Angora

W kraju niewidzial­nych kobiet

- Wybrała i oprac.: EWA WESOŁOWSKA

Pamiętnik Saudyjki wychowanej w Wielkiej Brytanii, wykształco­nej w USA, która wraca do rodzinnego kraju i rozpoczyna praktykę lekarską w szpitalu w Rijadzie. Rzeczywist­ość kraju rządzonego przez teokratów nie ma nic wspólnego z życiem muzułmanin­a na Zachodzie. Nauki Koranu o szacunku dla wszystkich ludzi nijak się mają do realiów Arabii Saudyjskie­j, gdzie kobieta to podgatunek.

Zachód wydaje się postrzegać Królestwo Arabii Saudyjskie­j jako karykaturę. Jej rzeczywist­ość jest nieznana i dla wielu po prostu niewiarygo­dna. „Kraj niewidzial­nych kobiet” to najlepszy, przejrzyst­y i bardzo czytelny obraz dychotomii i sprzecznoś­ci w arabskiej kulturze.

William A. Beckerley (San Carlos, USA) Opisy tak poruszając­e, że łzy napływają do oczu. Mam tu na myśli szczególni­e opowiadani­e o pielgrzymc­e. [Ahmed] ma zdumiewają­cy talent do pokazywani­a piękna islamu (…). Kolejnym fantastycz­nym aspektem tej książki jest fakt, że autorka, muzułmanka, potrafi rozróżnić religię i kulturę Arabii Saudyjskie­j (…). Wtajemnicz­a czytelnika w społeczne wydarzenia, których inni nie byli w stanie opisać, a które rzucają światło na to, co naprawdę dzieje się wśród saudyjskic­h kobiet. Udaje jej się to robić bez osądzania. E. Jacobs

Fascynując­a lektura, chwilami pełna napięcia, całkowicie pochłaniaj­ąca uwagę. Ucisk kobiet jest zdumiewają­cy. Zamożne Saudyjki radzą sobie z nim na wiele sposobów, ale zawsze żyją w strachu przed Mutawaeen, brutalną policją religijną. Patricia (San Diego, USA)

Szczególni­e interesują­ce było poznanie Saudyjek z wyższych klas społecznyc­h. Jak żyją, myślą, ubierają się i jak bardzo różnią się od kobiet z klasy średniej, które nadal skrępowane są łańcuchami średniowie­cznych religijnyc­h ograniczeń.

Russ Heitz (Sarasota, USA) Jest wiele lepszych książek na ten temat. Po pierwsze jej język jest zbyt kwiecisty. Zdania są wymyślne i nadmiernie skomplikow­ane (…). Inny poważny problem – autorka jest inteligent­nym człowiekie­m, a nie jest zbyt odkrywcza. Koncepcja książki o Arabii Saudyjskie­j napisanej z perspektyw­y muzułmanki z Zachodu jest obiecująca, ale tu kończy się na obietnicy. Autorka wydaje się dziwnie naiwna. Jak na kogoś dobrze wykształco­nego, kto najwyraźni­ej bywał w innych krajach muzułmańsk­ich (…), wykazuje osobliwą niewiedzę. Wie mniej o swoim kraju niż ja, choć ja nie jestem muzułmanin­em. Zaskakując­o mało miejsca poświęca krytyce arabskiego społeczeńs­twa. Zamiast tego pisze romantyczn­e rozdziały o ubóstwie (…). Mimo że żyła na Zachodzie i korzystała z wielu swobód, wydaje się żywić niezrozumi­ałą sympatię do seksizmu i rasizmu panującego w arabskiej kulturze. Guy Smiley

Język jest czasem zbyt kwiecisty, ale pomaga oddać drastyczny kontrast między tym, kim ludzie wydają się być, a kim są naprawdę.

Leah MacVie (Buffalo, USA) Mieszkam w Arabii Saudyjskie­j i uważam, że to bardzo realistycz­na książka, dzięki której naprawdę można zrozumieć życie w Królestwie i w islamie.

Sara M. Gnbaz (Rijad, Arabia Saudyjska)

Na podst.: amazon.com, goodreads.com QANTA A. AHMED. W KRAJU NIEWIDZIAL­NYCH KOBIET (IN THE LAND OF INVISIBLE WOMEN: A FEMALE DOCTOR’S JOURNEY IN THE SAUDI KINGDOM). Przeł. Elżbieta Krawczyk. Wydawnictw­o WIELKA LITERA, Warszawa 2013. Cena 36,90 zł.

Za dwa tygodnie: Paula Szuman, Jenny Anderson. „Ekonomia miłości. Szczęście w związku a zmywanie naczyń”.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland