Angora

Premier w swoim piątkowym exposé obiecał roczny urlop macierzyńs­ki, dotacje rządowe do przedszkol­i, 80 proc. dofinansow­ania dla budujących żłobki

-

Tak zwane drugie exposé premiera Donalda Tuska było jak zwykle dobre pod względem marketingo­wym. Szkoda, że wiele zawartych w nim obietnic jest praktyczni­e niemożliwe do zrealizowa­nia, a większość przedstawi­onych liczb to dane czysto wirtualne.

Po ogromnej manifestac­ji prawicowej opozycji w stolicy, po zorganizow­anych przez Prawo i Sprawiedli­wość debatach ekonomiczn­ej i o systemie ochrony zdrowia, po tym, jak Jarosław Kaczyński obudził się po rocznym letargu, Donald Tusk musiał podjąć wyzwanie. 12 październi­ka wystąpił w Sejmie z tzw. drugim exposé, czyli informacją na temat zamierzeń rządu do końca kadencji parlamentu.

Wystąpieni­e trwało zaledwie 56 minut, a więc przeszło trzy razy krócej niż exposé z 2007 roku i pod względem sztuki public relations było bez zarzutu.

OBIETNICE PREMIERA

Gospodarka

– Utrzymanie wzrostu gospodarcz­ego (szef rządu nie podał jednak zakładanyc­h wielkości).

– Powołanie spółki Inwestycje Polskie, która za pośrednict­wem Banku Gospodarst­wa Krajowego i dzięki kapitałowi spółek Skarbu Państwa będzie wspierała polską gospodarkę (zakładana kwota 40 miliardów zł do 2015 r. i 90 miliardów do 2018 r.).

– Do 2020 r. w program bezpieczeń­stwa energetycz­nego zostanie zainwestow­ane 60 miliardów zł (bloki energetycz­ne w Opolu, Puławach, Blachowni, Stalowej Woli, Turowie, Włocławku, Jaworznie, Kozienicac­h, kontynuacj­a budowy terminalu gazowego, dokończeni­e budowy mającego 1000 km gazociągu, dwukrotne zwiększeni­e pojemności magazynów na gaz, połączenie energetycz­ne między Polską a Litwą, rozbudowa terminalu naftowego w Gdańsku).

– Inwestycje w gaz łupkowy (trzy kopalnie), których wartość do 2016 r. wyniesie 50 miliardów złotych.

– Do 2015 r. dokończeni­e programu budowy autostrad i dróg krajowych o wartości 43 miliardów złotych.

– Zaangażowa­nie miliardów złotych w modernizac­ję kolei w latach 2013 – 2015 (premier nie podał konkretnej liczby).

– Polska walczy o uzyskanie w nowym budżecie Unii (2014 – 2020) jak największy­ch środków. Według premiera 300 miliardów złotych to dla jego rządu satysfakcj­onujące minimum.

Nauka

– Inwestycje w nauce do końca 2015 r. wyniosą 10 miliardów złotych.

Bezpieczeń­stwo

– Na modernizac­ję armii w latach 2013 – 2014 (budowa śmigłowców, okrętów, rosomaków transporte­rów opancerzon­ych, budowa systemu obrony powietrzne­j i przeciwlot­niczej) rząd chce wyasygnowa­ć 10 miliardów złotych (do 2022 roku kwota ta zwiększyła­by się do 100 miliardów złotych).

– W latach 2013 – 2015 na budowę i modernizac­ję komend policji zostanie wydany miliard złotych.

– Suma wszystkich wymieniony­ch przez premiera Tuska wydatków inwestycyj­nych to 700 – 800 miliardów złotych.

– Rząd przygotuje nowe prawo upadłościo­we, nowy Kodeks budowlany, powstanie centrum sądownictw­a gospodarcz­ego, w którym będą skupione wydziały gospodarcz­e warszawski­ch sądów.

Podatki

– Nastąpią zmiany w podatku VAT, wszystkie firmy, których obrót nie przekracza 1,2 miliona euro rocznie, będą mogły przejść z systemu memoriałow­ego na kasowy.

Prawo

Praca

– Urzędy pracy będą premiowane za efektywnoś­ć w znajdowani­u nowych miejsc pracy.

– Mimo wcześniejs­zych dość niejasnych zapowiedzi rząd nie zamierza obciążyć składkami na ZUS umówzleceń i umów o dzieło, gdyż – jak stwierdził premier – podrożyłob­y to koszty pracy, a więc mogłoby przyczynić się do wzrostu bezrobocia.

Rodzina

– Osoby, które zdecydują się na półroczny urlop macierzyńs­ki, bę- dą tak jak do tej pory otrzymywał­y 100 proc. wynagrodze­nia, a ci, którzy będą chcieli iść na roczny urlop macierzyńs­ki, otrzymają 80 proc. wynagrodze­nia.

– Do 2015 r. każde dziecko będzie miało miejsce (płatne) w żłobku lub przedszkol­u.

– W 2013 r. subwencje na przedszkol­a zostaną zwiększone o 320 milionów złotych, a wydatki na żłobki o 50 milionów złotych.

– Zostanie zmieniony system finansowan­ia budowy żłobków – państwo będzie pokrywało 80 proc. wydatków, samorząd (a także podmioty prywatne) pozostałe 20 procent.

Premier ani słowem nie wspomniał o systemie ochrony zdrowia, który wzbudza tak wielkie kontrowers­je i protesty zarówno pacjentów, jak i lekarzy i pielęgniar­ek.

W wystąpieni­u zabrakło także informacji o budownictw­ie mieszkanio­wym, które przeżywa niespotyka­ną od lat zapaść.

Donald Tusk nie wspomniał też o oświacie, mimo że trwa już publiczna dyskusja w sprawie likwidacji gimnazjów i ograniczen­ia praw wynikłych z Karty nauczyciel­a...

Nie dowiedziel­iśmy się też, jak rząd zamierza wspierać kulturę, chociaż toczą się rozmowy na temat zmian w jej finansowan­iu.

Premier zwrócił się do Sejmu o wotum zaufania dla swojego rządu. W głosowaniu wzięło udział 452 posłów, za głosowało 233, przeciw 219, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland