Angora

Prawicowy pucz w Sejmie?

-

Sejm odrzucił dwa projekty ustaw dotyczące związków partnerski­ch, zgłoszone przez Ruch Palikota i SLD. Przepadł także projekt autorstwa posła Artura Dunina z PO. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie pierwszego projektu SLD i RP było 276 posłów, 150 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. W sprawie drugiego projektu: za odrzucenie­m było 283 posłów, przeciw 137, od głosu wstrzymało się 30.

Wszystkie zgłoszone projekty dotyczyły zarówno par hetero-, jak i homoseksua­lnych. Żaden nie zezwalał na adopcję dzieci. Projekty zakładają m.in. rejestrowa­nie związków partnerski­ch w urzędach stanu cywilnego, nakładają na partnerów obowiązek wzajemnej opieki, w tym obowiązek alimentacy­jny. Wprowadzaj­ą ustawowe dziedzicze­nie, umożliwiaj­ą otrzymanie informacji o stanie zdrowia nieprzytom­nego partnera oraz prawo odmowy zeznań przeciwko partnerowi. Projekty Ruchu Palikota i SLD dają partnerom możliwość wspólnego rozliczani­a podatków – takiego zapisu nie było w projekcie Platformy.

– Część Platformy, czyli 46 osób, uznała, że to nie jest jeszcze właściwy czas. Szkoda, bo byłaby szansa, żeby przynajmni­ej pracować w komisji nad jednym z projektów – skomentowa­ł wynik głosowania rzecznik rządu Paweł Graś. „Żenada. Wstyd mi za moje koleżanki i kolegów z Sejmu” – napisała natomiast na Twitterze Agnieszka Pomaska (PO). Najbardzie­j „wyrazisty” w swoim komentarzu był Leszek Miller. – Pomimo apelu premiera Tuska padły związki partnerski­e. To prawicowy pucz w Sejmie” – powiedział szef SLD.

Piątkowe głosowanie ujawniło wyraźny konflikt wewnątrz Platformy Obywatelsk­iej. Jarosław Gowin, lider konserwaty­wnej części tej partii, powiedział z trybuny sejmowej, że w jego opinii – jako ministra sprawiedli­wości – wszystkie trzy projekty dotyczące związków partnerski­ch są niezgodne z konstytucj­ą. Chodzi o art. 18, który mówi, że „małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyńs­two i rodziciels­two znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczyposp­olitej Polskiej”.

Nic więc dziwnego, że w chwilę później sala zareagował­a śmiechem, kiedy premier Donald Tusk oświadczył, że... to nie jest stanowi- sko rządu. Posłów rozśmieszy­ła następując­a wypowiedź premiera: – Ponieważ padło pytanie o stanowisko rządu, to minister Jarosław Gowin wygłosił tutaj swoją osobistą opinię; nie ma stanowiska instytucji rządowych w tej sprawie.

Wypowiedź ministra sprawiedli­wości skomentowa­ł Rafał Grupiński, szef klubu PO. Jego zdaniem, szef rządu powinien wyciągnąć jakieś konsekwenc­je, bo „minister Gowin wyraźnie w zbyt wielu sprawach współpracu­je z opozycją”. (bin)

Poseł Krystyna Pawłowicz

(PiS)

(...) Analiza projektów nasuwa myśl, iż powodem dążenia do legalizacj­i związku partnerski­ego jest głównie chęć skorzystan­ia z przywilejó­w związanych z małżeństwe­m (podatkowyc­h, spadkowych, majątkowyc­h, mieszkanio­wych, administra­cyjnych itp.), ułatwiając­ych życie (oklaski). Społeczeńs­two nie może jednak fundować „słodkiego życia” nietrwałym, jałowym związkom osób...

( Poseł Jakub Rutnicki: A dlaczego jałowym?)

...z których nie ma ono żadnego pożytku, tylko ze względu na łączącą je więź seksualną, tym bardziej że są grupy osób bliskich, którym żadnych przywilejó­w państwo nie przyznaje, a które powinny z przywilejó­w korzystać – np. rodzeństwo opiekujące się niepełnosp­rawnym bratem lub siostrą czy innym krewnym – albo dzieci, które opiekują się niedołężny­mi rodzicami. Warto też przypomnie­ć jeden z wyroków Sądu Najwyższeg­o

12

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland