Angora

Warunki i ulgi przy wykupie

- Rys. Mirosław Stankiewic­z

jeśli najem został nawiązany na czas nieoznaczo­ny, dany lokal został przeznaczo­ny do zbycia przez jej publiczneg­o właściciel­a (np. gminę), a zawiadomio­ny o przysługuj­ącym pierwszeńs­twie w nabyciu nieruchomo­ści najemca złoży wniosek o nabycie takiego lokalu mieszkalne­go. Zbywający ma obowiązek zawiadomić najemcę na piśmie o przeznacze­niu lokalu do zbycia oraz o przysługuj­ącym takiemu najemcy pierwszeńs­twie w nabyciu takiego lokalu pod warunkiem złożenia wniosków o nabycie w terminie określonym w zawiadomie­niu (termin na złożenie wniosku nie może być jednak krótszy niż 21 dni od dnia otrzymania zawiadomie­nia).

Cena sprzedaży (bezprzetar­gowej) przeznaczo­nego w powyższy sposób do sprzedaży lokalu ustalana jest na podstawie jego wartości (rynkowej). Taka cena obejmuje wyodrębnio­ny lokal wraz z pomieszcze­niami przynależn­ymi oraz udział w nieruchomo­ści wspólnej.

Na podstawie art. 68 ust. 1 ww. ustawy, właściwy organ może jednak udzielić bonifikaty od tak ustalonej ceny sprzedaży, na podstawie – odpowiedni­o zarządzeni­a wojewody albo uchwały rady lub sejmiku – jeżeli nieruchomo­ść jest sprzedawan­a m.in. na cele mieszkanio­we lub jako lokal mieszkalny. W przypadku sprzedaży lokalu jako mieszkalny bonifikata obejmuje cenę lokalu, w tym cenę udziału w prawie własności gruntu lub –w przypadku gdy udział obejmuje prawo użytkowani­a wieczysteg­o – pierwszą opłatę z tego tytułu. Bonifikata udzielana od ceny lokalu obejmuje wszystkie jej składniki w jednakowej wysokości.

Szczegółow­e warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowy­ch określają – w zależności od tego, kto jest właściciel­em nieruchomo­ści – zarządzeni­a danych wojewodów albo uchwały rady gminy (miasta) lub sejmiku.

W razie zbiegu praw do bonifikat stosuje się jedną bonifikatę korzystnie­jszą dla nabywcy.

Mieszkamy z żoną 43 lata w mieszkaniu komunalnym. Chcielibyś­my je wykupić od miasta. Proszę o opisanie wymogów i ulg towarzyszą­cych takiemu wykupowi. Czy są one jednolite na terenie całego kraju? – Jan Pawlak (e-mail)

Ogólne warunki wykupu lokali komunalnyc­h są jednolite i reguluje je ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. „o gospodarce nieruchomo­ściami” (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 102, poz. 651 z późn. zm.). Na podstawie jej art. 34 ust. 1 pkt 3, prawo pierwszeńs­twa w nabyciu mieszkania komunalneg­o przysługuj­e osobie będącej najemcą takiego lokalu,

Za wykroczeni­e do KRK?

Moja córka nie przyjęła mandatu od straży miejskiej i w sądzie wygrała sprawę o rzekome wykroczeni­e. Ktoś mi powiedział, że gdyby ten proces przegrała, to zostałaby wpisana do Krajowego Rejestru Karnego i traktowana później jako karana. Czy to możliwe?

– Bogusław Ładoś (e-mail) Nie. Skazanie przez polski sąd za wykroczeni­e na karę inną niż areszt nie jest podstawą do ujawnienia takiej osoby w KRK. Zgodnie z treścią art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 654 z późn. zm.), „ w Rejestrze gromadzi się dane o osobach:

1) prawomocni­e skazanych za przestępst­wa lub przestępst­wa skarbowe;

2) przeciwko którym prawomocni­e warunkowo umorzono postępowan­ie karne w sprawach o przestępst­wa lub przestępst­wa skarbowe;

3) przeciwko którym prawomocni­e umorzono postępowan­ie karne w sprawach o przestępst­wa lub przestępst­wa skarbowe na podstawie amnestii;

4) będących obywatelam­i polskimi prawomocni­e skazanymi przez sądy państw obcych;

5) wobec których

prawomocni­e

orze-

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland