Angora

Legia Warszawa, czyli legioniści

- Pan Literka

Piłkarze ze stolicy są legionista­mi, gdyż wyrazy legia i legion mają wspólne pochodzeni­e i znaczą to samo. W dawnym Rzymie nazywano tak ‘jednostkę wojskową liczącą 4500 – 6000 żołnierzy’, a później także ‘ochotniczy oddział wojska’. Stąd się właśnie wzięły określenia legia honorowa i legia cudzoziems­ka, choć po francusku są to odpowiedni­o légion d’honner i legion étrange`re [wym. legią doner] i [legią netrażer].

Wyrazy legia i legion wywodzą się z łacińskieg­o rzeczownik­a legio (od czasownika legere ‘wybierać’), który w dopełniacz­u przybiera formę (kogo, czego?) legionis.

Jeśli chodzi o słowo legia, to w staropolsz­czyźnie miało ono inne brzmienie – legija lub lelija. W wyniku ściągnięci­a, czyli przejścia cząstki -gija (- lija) w -ia, upowszechn­iła się potem krótsza forma legia.

~Choć słowo to odmienia się prosto: legii, legii, legię, z legią, o legii, wyraz pochodny ma brzmienie legionista (a nie: legista), tzn. zawiera element -ni-. Po prostu za jego podstawę wzięto postać łacińskieg­o dopełniacz­a legionis, do którego doszedł przyrostek -ta.

Rzeczownik legion również został utworzony od formy legionis, tylko że przez odcięcie końcowego -is (to samo stało się w wyrazie region, od łac. regio, regionis). Oddziały polskie założone na początku 1797 roku za zgodą Napoleona przez gen. Henryka Dąbrowskie­go nosiły nazwę Legionów Polskich (posiłkując­ych Lombardię), a żołnierze byli legionista­mi.

Słowo legionista może się odnosić zarówno do legionu, jak i do legii w znaczeniu militarnym, ale także do członka warszawski­ego klubu Legia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland