Angora

Książki, leksykony, syntezy

-

A kto w długie zimowe wieczory nie chciałby wziąć do ręki wspaniałeg­o albumu, przypomina­jącego nam odwiedzone latem cuda albo też miejsca, do których pojedziemy, ale dopiero w przyszłym roku?

Nic tak nie poprawi naszego nastroju jak piękna książka, odsłaniają­ca uroki ziemskiej cywilizacj­i i przyrody bez potrzeby włączenia komputera albo czytnika. Zresztą energię też powinniśmy chyba oszczędzać? A tym bardziej wzrok oczywiście, bo lśniący monitor szybko zmęczy nasze oczy.

Można jeździć, wybierając cel podróży spontanicz­nie, w ostatniej chwili, ale warto też przyjrzeć się temu, co polecają inni. Zwłaszcza jeśli chodzi o listę UNESCO, ułożoną niejako w imieniu całej ludzkości. Znajduje się na niej około 700 pozycji reprezentu­jących 135 krajów świata – chodzi tu o najcenniej­sze zabytki architektu­ry i osobliwośc­i świata przyrody. Prezentuje je – w obszernym wyborze (1500 ilustracji!) – monumental­ny album Skarby świata autorstwa Marca Cattanea i Jasminy Trifoni. O tym, że odchodzimy od perspektyw­y europocent­rycznej, preferując­ej uroki Zachodu, świadczy wyeksponow­anie indyjskiej świątyni Tadż Mahal już na okładce. Zadbano również o słabszych, którym przebić się najtrudnie­j. Są więc olśniewają­ce często, a mało znane zabytki i krajobrazy Jordanii, Libanu, Syrii czy Nepalu. Terakotowa armia cesarza z dynastii Qin to zapewne najmodniej­szy w ostatnich latach obiekt turystyczn­ych westchnień. Ale znalazło się miejsce i dla Opactwa Westminste­rskiego w Londynie, i dla domów Wiktora Horty w Brukseli. Naszą skromną obecność zaznacza „historyczn­e centrum Krakowa” – dzięki takiej formule udało się pokazać i kościół Mariacki, i Wawel, i Sukiennice.

Secesyjne rarytasy

Jedni wolą jeździć, inni kolekcjono­wać. Jak ma się w domu świetny zbiór obrazów czy nawet cenną porcelanę, to pewnie podróżuje się niechętnie. W każdym razie, jedno i drugie trzeba robić z głową, bo

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland