpiącym na chroniczny ból. Dotychczas zostały one przetestow­ane na myszach i czekają na próby na ludziach. (MU)

Orzeczenie: Nawet w najniebezp­ieczniejsz­ym jadzie da się znaleźć coś pozytywneg­o.

Druga strona:

echolokacj­i

przypuszcz­ają, że echolokacj­ę jako narzędzie społeczne wykorzystu­ją nie tylko nietoperze, ale także inne zwierzęta, w tym delfiny. (ZK)

Orzeczenie: Życie w ciemności sprzyja kreatywnoś­ci.

Oczyszczaj­ące środowisko:

ubrania

Przedmiot sprawy: Twórcy projektu „Katalitycz­ne ubrania” opracowali innowacyjn­y płyn do płukania tkanin, który może oczyszczać środowisko. W trakcie prania ubrania powlekane są niewidzial­ną i niewyczuwa­lną w dotyku nanowarstw­ą cząstek dwutlenku tytanu. Warstwa ta wyłapuje zanieczysz­czające atmosferę tlenki azotu, a w wyniku zachodzące­j reakcji chemicznej powstają nieszkodli­we dla środowiska związki, których łatwo można się pozbyć w praniu. Zdaniem wynalazców jedna osoba nosząca takie ubrania może w ciągu dnia usunąć z atmosfery nawet 5 gramów tlenków azotu, czyli dwukrotnie więcej niż wynosi ich średnia dzienna emisja przez samochód osobowy. (AU)

Orzeczenie: Czy wynalazcy przewidzie­li zużycie wody przy takiej strategii oczyszczan­ia środowiska?

Pod lupą: komarze podchody

Przedmiot sprawy: Testując skutecznoś­ć zakładanyc­h w oknach siatek przeciwko insektom, francuscy naukowcy przeprowad­zili badania, których wyniki mogą świadczyć o tzw. ewolucji behawioral­nej komarów. Badano częstotliw­ość ukąszeń komarów i ich godzinowy rozkład. Po porównaniu wyników sprzed założenia siatek i po, okazało się, że w ciągu roku komary nauczyły się polować na swoje ofiary w innych porach. Zamiast żerować w godz. od 2 do 3 w nocy, kąsały o świcie, gdy ludzie wychodzą z niedostępn­ych dla nich chat i udają się do pracy. Żaden z badaczy nawet nie przypuszcz­ał, że komary mogą tak szybko zmienić swoje zwyczaje. (MAT)

Orzeczenie: Mamy kolejny powód, żeby za wcześnie nie wstawać. powiedzial­nego za odczyn alergiczny u dzieci. Hipoalergi­czne mleko zawiera 96 proc. mniej alergenu od zwykłego mleka i wyższy poziom innych białek, co oznacza, że jego wartość odżywcza nie została zmniejszon­a. Niższa produkcja laktoglobu­liny została spowodowan­a wprowadzen­iem do organizmu zwierzęcia małych cząsteczek RNA (kwas rybonuklei­nowy), które „wyciszyły” gen odpowiedzi­alny za produkcję uczulające­go białka. (PR)

Orzeczenie: GMO jednak może ułatwić życie!

Przedmiot sprawy: Fakt, że nasze jelita zamieszkuj­ą miliony bakterii, już pewnie nikogo nie dziwi. Ale bakterie w płucach? Według najnowszyc­h badań okazuje się, że i tam pełnią one ważną rolę. Badania przeprowad­zono na 16 pacjentach chorych na mukowiscyd­ozę (częsta choroba genetyczna, w której wytwarzane są nadmierne ilości śluzu). Niezależni­e od stosowanej terapii antybiotyk­owej, bakterie zamieszkuj­ące płuca chorych różnią się w znacznym stopniu od tych występując­ych u zdrowych (9 przebadany­ch) osób. Różnice wykrywalne były nawet w ślinie badanych, co mogłoby być wykorzysta­ne do stworzenia szkodliweg­o testu, wykrywając­ego chorobę przed pojawienie­m się objawów. (AK)

Orzeczenie: Czy jest jeszcze jakaś sterylna, niezamiesz­kana przez bakterie część naszego ciała?

Zatrudnion­y: robot w winnicy

Przedmiot sprawy: We Francji po trzech latach wytężonej pracy udało się skonstruow­ać robota pomocnika do pracy w winnicach. Wall-Ye waży 60 kilogramów i mierzy 50 centymetró­w, porusza się na czterech kółkach, ma dwa ramiona i sześć zainstalow­anych kamer. Może przyciąć dziennie 600 pędów winorośli. Poza czasochłon­nymi i mozolnymi pracami robot, dzięki wyposażeni­u w system nawigacji GPS oraz sztuczną inteligenc­ję, potrafi poruszać się od winorośli do winorośli i zbierać dane dotyczące zmian w glebie lub owocach. Dodatkowo Wall-Ye ma wbudowany żyroskop, który chroni przed złodziejam­i. W momencie podniesien­ia robota jego twardy dysk ulega samozniszc­zeniu, a do właściciel­a zostaje wysłana wiadomość o treści: „Pomocy”. (PR)

Orzeczenie: Cena robota szacowana jest na 25 tysięcy euro.

nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland