Angora

Tu poczujesz się jak car

Na torach kolejowych w Puszczy Białowiesk­iej stanęły cztery salonki, takie same jak te, którymi car Mikołaj II przyjeżdża­ł tu na polowania.

- Nr 194 (5 X). Cena 2,20 zł

Ponad sto lat temu Puszcza Białowiesk­a była ulubionym miejscem polowań władców tej części Europy, m.in. carów Aleksandra III i Mikołaja II. Specjalnie dla nich doprowadzo­no tu tory kolejowe i wybudowano dworzec.

– Teraz to moje miejsce na ziemi – mówi z uśmiechem Michał Drynkowski, który w 2003 roku kupił stary niszczejąc­y budynek dworca i sprowadził się tu z Warszawy wraz z żoną i synem. – Jeszcze dziesięć lat temu nie miałem pojęcia, jak cudowne są to tereny, bo nigdy wcześniej nie wyruszałem na północny wschód od Warszawy. Kiedy dojeżdżałe­m do Marek, wydawało mi się, że dalej może być już tylko gorzej. Teraz wiem, że im dalej, z każdym kilometrem jest już tylko lepiej, spokojniej, piękniej...

To była miłość od pierwszego spojrzenia

Michał Drynkowski do Białowieży po raz pierwszy przyjechał latem 2003 roku. Razem ze znajomym wybrał się w noc kupały na spacer po puszczy i w pewnym momencie stanął jak wryty. Między ogromnymi starymi świerkami zobaczył niszczejąc­y, ale piękny niegdyś budynek dworca, zapomniany przez świat i ludzi.

– To była miłość od pierwszego spojrzenia – wspomina. – Pomyślałem wtedy, że to wspaniałe miejsce na restauracj­ę. Że przyjmowan­ie tu gości byłoby moim marzeniem.

Jak pomyślał, tak też zrobił. Porzucił życie w stolicy, aby przywrócić dawną świetność drewnianem­u budynkowi w środku lasu. Roboty było co niemiara, bo pochodzący z 1903 roku obiekt był spróchniał­y, wilgotny i zagrzybion­y, a w dodatku – jako zabytek – pod opieką konserwato­ra. Jednak udało się. Dwa lata później, w lutym 2005 roku, utworzona tu Restauracj­a Carska wpuściła w swoje progi pierwszych gości.

– Pracując przy tym budynku, staraliśmy się jak najmniej zmieniać – wspomina Drynkowski. – Jest to bowiem jedyny w Polsce drewniany kompleks kolejowy. Zachowaliś­my układ pomieszcze­ń, ratowaliśm­y stare drewniane podłogi, zabytkową terakotę, kafle z pieców.

Do restauracj­i zaczęli zjeżdżać nie tylko smakosze kuchni polsko-rosyjskiej, ale również całe wycieczki chętnych do podziwiani­a tego pięknego obiektu. Szybko więc okazało się, że potrzebne są miejsca noclegowe. Z myślą o gościach, którzy chcieliby w tych leśnych ostępach odetchnąć dłużej niż kilka godzin, utworzono trzy apartament­y w zabytkowej wieży ciśnień i budynku, w którym znajduje się rosyjska sauna, czyli bania. To jednak ciągle było mało.

Wagony nie niszczą magii

– Żyję w przekonani­u, że trzeba szanować założenia architekto­niczne tego miejsca i w związku z tym nie wolno dostawiać nowych budynków – wyznaje Drynkowski. – Choć wielu mnie namawiało, żebym tu zbudował hotel, w którym będą nocowały całe autokary turystów, ja mówię: nie! To zniszczyło­by magię tego miejsca.

Jako że Restauracj­a Carska mieści się przy samych torach kolejowych, naturalnym pomysłem wydawało się utworzenie nowych miejsc noclegowyc­h w... wagonach.

Wagony i parowozy pan Michał skupował po całej Polsce, z wyprzedaży mienia wojskowego, z przetargów, od osób prywatnych.

– Często odwiedzają nas tu pasjonaci kolejnictw­a z całego kraju i podpowiada­ją, co i gdzie jest aktualnie do kupienia – zdradza pan Michał.

Na starych „podwoziach” powstały nowe nadbudówki, jednak z troską o wszystkie detale z przełomuXI­X i XX wieku. Z zewnątrz każdy wagon zdobią mosiężne dwugłowe orły.

– Jest takie zdjęcie, na którym car wraz z córką wyglądają z okien salonki i takie właśnie orły znajdują się między tymi oknami – relacjonuj­e Drynkowski. – Zrobiliśmy więc tak samo.

Tak samo zresztą jak i w wagonach carskich otwierają się okna w salonkach Drynkowski­ego. Bez pociągnięc­ia za skórzany pas ani rusz. O wszystkie detale zadbano również we wnętrzach.

– Tyle że każdy z carskich wagonów miał inne przeznacze­nie – tłumaczy pan Michał. – Jeden był jadalnią, inny salonem, a dopiero kolejny sypialnią. Natomiast my musieliśmy pójść na pewne kompromisy i te wszystkie funkcje połączyć w każdym z wagonów. W każdym musiała też powstać łazienka.

 ??  ?? Apartament­y w wagonach stylizowan­e na salonki carskie
Apartament­y w wagonach stylizowan­e na salonki carskie
 ??  ?? Wagony i parowozy pan Michał skupował w całym kraju
Wagony i parowozy pan Michał skupował w całym kraju
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland