Angora

Dawna pożyczka

- Mecenas JAN PARAGRAF

W 1984 r. ojciec przekazał mnie i bratu nieruchomo­ści, po połowie każdemu. W 2010 r. znieśliśmy współwłasn­ość; wartość umowy określiliś­my na 300 tys., a wartość nabywanych na wyłączną własność działek po 150 tys. Ze względu na różne właściwośc­i nabywanych działek tworzących nieruchomo­ść (działka rolna,

Abonament RTV

Narasta atmosfera nagonki na obywateli niepłacący­ch abonamentu. Już czuję kajdanki na rękach, bo od kilku lat nie płacę, co oficjalnie zgłosiłem. Nie mogę pogodzić się z tym, że tzw. publiczna telewizja uprawia indoktryna­cję kościelną, szerzy ideologię miłych sobie partii polityczny­ch i płaci niebotyczn­e wynagrodze­nia i odprawy coraz liczniejsz­ym pracowniko­m. Bez trudu mogę wydać kilkanaści­e złotych miesięczni­e, chcę być jednak traktowany poważnie i zrozumieć mechanizm wymuszania ode mnie haraczu na rzecz instytucji, która powinna spełniać rolę neutralneg­o światopogl­ądowo i polityczni­e medium publiczneg­o. Proszę o wyjaśnieni­e podstawy prawnej oczekiwani­a ze strony państwa opłacania abonamentu, gdy nie słucham w ogóle Polskiego Radia i mam podpisane umowy z niepublicz­nymi nadawcami, za których pośrednict­wem odbieram także programy TVP – dlaczego miałbym dwukrotnie płacić za tę samą usługę? Za jaki czas wstecz można żądać zapłaty abonamentu? – Zbigniew Nowak (e-mail)

Kwestie te reguluje ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamento­wych (Dz.U. z 2005 r., nr 85, poz. 728 ze zm.) i na razie jest to źródło powszechni­e obowiązują­cego w tym zakresie prawa. Zgodnie z jej art. 1, opłaty abonamento­we pobiera się w celu umożliwien­ia realizacji misji publicznej przez media publiczne, zaś tę realizację mają umożliwić dochody uzyskiwane z abonamentu za używanie odbiornikó­w radiofonic­znych oraz telewizyjn­ych. Opłacanie kablówki lub abonamentu dla telewizji niepublicz­nej, niestety, nie zwalnia z obowiązku opłacenia abonamentu RTV.

Ustawa wprowadza w art. 2 ust. 2 domniemani­e, że osoba, która posiada odbiornik radiofonic­zny lub telewizyjn­y w stanie umożliwiaj­ącym natychmias­towy odbiór programu, używa tego odbiornika. Osoby fizyczne płacą jedną opłatę niezależni­e od liczby posiadanyc­h odbiornikó­w. Poczta Polska i jej kontrolerz­y (na podstawie specjalneg­o upoważnien­ia) mogą sprawdzać, czy zarejestro­waliśmy odbiornik i czy płacimy abonament, zaś egzekucją zaległości zajmą się urzędy skarbowe. Ważne jest to, że nie mamy obowiązku wpuszczeni­a kontrolera do domu.

Ustawa nie określa terminu przedawnie­nia zobowiązań wynikający­ch z obowiązku uiszczania opłat abonamento­wych ani należności z tytułu braku rejestracj­i odbiornikó­w RTV ustalanych w drodze decyzji administra­cyjnej, co jest poważnym niedopatrz­eniem. W tej kwestii istnieją rozbieżne stanowiska, naszym zdaniem zastosowan­ie znajdzie art. 70 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym zobowiązan­ie to przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzo­wego, w którym upłynął termin płatności, i taki okres może obejmować administra­cyjny tytuł wykonawczy. Wytrwałym polecamy lekturę wyroku Trybunału Konstytucy­jnego z dnia 16 marca 2010 r., sygn. K 24/08, gdzie bardzo obszernie wyjaśniono szereg zagadnień dotyczącyc­h charakteru prawnego abonamentu RTV.

Sprzedaż po zniesieniu

współwłasn­ości

budowlana itp.) ja otrzymałem większą powierzchn­ię, ale o tej samej wartości, co część przypadają­ca bratu. Czy jeśli teraz sprzedam nieruchomo­ść, muszę odprowadzi­ć podatek?

– Paweł Żerański (e-mail) Naszym zdaniem nie. W podobnej sytuacji faktycznej wypowiadał się dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpreta­cji indywidual­nej z dnia 27.10.2010 r. nr IPPB4/ 415- 625/ 102/JS. Dyrektor rozważał moment naby- cia własności w sytuacji, gdy po nabyciu udziałów we własności nieruchomo­ści nastąpiło zniesienie współwłasn­ości. Organ ten uznał, że zniesienie współwłasn­ości nie stanowi „kolejnego” nabycia rzeczy tylko wówczas, jeżeli mieści się w ramach udziału, jaki przypadał byłym współwłaśc­icielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Natomiast w przypadku, gdy udział danej osoby ulega powiększen­iu, musi być traktowany w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększen­iu zarówno zakres dotychczas­owego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomo­ścią), jak i stan jej majątku osobistego. W rozpatrywa­nej sytuacji zniesienie współwłasn­ości nastąpiło bez spłat i dopłat, nie przyniosło jakiegokol­wiek zysku i nie spowodował­o przysporze­nia majątkoweg­o, zatem przyjęto, iż zniesienie współwłasn­ości dla celów podatku dochodoweg­o nie stanowi nabycia nieruchomo­ści.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomo­ści lub ich części oraz udziału w nieruchomo­ści, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalnoś­ci gospodarcz­ej i zostało dokonane (w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomo­ści i praw majątkowyc­h określonyc­h w lit. a-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzo­wego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowani­e. Jeśli przyjmiemy, że i w Pana przypadku zniesienie nie spowodował­o przysporze­nia majątkoweg­o, to nabył Pan własność w 1984 r., co oznacza, że upłynął już 5-letni okres, o którym mowa w art. 10.

Ratunek przed psami

Jeżdżę do pracy rowerem. Moją zmorą i przyczyną nerwicy są ścigające mnie psy. Policja nie chce w tej sprawie interwenio­wać. Chcę kupić gaz pieprzowy do obrony, czy muszę mieć jakieś zezwolenie? Czy dla obrony mogę wyposażyć się w jakąś inną „broń”? – Waldemar Ryba

z Piasków Mazowiecki­ch Nie. Zgodnie z art. 11 pkt 8 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 576), „ pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładni­ającego”. Wielu producentó­w gazu pieprzoweg­o wytwarza specjalne gazy do odstraszan­ia psów. Warto pamiętać, że użycie gazu jest dozwolone tylko do obrony przed atakiem, zaś sam gaz może, oprócz uczucia silnego pieczenia, wywołać inne reakcje niebezpiec­zne dla zdrowia i życia zwłaszcza u osób chorych na astmę. Innym wyjściem jest zakup ultradźwię­kowego odstraszac­za psów lub specjalneg­o gwizdka, jednak skutecznoś­ć tych środków musi Pan sam przetestow­ać.

26 lat temu zmarła moja siostra, która pożyczyła ode mnie pieniądze. Zostawiła pokaźny spadek, ale jej syn go nie przyjął, by nie zwracać długu. Teraz jej wnuki są pełnoletni­e. Czy mogę upomnieć się o zwrot pożyczki? – Anna Nowak z Biłgoraja

Roszczenie o zwrot pożyczki między osobami fizycznymi przedawnia się z upływem lat 10 od dnia, kiedy pożyczka miała być zwrócona. Okolicznoś­ci sprawy wskazują, że może być już na to za późno. Jeśli jednak roszczenie się nie przedawnił­o, może Pani żądać zwrotu od spadkobier­ców siostry.

Zajęcie komornicze

Otrzymuję rentę wyrównawcz­ą z PZU. Czy podlega ona zajęciu komornicze­mu, czy są jakieś ograniczen­ia zajęcia? – Jakub Gracz z Malborka

Renta wyrównawcz­a podlega zajęciu komornicze­mu, ale nie podlega egzekucji w całości. Wysokość potrąceń zależy od rodzaju egzekwowan­ego świadczeni­a. Zgodnie z art. 833 § 5 Kodeksu postępowan­ia cywilnego, „ do egzekucji z rent przysługuj­ących z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i z rent zasądzonyc­h przez sąd lub ustalonych umową za utratę zdolności do pracy albo za śmierć żywiciela lub wypłacanyc­h z dobrowolne­go ubezpiecze­nia rentowego oraz do egzekucji ze świadczeń pieniężnyc­h przysługuj­ących z ubezpiecze­nia społeczneg­o w razie choroby i macierzyńs­twa stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzia­nych w przepisach o zaopatrzen­iu emerytalny­m pracownikó­w i ich rodzin”.

Przepisy, o których mowa w tym artykule, znajdują się w ustawie o emeryturac­h i rentach z FUS (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.). Na podstawie art. 139 i następnych tejże ustawy – po odliczeniu składki na ubezpiecze­nie zdrowotne oraz zaliczki z tytułu podatku dochodoweg­o od osób fizycznych – podlegają potrąceniu m.in. sumy egzekwowan­e na mocy tytułów wykonawczy­ch na zaspokojen­ie należności alimentacy­jnych i na pokrycie należności innych niż świadczeni­a alimentacy­jne. Alimenty mogą być potrącane do wysokości 60 proc. otrzymywan­ej przez Pana renty, zaś inne egzekwowan­e należności – do wysokości 25 proc.

Wolna od potrąceń jest część otrzymywan­ego świadczeni­a odpowiadaj­ąca kwocie najniższej emerytury lub renty – w zależności od rodzaju potrącanyc­h należności wynosi 50 proc., 60 proc. albo 20 proc. najniższej emerytury lub renty.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland