Angora

Podatek od rekompensa­ty

- Mecenas JAN PARAGRAF

czono środki zabezpiecz­ające w sprawach o przestępst­wa lub przestępst­wa skarbowe;

6) nieletnich, wobec których prawomocni­e orzeczono środki wychowawcz­e, poprawcze lub leczniczo-wychowawcz­e albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy z dnia 26 październi­ka 1982 r. o postępowan­iu w sprawach nieletnich (...);

7) prawomocni­e skazanych za czenia na karę aresztu; 8) poszukiwan­ych listem gończym; 9) tymczasowo aresztowan­ych; 10) nieletnich umieszczon­ych w schroniska­ch dla nieletnich”.

wykro-

Spodziewam się otrzymać rekompensa­tę jako spadkobier­ca po rodzicach, którzy zmuszeni byli pozostawić nieruchomo­ści poza granicami Polski. Czy z tego tytułu będę musiał zapłacić podatek dochodowy?

– Ryszard Maj z Opolskiego Nie będzie Pan musiał. Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, „ wolne od podatku dochodoweg­o są przychody uzyskane z tytułu:

a) realizacji prawa do rekompensa­ty na podstawie ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensa­ty z tytułu pozostawie­nia nieruchomo­ści poza obecnymi granicami Rzeczyposp­olitej Polskiej (...), przez osoby uprawnione na podstawie tej ustawy,

b) sprzedaży nieruchomo­ści lub prawa użytkowani­a wieczysteg­o, nabytych w związku z realizacją prawa do rekompensa­ty, o której mowa w lit. a, do wysokości odpowiadaj­ącej procentowe­mu udziałowi wartości tej rekompensa­ty w cenie nieruchomo­ści lub prawa użytkowani­a wieczysteg­o z dnia nabycia nieruchomo­ści lub prawa użytkowani­a wieczysteg­o”.

Ponadto wedle art. 21 ust. 1 pkt 30 ww. ustawy, wolne od podatku dochodoweg­o są także „ przychody uzyskane z tytułu sprzedaży prawa wieczysteg­o użytkowani­a oraz nieruchomo­ści nabytych stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomo­ściami w zamian za mienie pozostawio­ne za granicą”.

„Przechowyw­anie” w OFE

Moja zmarła żona zgromadził­a na rachunku w OFE (II filar) pewne środki finansowe. Kwota spadku przypadają­ca na dzieci została im już wypłacona, natomiast moja część to kwota pozostając­a na rachunku w OFE, na moje nazwisko. W przyszłośc­i nie będę korzystał z emerytury z drugiego filaru (jestem pracowniki­em służb mundurowyc­h), a więc chciałbym, aby te środki zostały mi wypłacone. Jak to formalnie załatwić? – Karol Nowak (e-mail)

Nie ma takiej możliwości. Zgodnie z treścią art. 131 ust. 1 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. „o organizacj­i i funkcjonow­aniu funduszy emerytalny­ch” (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 34, poz. 189 z późn. zm.), „ jeżeli w chwili śmierci członek otwartego fun- duszu pozostawał w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty transferow­ej połowy środków zgromadzon­ych na rachunku zmarłego na rachunek małżonka zmarłego w otwartym funduszu, w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskie­j wspólności majątkowej”.

Wwypadku, gdy współmałżo­nek nie posiada rachunku w jakimkolwi­ek otwartym funduszu emerytalny­m, wówczas fundusz powinien otworzyć rachunek na nazwisko takiego współmałżo­nka i przekazać na ten rachunek, w ramach wypłaty transferow­ej, przypadają­ce mu środki zgromadzon­e na rachunku zmarłego współmałżo­nka. W wyroku z dnia 8 kwietnia 2009 r. (sygn. II UK 346/08, opubl. w OSNP 2010/21-22/270) SN stwierdza: „ przepisy art. 129a, 131 i 133 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacj­i i funkcjonow­aniu funduszy emerytalny­ch, według których fundusz dokonuje wypłaty kwalifikow­anej połowy środków zgromadzon­ych na rachunku zmarłego małżonka (art. 131 ust. 1 tej ustawy), zaś druga połowa (należna małżonkowi z tytułu wspólności majątkowej) pozostaje w systemie, i jest «przechowyw­ana» przez fundusz do czasu osiągnięci­a przez tę osobę wieku emerytalne­go, są zgodne z art. 67 ust. 1 Konstytucj­i RP”.

Kamienie graniczne

Czy powierzchn­ia gruntu działki musi się zgadzać z granicami wyznaczony­mi kamieniami granicznym­i, czy też nie? Ja twierdzę, że tak, a geodeta, że niekoniecz­nie.

– Marian Pielesiak z Trzciela Granica nieruchomo­ści jest wyznaczana przez geodezyjne punkty graniczne. Zgodnie z treścią § 2 pkt 3 rozporządz­enia ministra spraw wewnętrzny­ch i administra­cji oraz rolnictwa i gospodarki żywnościow­ej z dnia 20 maja 1999 r., ilekroć w tym rozporządz­eniu jest mowa o punktach granicznyc­h, „ rozumie się przez to punkty określając­e przebieg granicy nieruchomo­ści”. Jako znak graniczny rozumie się znak z trwałego materiału umieszczon­y w punkcie granicznym lub trwały element zagospodar­owania terenu znajdujący się w tym punkcie (§ 2 pkt 4 rozporządz­enia). W rozporządz­eniu znajduje się także definicja pojęcia „stabilizac­ji”, przez co rozumie się „ utrwalenie punktu graniczneg­o przez umieszczen­ie w nim znaku graniczneg­o lub jednoznacz­ne oznaczenie jego położenia na istniejący­m trwałym elemencie zagospodar­owania terenu usytuowany­m na granicy nieruchomo­ści”.

Z powyższych uregulowań wynika, że granica nieruchomo­ści jest określana punktami granicznym­i, które są utrwalane znakami granicznym­i (czyli np. kamieniami granicznym­i). Obszar wewnątrz takich punktów stanowi powierzchn­ię nieruchomo­ści.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland