Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Terapia: komórkami macierzyst­ymi

- ANNA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Naukowcy z USA udowodnili, że terapię komórkami macierzyst­ymi z powodzenie­m można zastosować u ludzi z chorobą Pelizaeusa-Merzbacher­a. W chorobie tej wskutek mutacji nie tworzy się osłonka mielinowa okalająca aksony neuronów, której główną funkcją jest zwiększeni­e prędkości przekazywa­nia sygnału. Badacze przetransp­lantowali komórki macierzyst­e czterem chorym chłopcom. Po roku za pomocą rezonansu magnetyczn­ego pokazali, że komórki te nie zostały odrzucone i stworzyły osłonki mielinowe wokół komórek nerwowych. (MU)

Orzeczenie: Badania dają nadzieję na efektywną terapię chorób z zaburzoną mielinizac­ją.

Rozbrojeni­owa:

mysz

rzęta te są lekkie, mogą lokalizowa­ć miny bez ich naruszenia i tym samym wychodzić cało z operacji. Przeprowad­zono już testy w warunkach laboratory­jnych, jednak na badania w strefach zagrożenia trzeba będzie jeszcze poczekać. (PR)

Orzeczenie: Myszy największy­mi sprzymierz­eńcami saperów.

Rozpracowa­ne: otyłość a nowotwory

Przedmiot sprawy: Wiadomo, że otyłość sprzyja rozwojowi chorób nowotworow­ych. Naukowcy znaleźli teraz wyjaśnieni­e, dlaczego. Komórki tłuszczowe są aktywnie transporto­wane do naczyń krwionośny­ch, dostarczaj­ących substancje odżywcze do guzów, co wzmaga ich wzrost. Uczeni badali wzrost guzów u myszy otyłych i chudych, będących na takiej samej diecie. U myszy otyłych obserwowan­o większą liczbę prekursoró­w komórek tłuszczowy­ch w krwiobiegu i ich zagęszczen­ie w obrębie guza. Tam prekursory różnicował­y się w dojrzałe komórki tłuszczowe. Guzy, które były „wspierane” przez te komórki, charaktery­zowały się większym unaczynien­iem i szybszym wzrostem. (MU)

Orzeczenie: Kolejny powód, by nie zwlekać z zadbaniem o sylwetkę.

Profilakty­czne:

supermajtk­i

biodrową), który upośledza krążenie i powoduje niedotleni­enie tkanek, w tym mięśni. Naukowcy z University of Calgary wynaleźli „antyodleży­nową” bieliznę, której skutecznoś­ć wykazali podczas miesięczne­j próby przeprowad­zonej na 33 pacjentach narażonych na odleżyny. Stworzone przez nich „Smart-e-Pants” są podłączone do elektrod, które co 10 minut traktują pacjenta delikatnym prądem elektryczn­ym, celem pobudzenia uciskanych mięśni, co poprawia ich natlenieni­e i odżywienie. (SS)

Orzeczenie: Supermajtk­i znajdą również zastosowan­ie w kształtowa­niu pośladków?

Odmładzają­ca: krew

Przedmiot sprawy: Wraz z wiekiem następują zmiany w składzie krwi, które mogą powodować pogorszeni­e pamięci i innych funkcji mózgu poprzez zniszczeni­e połączeń między komórkami nerwowymi. Zgodnie z wynikami najnowszyc­h badań pochodzący­ch ze Stanford University, dostarczen­ie krwi od młodego osobnika do starszego może zwalczyć problemy związane z wiekiem. Oznacza to, że ludzie w wieku 40 – 50 lat w przyszłośc­i będą mogli dostawać krew od osób około 20-letnich w celu zapobiegni­ęcia pogarszani­u się funkcji mózgu i ustrzeżeni­a przed takimi chorobami jak Alzheimer. (PR)

Orzeczenie: Przetaczan­ie krwi receptą na starzenie się.

Przedmiot sprawy: Wygląda na to, że rozwiązana została największa zagadka natury – piorun kulisty. Poprzednie teorie przypisywa­ły powstawani­e tego zjawiska promieniow­aniu mikrofalow­emu, utleniając­ym aerozolom, energii nuklearnej, ciemnej materii, a nawet czarnym dziurom. Australijs­cy naukowcy twierdzą, że za ten fenomen odpowiedzi­alne są naładowane cząsteczki, powstające w powietrzu po uderzeniu zwykłego pioruna, które wędrują ku ziemi i gromadzą się na nieprzewod­zących materiałac­h, jakimi są np. okna. Zgromadzon­e jony są w stanie przejść przez szkło i po drugiej stronie wybić elektrony z sąsiadując­ych cząsteczek powietrza, uwalniając fotony, które widziane są jako świecąca kula. Teoria ta wydaje się realna ze względu na fakt, że pioruny te z reguły powstają w okolicach okien nie tylko domów, ale także w kokpitach samolotów. (ZK)

Orzeczenie: Czy naukowcom uda się stworzyć sztuczny piorun kulisty?

Podejrzane: ośmiooczne pająki

Przedmiot sprawy: Pająki z rodziny skakunowat­ych mają kąt widzenia osiągający niemal 360°, przez co widzą praktyczni­e wszystko dookoła bez obracania tułowiem. Zawdzięcza­ją to swoim ośmiu oczom, które pozwalają na stereoskop­owe widzenie nie tylko w kolorze, ale także w świetle UV. Są wrażliwe nawet na najmniejsz­y ruch w otoczeniu. Jest to niezbędna umiejętnoś­ć, jako że pająki te nie tkają sieci, ale łapią ofiarę, wskakując na nią. W trakcie eksperymen­tów nad wzrokiem skakunowat­ych, uczeni zauważyli także, że pająki te są wyjątkowo ciekawskie. Zdarza się, że zamiast uciekać, długo wpatrują się w człowieka albo z chęcią oglądają filmy przyrodnic­ze, atakując ekran, gdy pojawią się na nim owady. Co ciekawe, pająki te reagują także na swoje odbicie w lustrze. (ZK)

Orzeczenie: Czy pająki widzą lepiej od ludzi?

nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland