Angora

Nie bójmy się kryzysu

- Wybrała i oprac.: I.W.A.

Polska drugimi Chinami – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Przynajmni­ej jeśli chodzi o produkcję artykułów gospodarst­wa domowego. Nasze fabryki produkując­e małe AGD są zasypywane zamówienia­mi płynącymi z międzynaro­dowych koncernów. Przenoszą swoją produkcję z Chin, gdzie bardzo szybko rosną koszty pracy. Poza tym na dostawy z Azji europejski­e firmy muszą czekać nawet 3 miesiące. Wygrywamy więc położeniem geograficz­nym w środku Europy gwarantują­cym szybki transport. Szansę na dobre kontrakty mają ostatnio zakłady zmodernizo­wane, takie jak Zelmer, który może wytwarzać 5 mln urządzeń rocznie. W 2011 roku liczba zagraniczn­ych zamówień wzrosła tu o połowę. W tym roku fabryka oczekuje podobnych wyników. Zelmer nie ujawnia, z kim prowadzi rozmowy, zdradza tylko, że są to marki tej klasy co Philips i Electrolux. Inna polska firma, Ciarko, producent okapów kuchennych, produkuje dla 10 międzynaro­dowych firm i prowadzi rozmowy w sprawie następnych dużych kontraktów. W pierwszym półroczu 2012 roku eksport małego AGD wzrósł w Polsce o 1 proc. i wyniósł 178,4 mln euro. Jeśli wszystkie kontrakty dojdą do skutku, w przyszłym roku z polskich taśm może zjechać o 15 – 20 proc. więcej sprzętu pod międzynaro­dowymi markami.

forsal.pl Producent Volvo zamierza przenieść produkcję autobusów ze szwedzkiej fabryki w Saffle do zakładu we Wrocławiu. Prezes Hakan Karlsson uważa, że tym sposobem firma zredukuje koszty i poprawi rentowność. Polska fabryka Volvo Buses ma cztery razy większe moce produkcyjn­e niż zakład w Saffle. Cała operacja przeniesie­nia produkcji ma się zakończyć w czerwcu 2013 roku.

biznes.onet.pl Francuska organizacj­a Comité Colbert zrzeszając­a najbardzie­j ekskluzywn­e marki na świecie przyjęła w poczet swoich członków firmę kosmetyczn­ą Dr Ireny Eris. Jest to pierwszy polski producent, który znalazł się w szeregach tego prestiżowe­go stowarzysz­enia. Markę Eris wyróżniono za międzynaro­dowe ambicje, wysoką jakość produktów, innowacyjn­ość i etykę działania. Członkostw­o w luksusowym klubie pomoże polskiej rodzinnej spółce w zdobywaniu zagraniczn­ych klientów, choć jak twierdzi jej prezes Henryk Orfinger, podbój sektora towarów luksusowyc­h jest bardzo trudny: – Dowiedliśm­y, że potrafimy zaistnieć wśród europejski­ej elity. Teraz czeka nas ciężka praca, by przełożyć to na obecność na rozwinięty­ch rynkach.

ekonomia24.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland