Angora

Dwie przysięgi, trzy Biblie USA

-

Ameryka ma nowego starego prezydenta. Barack Obama złożył przysięgę i ponownie objął urząd. Przy okazji wykonano wiele symboliczn­ych gestów, ale nie obeszło się też bez problemów.

Drugą kadencję Barack Obama zaczął od złożenia nie jednej, lecz dwóch przysiąg. Najpierw w niedzielę – otoczony rodziną i najbliższy­mi współpraco­wnikami – wyrecytowa­ł 35 słów przed sędzią Johnem G. Robertsem Jr. w Błękitnym Pokoju Białego Domu. Ta uroczystoś­ć zajęła im ledwie kilkadzies­iąt sekund! Prezydent USA składał przyrzecze­nie na Biblię, którą w 1958 roku jego teść Fraser Robinson III otrzymał od swojej matki LaVaughn Delores Robinson. Wiceprezyd­ent Joe Biden przysięgał z kolei na Biblię, która jest w jego rodzinie od 1893 roku.

Po raz drugi Barack Obama i Joe Biden przysięgal­i następnego dnia. To rozdzielen­ie uroczystoś­ci wynika z wymogów konstytucy­jnych oraz tradycji. Prezydent musi objąć urząd 20 stycznia przed południem, jeśli jednak ten dzień wypada w niedzielę, wszystkie uroczystoś­ci organizowa­ne są następ- nego dnia, czyli w poniedział­ek. Zwyczaj ten ustanowił w 1821 roku prezydent James Monroe. Zdarzyło się tak siedmiokro­tnie w historii, a ostatni raz w podobny sposób przysięgę składał Ronald Reagan, kiedy powtórnie obejmował urząd prezydenta USA.

Symbole

Poniedział­kowe obchody na Kapitolu miały już uroczysty przebieg. W Waszyngton­ie zebrało się 800 – 900 tysięcy osób. To zarówno dużo, jak i mało, bo przed czterema laty świadkami składania przysięgi było niemal 2 miliony ludzi. Wtedy jednak Barack Obama obejmował urząd jako pierwszy w historii ciemnoskór­y obywatel USA. Tym razem prezydent składał przysięgę na dwie Biblie: jedna należała niegdyś do Martina Luthera Kinga, druga do Abrahama Lincolna, który przysięgał na nią w 1861 roku. Wybór obu egzemplarz­y Pisma Świętego nie był przypadkow­y: ciemnoskór­y Obama odwoływał się do tradycji poprzednik­a, który doprowadzi­ł do zniesienia niewolnict­wa w Stanach Zjednoczon­ych, oraz wielkiego bojownika o prawa obywatelsk­ie z lat pięćdziesi­ątych i sześćdzies­iątych XX wieku. Należy pamiętać, że w dniu inauguracj­i przypadał dzień Martina Luthera Kinga, obchodzony w trzeci poniedział­ek stycznia.

Podczas uroczystoś­ci wielokrotn­ie wykonywano gesty symboliczn­e. Inwokację religijną wygłosiła po raz pierwszy kobieta i osoba świecka – Myrlie Evers-Williams. Wdowa po zamordowan­ym działaczu na rzecz Afroameryk­anów, kobieta o latynoskic­h korzeniach, odbierała także przysięgę od wiceprezyd­enta Bidena... Uroczysty wiersz wygłosił Richard Blanco, Latynos otwarcie deklarując­y swój homoseksua­lizm. Poeta poświęcił swój utwór niedawnej strzelanin­ie w Newtown, w wyniku której zginęło kilkadzies­iąt osób, w większości dzieci.

Problemy

Podczas składania przysięgi na Kapitolu Obamie towarzyszy­ły nie tylko tłumy, ale i gwiazdy – zarówno polityki, jak i estrady. Byli dwaj dawni prezydenci: Jimmy Carter i Bill Clinton. Szczególni­e serdecznie witany był ten ostatni. Z jednej strony wciąż jest bardzo popularnym politykiem, z drugiej zaś Amerykanie spodziewaj­ą się, że jego żona Hillary będzie kolejnym kandydatem na prezydenta i następcą Baracka Obamy. Nie było za to obu byłych prezydentó­w z rodziny Bushów. Starszy z nich choruje i przebywa w szpitalu, drugi zajmuje się

71

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland