Angora

Sztuka w ujemnej temperatur­ze

- Litwa KATARZYNA MERSKA-PIETRAK

Kęstutis Musteikis tworzy dzieła z granitu, metalu i bursztynów. Na świecie stał się znany dzięki rzeźbom w lodzie.

– Jedna z największy­ch atrakcji turystyczn­ych Szwecji – Icehotel o powierzchn­i 5500 m2 – otwarty jest dla gości od połowy grudnia do kwietnia. Niezależni­e od tego, jaka jest na dworze pogoda, w środku panuje temperatur­a od -8 do -5 °C. Można zanocować w lodowym, przykrytym skórami łożu, wypić drinka w Absolut Barze, a nawet wziąć ślub w hotelowej kaplicy. Rocznie na złożenie tu przysięgi decyduje się 150 par. Hotel powstaje z ogromnych bloków, wycinanych z lodu pokrywając­ego co roku pobliską rzekę.

Dwanaście lat temu, podczas festiwalu rzeźby lodowej w Japonii, Kę- stutisa Musteikisa dostrzegli Szwedzi i zaprosili do współpracy przy hotelu powstający­m co sezon na nowo. Od tego czasu niemal co roku rzeźby będące dziełem Litwina zdobią lodowe pokoje dla turystów. Niedługo po rozpoczęci­u współpracy z twórcami szwedzkieg­o Icehotel Litwin został zaproszony do pracy nad kolejnym zimowym projektem. Tym razem Norwegowie postanowil­i stworzyć lodową budowlę. Zamiast hotelu powstało jednak… muzeum. Wysoką prawie na 10 metrów budowlę o powierzchn­i 500 m wypełniają różnorodne figury z lodu, kolorowe światła i muzyka. Artysta przyznaje, że musiał Norwegami nieco „podyrygowa­ć”. Po jego namowach projekt rozrósł się i zamiast „zwyczajnej” budowli z lodu stał się fascynując­ym miejscem, interesują­cym nie tylko turystów, ale i miejscowyc­h.

Odniesiony w Norwegii sukces ułatwił Kęstutisow­i namówienie właściciel­i Magic Ice do realizacji projek-

2tu, zdawać by się mogło, niemożliwe­go: zbudowania kolejnego lodowego muzeum… na Karaibach. W otynkowany­m na biało budynku z XVII wieku, na starówce Charlotte Amalie, największe­go miasta wyspy Saint Thomas, wyburzono wewnętrzne ściany, zainstalow­ano urządzenia chłodzące i ustawiono potężny generator prądu. Zdarza się bowiem, że na wyspie przerwy w dostawie prądu trwają tydzień. Kęstutis Musteikis zebrał 11-osobową grupę rodaków, która w chłodzie czoła pracowała nad stworzenie­m na powierzchn­i 300 m wystawy w dwóch trzecich poświęcone­j historii i przyrodzie Wysp Dziewiczyc­h. Pozostała część opowiada o Dalekiej Północy. Do stworzenia rzeźb starego statku czy baru dla piratów, żółwi, jaszczurek, a nawet łosi czy dużej figury Świętego Mikołaja zużyto 200 m sztucznie

23wytworzo­nego lodu. Ekspozycja otwarta jest przez cały rok, zarówno ta w Norwegii, jak i na Karaibach.

Kęstutis Musteikis twierdzi, że lód jest niezwykle wdzięcznym materiałem dla rzeźbiarza. Jeśli dzieło się nie uda, wystarczy je wypchnąć na dwór i ślad po nim zniknie. Taki sam los czeka jednak większość tych rzeźb, które Litwin uznał za udane i które doceniono na świecie. Fakt, że jego rzeźby są wykonane z tak nietrwałeg­o materiału, nie stanowi dla artysty problemu. Porównuje on bowiem swoją sztukę do muzyki – w końcu chwilę po tym, jak utwór zostanie zagrany, wybrzmi i zniknie. Pozostanie po nim tylko wrażenie.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Wnętrze pokoju hotelowego zaprojekto­wane w lodzie przez Musteikisa
Wnętrze pokoju hotelowego zaprojekto­wane w lodzie przez Musteikisa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland