Angora

Dyskrymina­cja czy nie?

-

Wedle przepisów prawa § 1 Kodeksu cywilnego), „ zstępnym (...) spadkodawc­y, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedzicze­niu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału ( zachowek)”. Natomiast § 2 stanowi, że roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnien­ia przysługuj­e, gdy „ uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawc­ę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu”.

W ogłoszenia­ch o wakatach pracownicz­ych znajdują się różne wymagania dotyczące potencjaln­ych pracownikó­w. W jednym ze starostw ogłoszono konkurs na stanowisko pracy. Warunkiem startu jest trzyletni staż pracy w administra­cji samorządow­ej. Czy taki zapis jest zgodny z prawem? Czy można to tak warunkować? – Anna Wilczyńska (e-mail)

Jeśli jest to uzasadnion­e potrzebą osiągnięci­a konkretneg­o, zgodnego z prawem celu (np. koniecznoś­cią posiadania doświadcze­nia, które jest niezbędne na danym stanowisku pracy), to kryterium stażu może być zastosowan­e. Zgodnie z treścią art. 18 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy, „ zasady równego traktowani­a w zatrudnien­iu nie naruszają działania, proporcjon­alne do osiągnięci­a zgodnego z prawem celu różnicowan­ia sytuacji pracownika, polegające na stosowaniu kryterium stażu pracy przy ustalaniu warunków zatrudnian­ia i zwalniania pracownikó­w, zasad wynagradza­nia i awansowani­a oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszeni­a kwalifikac­ji zawodowych, co uzasadnia odmienne traktowani­e pracownikó­w ze względu na wiek”.

Niegodni?

Po ojcu, jako jego jedyny spadkobier­ca testamento­wy, otrzymałam mieszkanie. Do zachowku mają prawo tylko dwaj wnukowie zmarłego – synowie mojego nieżyjąceg­o brata. Do jakiej części spadku mają prawo? Byłam jedyną osobą, która zajmowała się całkowitą opieką nad bardzo chorym ojcem aż do jego śmierci. Czy w tej sytuacji należy im się zachowek? Jak ich go pozbawić? – Maria Pawelec ze Słupska

( art. 991

Pozbawieni­e prawa do zachowku może być konsekwenc­ją wydziedzic­zenia ( musi wynikać z wyraźnej woli spadkodawc­y wyrażonej w testamenci­e, ze wskazaniem konkretnej przyczyny – art. 1008 k.c.). Samo pominięcie w testamenci­e spadkobier­cy (tzw. testament negatywny) nie pozbawia go prawa do zachowku.

Spadkobier­ca może zostać pozbawiony zdolności dziedzicze­nia, a także nie otrzymać zachowku, jeśli został uznany za niegodnego (choć w opisanym stanie faktycznym nie ma ku temu przesłanek). Zgodnie z art. 928 § 1 k.c., „ spadkobier­ca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:

1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępst­wa przeciwko spadkodawc­y;

2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawc­ę do sporządzen­ia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodz­ił mu w dokonaniu jednej z tych czynności;

3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawc­y, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobione­go lub przerobion­ego”.

Ile za rozwód?

Zamierzam się rozwieść. Z jakimi kosztami sądowymi powinnam się liczyć?

– Joanna Pawłowska (e-mail)

 ?? Rys. Piotr Rajczyk ??
Rys. Piotr Rajczyk

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland