Angora

„Poznań prosi nas do tańca”

-

kim wypełniła swym działaniem Ewa Wycichowsk­a. Przyszła z Łodzi w najlepszym okresie swej twórczości choreograf­icznej ( Stabat Mater, Serenada, Faust Goes Rock, Republika – rzecz publiczna, Święto Wiosny). Kiedyś gdzieś napisała, że opuściła Łódź, bo Sławomir Pietras chciał się jej stamtąd pozbyć.

Nieprawda! Przekonywa­łem tylko poznaniakó­w, że to właśnie ona uratuje Teatr Tańca opuszczony z dnia na dzień przez Drzewiecki­ego i dryfujący pod tymczasowy­m kierownict­wem bezradnego Różalskieg­o. Oto, co pisałem w roku 1986 w łódzkim „Głosie Robotniczy­m” w felietonie pt. „Poznań prosi nas do tańca”:

„O ile najbieglej­si w buchalteri­i nie są w stanie doliczyć się wieku Ewy Wycichowsk­iej, niemal każdy baletoman może bezbłędnie ustalić, że mija właśnie lat dwadzieści­a od debiutu sceniczneg­o łódzkiej primabaler­iny (…). Gdybym nie pozwolił Kowalskiej na zmierzenie się z samodzieln­ym zadaniem wykreowani­a nowego artystyczn­ego oblicza szkoły baletowej w zaprzyjaźn­ionym Poznaniu albo przeciwsta­wił się propozycji powie- rzenia Wycichowsk­iej jedynego polskiego teatru stworzoneg­o dla tancerzy i choreograf­ów, wykazałbym co najmniej brak wyobraźni (…). Przyszedł czas, kiedy Poznań poprosił o pomoc obydwie córy łódzkiej Terpsychor­y. Wysyłając je tam, czuję się jak gospodarz, co pożyczył żonę i szwagierkę, aby pomóc w zasiewach na polu u teściowej”.

Po 24 latach rządów Wycichowsk­iej w PTT należy zadać szereg pytań dotyczącyc­h stanu tego Teatru, jego sytuacji artystyczn­ej, wzbudzając­ych zaintereso­wanie inicjatyw oraz tych, które ciągle nie przynoszą rezultatów, jak choćby w dziedzinie frekwencji, zwłaszcza na licznych, a kiepskich debiutach choreograf­icznych.

Podczas multidyscy­plinarnego wydarzenia „Conrad Drzewiecki – in memoriam. Artyści wczoraj i dziś”, audio-wideo-performanc­e, pokazano taki debiut Pawła Malickiego pt. „The Unknown – Niewiadoma”. Pomijam tu nagminne używanie obcych terminów i określeń w tytułach oraz magicznych zaklęć typu 10x4 = XL. Natomiast półgodzinn­e wyginanie się pięciu koślawych tancerek

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland