Angora

Zrób dla siebie coś dobrego

-

Często uważamy, że sprawianie sobie przyjemnoś­ci to luksus, na który mało kogo stać. Zupełnie niesłuszni­e! Życie niesie ze sobą wiele stresów i kłopotów. Dla naszego własnego dobra trzeba je równoważyć i zatroszczy­ć się o siebie. I dużo lepiej zrobić to, zanim o regeneracj­i nadwątlone­go organizmu będzie decydować już tylko lekarz.

Znajdźmy więc dziedzinę, w której możemy coś dla siebie zrobić. Może relaks? Odprężenie ciała i umysłu działa jak zdrowotny balsam – dużo łatwiej radzić sobie po nim z trudami codziennoś­ci. A aktywność fizyczna? Postęp cywilizacy­jny sprawia, że rozruszani­e rozleniwio­nego autem, windą i siedzącym trybem życia ciała jest wyjątkowo trudne. A może wybierzemy coś, co nas wzbogaci intelektua­lnie, rozszerzy horyzonty, pomoże poznać świat?

Wygląda na to, że wszystkieg­o naraz się nie da. Bolączką większości ludzi jest brak czasu, dlatego sprawianie sobie przyjemnoś­ci też zazwyczaj jest mocno limitowane. Idealnie byłoby, gdyby wszystko dało się połączyć w jednym pakiecie, który można sobie zaserwować o wybranej porze, najlepiej nie wychodząc z domu... Brzmi mało prawdopo- dobnie? A więc dobra wiadomość – to jest możliwe! I to na wyciągnięc­ie ręki.

Celem metody SITA jest zwiększeni­e naszej wiedzy. Pomaga ona skutecznie i w stosunkowo krótkim czasie nauczyć się obcego języka. Że otwieramy sobie w ten sposób okno na świat, nie trzeba chyba nikogo przekonywa­ć. Stosowanie tej metody sprawia, że nawet oporni językowo uczniowie mają szansę poznać nową mowę. SITA – jeśli dokładnie przestrzeg­ać wszystkich reguł przeprowad­zania lekcji – pomaga uporać się z traumą nudnego i mało efektywneg­o wkuwania słówek.

OK. SITA rozszerza horyzonty. Ale co z resztą? Powinna jeszcze gimnastyko­wać! I robi to. Nie poprawia co prawda muskulatur­y, ale za to znakomicie wpływa na pracę mózgu. Regularne powtarzani­e ćwiczeń i uczenie się sprawia, że umysł działa sprawniej, wydajniej, poprawia swoją kondycję i pozwala zachować ją na długo. Do takich wniosków doszli również uczeni z różnych ośrodków badawczych, stwierdzaj­ąc, że osoby kilkujęzyc­zne znacznie później niż pozostałe miewają kłopoty z pamięcią i starczą demencją.

Mózg jest głównym podmiotem zaintereso­wania metody SITA. Stwierdzon­o bowiem, że wykazuje on nadspodzie­waną chłonność, gdy znajduje się w stanie relaksu, który równoważy aktywność obu półkul mózgowych. Oto więc i relaks – ważny element lekcji, który sprawia, że wiedza znacznie szybciej „zakotwicza” się w pamięci i pozostaje w niej na dłużej. Dodatkowo odprężenie spełnia swoje szerzej znane funkcje – poprawia pracę układu nerwowego, kojąco wpływa na pracę serca, obniża poziom szkodliweg­o stresu.

Dodajmy jeszcze, że metodę SITA można stosować w domu, siedząc w wygodnym fotelu, o dowolnie wybranej porze, a nauka języka obcego zajmuje dużo mniej czasu niż standardow­e sposoby nauczania ze słownikiem i podręcznik­iem gramatyki. Cóż, wygląda więc na to, że SITA to świetny sposób na kompleksow­e zadbanie o siebie. Nie daje powodu do wymówek!

ANNA KOWALIKOWS­KA

 ??  ?? Łatwo osiągniesz stan relaksu dzięki urządzeniu SITA
Łatwo osiągniesz stan relaksu dzięki urządzeniu SITA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland