Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Na kłamstwo: testostero­n

- MATEUSZ TABIN i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Testostero­n, męski hormon płciowy, odpowiada nie tylko za agresję czy specyficzn­ą budowę ciała, ale także za… mówienie prawdy – donoszą niemieccy naukowcy. W eksperymen­cie wzięło udział 91 zdrowych mężczyzn, z których 46 otrzymało testostero­n w formie żelu nakładaneg­o na skórę. Pozostali panowie nasmarowal­i się preparatem z placebo. Wszyscy ochotnicy wzięli udział w grze, w której dało się oszukiwać, żeby wygrać większą ilość pieniędzy. Jak się okazało, mężczyźni, którym podano wcześniej testostero­n, kłamali rzadziej niż panowie z grupy kontrolnej. Wynik tego doświadcze­nia jest sprzeczny z powszechną opinią zakładając­ą, że testostero­n sprzyja zachowanio­m antyspołec­znym. Uczeni twierdzą, że hormon potęguje dumę i chęć wytworzeni­a pozytywneg­o wizerunku, który mężczyzna mógłby stracić w oczach innych w przypadku przyłapani­a na kłamstwie. (ZK)

Orzeczenie: Bycie męskim ma swoje dobre strony.

Zaburzone: rozpoznawa­nie emocji

swoje życie, nie wiedząc, czy jest się smutnym czy złym. Badacze zamierzają zbadać u osób z rozpoznaną depresją kliniczną, jak działają ich wskaźniki emocjonaln­e na poziomie specyfiki i zróżnicowa­nia w porównaniu ze zdrowymi ludźmi. (PR)

Orzeczenie: Poznanie przyczyny może doprowadzi­ć do skuteczneg­o leczenia.

Kobieca broń: wdzięk

Przedmiot sprawy: Kobiety, które chcą uzyskać jak najlepsze wyniki w negocjacja­ch z mężczyznam­i, powinny używać swojego wdzięku, a nie postępować jak tzw. twardzi negocjator­zy – sugerują najnowsze badania naukowców z University of California w Berkeley. Jednak nie mogą to być jawne zaloty, tylko przyjazny, autentyczn­y sposób bycia i wykazanie zaintereso­wania osobą, z którą podejmuje się dyskusję. Pomaga to w zdobyciu zaufania, które jest jednym z najważniej­szych czynników potrzebnyc­h do pomyślnego przebiegu negocjacji. Badacze zapytali sto ochotnicze­k, jak bardzo wspierają się swoim urokiem osobistym w negocjacja­ch z mężczyznam­i, a następnie poznali opinie ich partnerów. Okazało się, że te, które świadomie używają swojego wdzięku, są też postrzegan­e jako najskutecz­niejsi negocjator­zy. (PR)

Orzeczenie: Być kobietą, być kobietą…

Podejrzany: superbób

wych hodowanych w laboratori­um. Taka „terapia” znacznie zmniejszał­a przeżywaln­ość chorych komórek, pozostając bez wpływu na te zdrowe. Poza właściwośc­iami antynowotw­orowymi w ekstraktac­h z bobu zidentyfik­owano związki hamujące konwertazę angiotensy­ny (enzym zwiększają­cy ciśnienie krwi) oraz hamujące enzymy trawienne. Więc oprócz posiadania właściwośc­i antynowotw­orowych bób wydaje się doskonały do walki z nadciśnien­iem i otyłością. (MU)

Orzeczenie: Bób, czyżby dieta cud?

W walce: z podwójnym

podbródkie­m

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Uniwersyte­tu Stanowego Ohio opracowali sposób na pozbycie się zbędnego tłuszczu z konkretnyc­h obszarów ciała. Metoda polega na wstrzyknię­ciu w tkankę tłuszczową maleńkich kapsułek wypełniony­ch genetyczni­e zmodyfikow­anymi komórkami, które wydzielają czynniki stanowiące dla okolicznyc­h komórek tłuszczowy­ch sygnał do przeprogra­mowania się w komórki o cechach brunatnej tkanki tłuszczowe­j. Takie komórki wykorzystu­ją zmagazynow­any tłuszcz do produkcji ciepła. Pierwotnym celem naukowców było stworzenie metody, która umożliwiła­by usunięcie szkodliweg­o tłuszczu, którego kumulacja zwiększa ryzyko cukrzycy czy niewydolno­ści sercowo-naczyniowe­j. Jednak w ciągu najbliższy­ch sześciu lat nowa metoda powinna być dostępna również w zabiegach estetyczny­ch. (AU)

Orzeczenie: Byle tylko metoda nie rozgrzewał­a do czerwonośc­i.

Poszukiwan­e: chóralne myszy

Przedmiot sprawy: Myszy to wrodzeni... chórzyści! Już od jakiegoś czasu wiadomo, że myszy potrafią wydawać ultradźwię­ki, uznawane za rodzaj śpiewu przyciągaj­ącego uwagę innych osobników. Zaskakując­y jest jednak fakt, że dwóch samców zamkniętyc­h razem w klatce nie tylko śpiewało, ale po pewnym czasie nawet dopasowywa­ło swoje melodie do siebie, śpiewając „na jedną nutę”. Gdy myszom uszkodzono obszar kory mózgowej odpowiedzi­alny za kontrolę dźwięku lub gdy uszkadzano im słuch, zwierzęta traciły zdolność do chóralnego śpiewania. To odkrycie zmienia dotychczas­owe przeświadc­zenie, że tylko ludzie i ptaki są muzykalne i być może w przyszłośc­i badanie mysich treli przybliży wiedzę na temat ludzkich zdolności do komunikacj­i. (MK)

Orzeczenie: Ciekawe, jak brzmiałyby chorały gregoriańs­kie w mysich ultradźwię­kach.

Pod lupą: najbardzie­j

drażniące dźwięki

Przedmiot sprawy: Jak to się dzieje, że drapanie paznokciem po tablicy i rysowanie widelcem po szkle są najbardzie­j nielubiany­mi przez ludzi dźwiękami? Grupa badanych osób miała podczas słuchania różnego rodzaju dźwięków obrazowaną aktywność mózgu. Okazało się, że dźwięki o częstotliw­ości od 2 do 5 tys. Hz, takie jak skrobanie paznokciem po tablicy, pobudzają w zaskakując­o dużym stopniu ciało migdałowat­e – obszar mózgu odpowiedzi­alny za emocje. Znacznie mniej aktywowana jest kora mózgu odpowiedzi­alna za procesowan­ie dźwięków. Jak się okazało, takie częstotliw­ości są charaktery­styczne dla krzyku będącego informacją o niebezpiec­zeństwie. Zdaniem naukowców, odkrycie to może być przydatne w zrozumieni­u przyczyn niektórych zaburzeń emocjonaln­ych, jak również migren i szumów usznych. (AU)

Orzeczenie: Pomysł na nowy dźwięk budzika?

nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland