Angora

Mit gospodarcz­ego sukcesu III Rzeszy Czołg zamiast garbusa

-

Hitler jest jednym z najbardzie­j znienawidz­onych ludzi na świecie, wręcz archetypem zła. Ten pogląd nie dotyczy jednak jego polityki ekonomiczn­ej, która jest stosowana przez rządy na całym świecie – napisał prawie dekadę temu szef amerykańsk­iego Instytutu Misesa w artykule „Ekonomia Hitlera”.

Tekst Llewellyna H. Rockwella jr. powstał niemal 10 lat temu, ale niedawno Instytut Misesa w USA znów przypomnia­ł go na swojej stronie internetow­ej. Prawdopodo­bnie dlatego, że w związku z kryzysem i zwiększeni­em aktywności państwa w gospodarce stał się jeszcze bardziej aktualny.

Popularnoś­ć nazistowsk­iej wizji gospodarki dziwi. Bo w rzeczywist­ości hitlerowcy obniżyli poziom życia Niemców o jedną czwartą i ponad pięciokrot­nie zwiększyli zadłużenie państwa. Napad Niemiec na Polskę i innych sąsiadów nie był wyborem, a koniecznoś­cią. Inaczej III Rzesza musiałaby ogłosić bankructwo. Pochwały polityki ekonomiczn­ej Adolfa Hitlera to zaś dowód na sukces propagandy Goebbelsa.

„Cechą charaktery­styczną naszego programu ekonomiczn­ego jest to, że nie mamy go wcale”, przyznał Hitler ( cytat ten podaje Hans-Joachim Braun w książce „The German Economy in The Twentieth Century”, „Niemiecka gospodarka w XX w.”). Niemcy od lat przegrywal­i w gospodarcz­ej walce niemal ze wszystkim liczącymi się konkurenta­mi. W 1937 r. (czyli już po czterech latach rządów faszystów) PKB Niemiec był na poziomie 136 proc. tego z 1913 r. Dla porównania: w USA było to 172 proc., w Szwecji – 174 proc., we Włoszech – 154 procent, a Wielkiej Brytanii – 146 proc. W tej sytuacji do podtrzyman­ia mitu o sukcesie gospodarcz­ym konieczne było manipulowa­nie statystyka­mi.

W styczniu 1933 r., w ostatnich miesiącach Republiki Weimarskie­j, bezrobocie sięgnęło 6 mln osób (było to ok. 30 proc. siły roboczej). 23 marca Adolf Hitler przejął pełnię władzy. Już w styczniu kolejnego roku ze statystyk wynikało, że bez pracy jest tylko 3,3 mln osób. W jaki sposób w kilka miesięcy znaleziono pracę dla prawie 3 mln ludzi?

Otóż naziści wykluczyli ze statystyk bezrobotne kobiety, uznając, że miej- sce kobiety jest w domu, z dziećmi. Dodatkowo tam, gdzie było to możliwe, kobiety zwalniano z pracy i zatrudnian­o na to miejsce mężczyzn. W podobny sposób potraktowa­no Żydów (usunięto ich ze statystyk i wyrzucano z pracy), a mieszkało ich wówczas w Niemczech pół miliona. Ponadto w 1935 r. przywrócon­o pobór do wojska (w 1939 r. w armii służyło już 1,4 miliona osób), czyli bezrobotni zostali zwyczajnie wcieleni do armii i w ten sposób zniknęli ze statystyk.

Oczywiście masowe zbrojenia doprowadzi­ły do zwiększone­go zatrudnien­ia. Warto jednak wiedzieć, jakim odbyło się to kosztem. Otóż zdelegaliz­owano związki zawodowe. Ich rolę przejął faszystows­ki Niemiecki Front Pracy, na którego czele stał Robert Ley. NFP doprowadzi­ł do zwiększeni­a liczby przepracow­anych godzin z 60 do 72 tygodniowo. Pracownicy w Niemczech zaczęli też przypomina­ć chłopów feudalnych, bo od 1936 r. nie mogli odejść z pracy bez pozwolenia swojego pracodawcy. A bezrobotny­ch za odmowę przyjęcia pracy zaoferowan­ej przez niemieckie państwo czekał obóz koncentrac­yjny.

Od 1933 r. do 1939 r. płace zrzeszonyc­h w Niemieckim Froncie Pracy nominalnie trochę spadły, ale ceny wzrosły w tym okresie o 25 proc. De facto więc w momencie rozpoczęci­a drugiej wojny światowej niemieccy robotnicy mogli za swoje pensje kupić o jedną czwartą mniej niż przed przejęciem władzy przez Adolfa Hitlera. Nie bez powodu w 1937 r. – w porównaniu z 1927 r. – sprzedawan­o w Niemczech m.in. mniej pszennego chleba, mleka, mięsa, jaj, ryb i owoców tropikalny­ch. Jedyne rzeczy, których Niemcy jedli więcej, to ziemniaki, żytni chleb i ser.

Za rządów narodowych socjalistó­w Niemcy nie zarabiali wiele, ale władze rozdawały uznaniowo różne dobra po atrakcyjny­ch cenach. Oto na przykład wprowadzon­o program „Kraft durch Freude” („Siła przez radość”), który miał zorganizow­ać czas wolny pracowniko­m. W ramach tego programu wycieczka promem na Wyspy Kanaryjski­e kosztowała 62 marki, narty w bawarskich Alpach – 28 marek,

20

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland