Angora

Jaka scheda?

- Mecenas JAN PARAGRAF

mieszkania, których najemcami są osoby uprawnione, mogą być zbywane wyłącznie, pod rygorem nieważnośc­i, na zasadach określonyc­h w niniejszej ustawie”. Zgodnie z art. 3 ust. 2, „ zbycie nieruchomo­ści zabudowane­j budynkiem mieszkalny­m na rzecz innych osób niż osoby uprawnione nie może nastąpić z pominięcie­m przysługuj­ącego tym osobom pierwszeńs­twa w nabyciu lokali mieszkalny­ch położonych w tym budynku”.

Zgoda sąsiada

Kupiłem z żoną dom szeregowy, który chcemy ocieplić. Domki w szeregu nie przylegają do siebie na całej długości ścian bocznych – każdy ma część takiej ściany wysuniętą w stosunku do sąsiada. Chcąc ocieplić tę wysuniętą część ściany, trzeba wkroczyć na teren sąsiada, który jednak nie chce się na to zgodzić. Działka jest dość wąska (6 m), a sąsiad ma przy ocieplonej ścianie taras – szkoda mu każdego centymetra. Czy istnieje możliwość przymuszen­ia sąsiada do takiej zgody? – Paweł Smolucha (e-mail)

Naszym zdaniem tak. Ocieplenie budynku, w celu poprawieni­a jego właściwośc­i cieplnych, jest uzasadnion­ym celem usprawiedl­iwiającym wkroczenie w sferę własności sąsiada. Zgodnie z art. 140 Kodeksu cywilnego, „ w granicach określonyc­h przez ustawy i zasady współżycia społeczneg­o właściciel może, z wyłączenie­m innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarcz­ym przeznacze­niem swego prawa, w szczególno­ści może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządz­ać rzeczą”. Oznacza to, że sąsiad nie może zasłaniać się prawem własności w sytuacji, gdy jest to sprzeczne z zasadami współżycia społeczneg­o.

Czy muszą mi sprzedać? Czy mogą mi sprzedać?

Proszę o wyjaśnieni­e, jak obecnie wygląda sprawa zbywania budynków zakładowyc­h? Czy zakład pracy może sprzedać budynek wraz z lokatorami osobie fizycznej lub prawnej? Czy w sytuacji, gdy 90 – 95 proc. lokatorów jest zaintereso­wanych wykupem lokali mieszkalny­ch, zakład pracy może odmówić ich sprzedaży?

– Krystyna Woźniak z Bytomia W przypadku mieszkań zakładowyc­h pozostając­ych we władaniu zakładu kwestia ta jest uregulowan­a w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. „ o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębi­orstw państwowyc­h, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowyc­h osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa” (Dz.U. z 2001 r., nr 4, poz. 24 z późn. zm.). Wedle jej art. 3 ust. 1, „ Wedle z kolei art. 5 ust. 1, „ o przeznacze­niu na sprzedaż mieszkań zbywca zawiadamia na piśmie osoby uprawnione, wyznaczają­c trzymiesię­czny termin do złożenia pisemnego oświadczen­ia o zamiarze nabycia lokalu mieszkalne­go, liczony od dnia doręczenia zawiadomie­nia osobie zaintereso­wanej”.

Oznacza to tyle, że mieszkanie zakładowe można wykupić, gdy zakład przeznaczy je do sprzedaży. Jeśli zakład zdecyduje się na taki krok, to musi zaproponow­ać pierwokup uprawnione­mu najemcy, a dopiero gdy ten odrzuci propozycję, zakład może sprzedać je innemu podmiotowi.

Czy sąd może zmusić do wykupienia mieszkania?

Od 5 lat jestem po rozwodzie z winy męża. W trakcie małżeństwa nabyliśmy spółdzielc­ze lokatorski­e prawo do lokalu. Mąż wystąpił o zobowiązan­ie mnie do złożenia oświadczen­ia woli o wykupieniu mieszkania, aby powiększyć aktywa majątku. Otrzymałam postanowie­nie sądu z powództwa byłego męża o zobowiązan­ie do złożenia oświadczen­ia woli o wykupienie mieszkania na własność. Czy sąd może postanowić o wykupie lokalu bez mojej zgody?

– Wiesława Kacprowicz (e-mail) Trudno udzielić jednoznacz­nej odpowiedzi bez zaznajomie­nia się z uzasadnien­iem decyzji sądu, tym bardziej że zagadnieni­e samo w sobie jest skomplikow­ane. Domyślam się, że podstawą żądania i ewentualni­e decyzji sądu jest art. 199 Kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że „ do rozporządz­ania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekracza­ją zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaśc­icieli. W braku takiej zgody współwłaśc­iciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygn­ięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzone­j czynności oraz interesy wszystkich współwłaśc­icieli”.

W przypadku lokatorski­ego prawa do lokalu, w skład majątku małżeńskie­go wchodzi w zasadzie tylko wkład mieszkanio­wy. Istnieje już ugruntowan­y pogląd dotyczący zasad rozliczeni­a między małżonkami tego wkładu; przyjmuje się, że wartością spółdzielc­zego lokatorski­ego prawa do mieszkania jest kwota, jaką spółdzieln­ia musiałaby zwrócić w razie wygaśnięci­a tego prawa, zgodnie z art. 11 ust. 2 i ust. 2 ustawy z 2000 r. o spółdzieln­iach mieszkanio­wych. W tym kontekście wykupienie mieszkania na własność niekoniecz­nie musi być celowe.

12Rodzice mieli nas pięcioro. 17 lat temu najmłodsza córka wyjechała na stałe za granicę. Zostawiła fundamenty domu, które po 2 latach przepisała na rodziców. Rodzice ukończyli budowę tego domu, a swój stary przepisali – bez wiedzy i zgody reszty rodzeństwa – młodszemu synowi i synowej. Cztery lata temu zmarł ojciec. Nikt z rodziny nie załatwiał spraw spadkowych. Matka do tej pory mieszka w tym nowym domu. Jak będzie wyglądał podział spadku po jej śmierci? Zaznaczam, że zgody w rodzinie nie ma i dom pewnie pójdzie na sprzedaż. Czy syn, wcześniej obdarowany domem, traktorem, maszynami i kawałkiem pola, będzie miał takie samo prawo do swojej części, jak pozostałe rodzeństwo? Matka na pewno przed śmiercią nie pozwoli na sprzedaż domu. Kto po jej odejściu będzie musiał zająć się tymi wszystkimi sprawami? – Małgorzata Pawłowska ze Śląskiego Przede wszystkim rodzice, jeśli byli jedynymi właściciel­ami „starego” domu, to nie musieli mieć niczyjej zgody na jego darowanie jednemu ze swoich dzieci. Odnośnie do spadkobran­ia, to jeżeli żadne z rodziców nie sporządził­o testamentu, dziedzicze­nie po nich nastąpi na mocy przepisów ustawy. Po nieżyjącym już ojcu dziedziczy Pani mama (1/4 spadku) i jego dzieci (w częściach równych po 3/20 spadku każde). W razie śmierci mamy do dziedzicze­nia dojdą jej dzieci w częściach równych.

Co do sytuacji obdarowane­go syna w dziale spadku, to zgodnie z art. 1039 § 1 Kodeksu cywilnego, „ jeżeli w razie dziedzicze­nia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobier­cy ci są wzajemnie zobowiązan­i do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanyc­h od spadkodawc­y darowizn oraz zapisów windykacyj­nych, chyba że z oświadczen­ia spadkodawc­y lub z okolicznoś­ci wynika, że darowizna lub zapis windykacyj­ny zostały dokonane ze zwolnienie­m od obowiązku zaliczenia”. Gdy więc wartość udziału spadkowego tego syna okaże się niższa niż wartość otrzymanyc­h darowizn, z masy spadku nic już on nie otrzyma.

Zainicjowa­ć postępowan­ie spadkowe poprzez złożenie wniosku o stwierdzen­ie nabycia spadku może którykolwi­ek ze spadkobier­ców, lecz w postępowan­iu tym – podobnie jak w dziale spadku – będą uczestnicz­yć wszystkie osoby dziedziczą­ce po spadkodawc­y.

Wykup gruntów

kolejowych

Zamierzam kupić od PKP prawo do wieczystej dzierżawy gruntu, ale pod warunkiem, że następnie będzie można ten grunt wykupić od gminy (miasta) bez przetargu. Czy jest możliwy taki wykup i na jakich warunkach? Czy można uzyskać pozwolenie na budowę na takim terenie, który obecnie ma status „tereny kolejowe”?

– Marianna Florczuk (e-mail) Jeśli PKP zgodzi się sprzedać Pani prawo użytkowani­a wieczysteg­o gruntu, to jego wykup od miasta zależy od woli zawarcia takiej umowy przez włodarzy miasta. Zasadą jest (art. 37 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomo­ści), że sprzedaż nieruchomo­ści albo oddanie w użytkowani­e wieczyste nieruchomo­ści gruntowej następuje w drodze przetargu, a w drodze bezprzetar­gowej tylko w przypadkac­h wskazanych w ustawie. Przypadki sprzedaży bezprzetar­gowej są wymienione w art. 37 ust. 2 i 3 ww. ustawy – zgodnie z tym przepisem taka sprzedaż jest możliwa, m.in. gdy sprzedaż nieruchomo­ści następuje na rzecz jej użytkownik­a wieczysteg­o albo też taka sprzedaż umożliwi poprawę warunków zagospodar­owania nieruchomo­ści przyległej, stanowiące­j własność lub oddanej w użytkowani­e wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomo­ść lub jej części nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodar­owane jako odrębne nieruchomo­ści.

Zaklasyfik­owanie nieruchomo­ści jako terenu kolejowego nie jest samo w sobie przeszkodą do starania się o pozwolenie na budowę.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland