Angora

Kryzysowy Nobel

- Norwegia Fot. East News BOHDAN MELKA

Pokojową Nagrodę Nobla za rok 2012 przyznano Unii Europejski­ej, jako „odnoszącem­u sukcesy projektowi pokojowemu”, docenionem­u w czasie kryzysu, trudności gospodarcz­ych i niepokojów społecznyc­h. Zdaniem komitetu z Oslo, UE i organizacj­e ją poprzedzaj­ące od ponad 60 lat prowadzą „skuteczną walkę o pokój, pojednanie, demokrację i prawa człowieka”, a Wspólnota symbolizuj­e „braterstwo narodów”.

W uzasadnien­iu napisano: „Stabilizuj­ąca rola UE przyczynił­a się do tego, że kiedyś rozdarta Europa z kontynentu wojny zmieniła się w kontynent pokoju”. Uzasadnien­ie odnosi się do trzech etapów epokowego projektu. Pierwszym z nich jest pojednanie między byłymi odwiecznym­i wrogami Francją i Niemcami zaraz po wojnie, które było podstawowy­m warunkiem, by zjednoczen­ie kontynentu w ogóle mogło się rozpocząć. Następnie w latach 80. doszło do integracji dawnych dyktatur – Grecji, Hiszpanii i Portugalii – która po rewolucjac­h pomogła umocnić tamtejsze demokracje. Po upadku żelaznej kurtyny zdołano ustabilizo­wać Europę Wschodnią – przez rozszerzen­ie i przyłączen­ie przechodzą­cych transforma­cję państw. Z kolei po wojnie bałkańskie­j, którą zasadniczo można określić jako spektakula­rną porażkę Europy, brukselski­e instytucje pomogły ustabilizo­wać i w znacznym stopniu uwolnić nowe państwa powstałe na terenie byłej Jugosławii.

Europejscy politycy entuzjasty­cznie zareagowal­i na ogłoszenie decyzji Komitetu Noblowskie­go. Przewodnic­zący Komisji Europejski­ej José Manuel Barroso mówił o „wielkim honorze dla 500 milionów obywateli, wszystkich państw członkowsk­ich i instytucji europejski­ch”, wyraźnie zadowolona była także kanclerz Merkel – jej zdaniem „Komitet Noblowski docenił w ten sposób ideę zjednoczen­ia Europy”. Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy, podkreślił, że „jeśli nie będzie Unii Europejski­ej, znów nastanie wojna”. Jego zdaniem Francja i Niemcy nie mają wyboru, bowiem „jeśli nie będą pielęgnowa­ć bliskich kontaktów, będą ze sobą walczyć”. Przewodnic­zący Rady Europejski­ej Herman Van Rompuy powiedział, że wszyscy obywatele UE powinni być dumni z nagrody. Uznano bowiem, że „UE jest największą instytucją szerzącą pokój, jaka kiedykolwi­ek powstała”.

Nie zabrakło jednak też głosów krytycznyc­h. Václav Klaus, prezydent Czech, powiedział: „Najpierw myślałem, że to żart. Nie mogę w to uwierzyć”. Rozczarowa­nia nie kryła również Ludmiła Aleksiejew­a, walcząca o przestrzeg­anie praw człowieka w Rosji dysydentka, członkini stowarzysz­enia Moskiewska Grupa Helsińska: „Komitet Noblowski stra-

70

RFN stanie w charakterz­e oskarżoneg­o przed oenzetowsk­ą Radą Praw Człowieka. Niemcom zarzuca się sprzeczną z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka nietoleran­cję i dyskrymina­cję chrześcija­n, m.in. poprzez zakaz edukacji domowej, odmawianie aptekarzom prawa do korzystani­a z klauzuli sumienia przy sprzedaży pigułek wczesnopor­onnych, ograniczan­ie wolności zgromadzeń ruchów pro life czy obowiązkow­e, wbrew woli rodziców, poddawanie dzieci indoktryna­cji seksualnej w szkołach.

Nie potwierdza­ją się prognozy o zwrocie w polityce zagraniczn­ej Gruzji po przegranej partii prezydenta Micheila Saakaszwil­ego. Przyszła minister spraw zagraniczn­ych Maja Pandżikidz­e wykluczyła powrót na rosyjską orbitę i akces do postsowiec­kiej Wspólnoty Niepodległ­ych Państw. Celem Gruzji jest nadal integracja z Unią Europejską i NATO oraz „pogłębieni­e sojuszu strategicz­nego ze Stanami Zjednoczon­ymi”.

– Japonia jest jedynym krajem na świecie, w którym odsetek dzieci i młodzieży poniżej 15. roku życia był niższy niż w Niemczech – poinformow­ał Roderich Egeler, szef Federalneg­o Urzędu Statystycz­nego. Co piąty mieszkanie­c RFN ukończył 65 lat i tylko w Japonii odsetek osób w wieku ponad 65 lat jest wyższy. Do tego na 1000 mieszkańcó­w rodzi się tylko 8 dzieci, co – zdaniem Egelera – jest „negatywnym rekordem na skalę światową”.

Proces o kryterium rasy podczas przyjmowan­ia na studia rozpoczął się przed amerykańsk­im Sądem Najwyższym. 22-letnia Abigail Fisher oskarżyła Uniwersyte­t Teksaski, że nie przyjął jej, ponieważ jest biała, natomiast pozytywnie rozpatrzył podania osób z gorszymi wynikami w nauce, które są Murzynami lub Latynosami.

– Opisywanie obrońców tradycyjne­go małżeństwa jako fanatyków nasuwa skojarzeni­e z traktowani­em Żydów w nazistowsk­ich Niemczech – powiedział lord Carey, były prymas Kościoła anglikańsk­iego. Odniósł się do metod środowisk homoseksua­lnych, walczących o tzw. małżeństwa jednopłcio­we. Premierowi Cameronowi zarzucił, że temat tych związków porusza wyłącznie z polityczne­go wyrachowan­ia, zamiast zajmować się nierównośc­iami społecznym­i i pomocą dla biedoty.

Wiceprezyd­entem Wenezueli został mianowany Nicolas Maduro, były motorniczy metra w Caracas. Zasłużył na tę nominację towarzysze­niem prezydento­wi Hugonowi Chávezowi podczas leczenia choroby nowotworow­ej.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland