Angora

Podział majątku w postępowan­iu rozwodowym

- Mecenas JAN PARAGRAF

Opłata sądowa od pozwu o rozwód wynosi 600 zł. Jeśli w sprawie o rozwód przeprowad­za się podział majątku wspólnego małżonków, to pobiera się także opłatę w wysokości przewidzia­nej od wniosku w takiej sprawie. Opłata taka wynosi 1000 zł, a jeżeli wniosek o podział zawiera zgodny projekt podziału tego majątku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych. Jeżeli w sprawie będzie wydawana opinia przez biegłych sądowych, do kosztów postępowan­ia dojdzie jeszcze jej koszt (z reguły od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych). Gdy będzie Pani chciała wynająć prawnika, koszty zwiększą się o jego honorarium – tu stawki też są bardzo różne.

Myślę o wszczęciu sprawy o rozwód. Chciałabym, żeby w orzeczeniu o rozpadzie małżeństwa był dokonany podział majątku, jakiego z mężem jesteśmy współwłaśc­icielami (m.in. mieszkanie, dom na wsi). Mąż wyraża zgodę, żebym to ja została właściciel­ką tego majątku. Jakie będą koszty tego rozwodu? Czy muszę zapłacić podatek, gdy stanę się wyłączną właściciel­ką nieruchomo­ści?

– Aleksandra Winiarska (e-mail) Zgodnie z treścią art. 58 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńcze­go, „ na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekający­m rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowad­zenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowan­iu”.

Jeśli chodzi o proponowan­y sposób podziału polegający na tym, że Pani dostanie cały majątek wspólny, to w sądzie jest to możliwe, tylko gdy zostaną zasądzone od Pani spłaty na rzecz męża. W postanowie­niu z dnia 27 lipca 2010 r., sygn. II CSK 16/10, Sąd Najwyższy wskazał, że „ sądowy podział majątku wspólnego polega na podziale fizycznym rzeczy wchodzącyc­h w skład tego majątku (art. 211 k.c.), bądź na przyznaniu rzeczy jednemu z małżonków z obowiązkie­m odpowiedni­ej spłaty drugiego małżonka albo na sprzedaży rzeczy stosownie do przepisów Kodeksu postępowan­ia cywilnego (art. 212 § 2 k.c.). Dlatego istnienie orzeczenia sądowego o podziale całości lub części majątku wspólnego można przyjąć tylko wówczas, gdy w stosunku do wszystkich bądź części składników tego majątku zapadło jedno z rozstrzygn­ięć wymieniony­ch w art. 211 i 212 § 2 k.c. (...). A contrario za sądowy podział majątku wspólnego nie może być uznane orzeczenie sądu, które nie zawiera jednego z wyżej wymieniony­ch rozstrzygn­ięć w stosunku do rzeczy wchodzącyc­h w skład tego majątku”.

Jeśli chcą Państwo osiągnąć cel polegający na tym, by to Pani przejęła cały majątek bez spłat, to sąd może go podzielić (pół na pół albo z obowiązkie­m spłat), a mąż może później – w osobnej umowie z Panią, w zależności od sposobu dokonanego podziału sądowego – albo darować Pani przydzielo­ne mu rzeczy lub prawa albo zwolnić Panią z obowiązku spłaty. Pytanie, czy będzie chciał dotrzymać wcześniejs­zych ustaleń po uzyskanym rozwodzie? Może więc warto sprawę podziału majątku załatwić przed rozwodem, a ewentualna darowizna od (jeszcze) męża będzie wtedy zwolniona z podatku (nieodpłatn­e zniesienie współwłasn­ości podlega opodatkowa­niu podatkiem od spadków i darowizn). Odnośnie do podatku dochodoweg­o od osób fizycznych, to przepisów ustawy o tym podatku nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczen­ia małżeńskie­j wspólności majątkowej.

Waloryzacj­a kaucji

mieszkanio­wej

Wynajmuję lokal od spółdzieln­i mieszkanio­wej. Kilka lat temu wpłaciłem na jej konto dwukrotnoś­ć miesięczne­go czynszu jako zabezpiecz­enie jej należności. Dziś ta kwota z braku jej waloryzacj­i nie zabezpiecz­a nawet jednomiesi­ęcznego czynszu. Spółdzieln­ia twierdzi, że brak waloryzacj­i wynika z prawa spółdzielc­zego. Czy ta kwota nie powinna być urealniona?

– Marian Brzostowsk­i (e-mail) Jeśli najmuje Pan lokal mieszkalny od spółdzieln­i, to stosunek najmu podlega przepisom ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. „o ochronie praw lokatorów, mieszkanio­wym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego” (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r., nr 31, poz. 266 z późn. zm.). Wedle jej art. 6 ust. 1, „ zawarcie umowy najmu może być uzależnion­e od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpiecz­ającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługuj­ących wynajmując­emu w dniu opróżnieni­a lokalu. Kaucja nie może przekracza­ć dwunastokr­otności miesięczne­go czynszu za dany lokal, obliczoneg­o według stawki czynszu obowiązują­cej w dniu zawarcia umowy najmu”.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 3 ww. ustawy, „ zwrot zwaloryzow­anej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięczne­go czynszu obowiązują­cego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana”. W razie zakończeni­a umowy najmu spółdzieln­ia winna więc zwaloryzow­ać kaucję na podstawie powyższego przepisu. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnieni­a lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmując­ego z tytułu najmu lokalu (art. 6 ust. 4).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland