Angora

Królową Beatrix zastąpi syn

- Oz na podst. inform. prasowych Więcej czytaj w „Peryskopie” Fot. Reuters/forum Oz na podst. inform. prasowych

Holendersk­a monarchini Beatrix rezygnuje z władzy sprawowane­j od 1980 roku. 30 kwietnia, równo po 33 latach rządzenia, zastąpi ją w tej roli syn książę Wilhelm Aleksander (46 l.). Nowy król będzie pierwszym mężczyzną na holendersk­im tronie od 1890 roku. Po nim sukcesję przejmie znów kobieta. Najprawdop­odobniej najstarsza z trzech jego córek – 9-letnia dziś księżniczk­a Katarzyna Amalia.

W wygłoszony­m do narodu orędziu Jej Wysokość powiedział­a, że nadszedł czas „przekazać odpowiedzi­alność za kraj nowemu pokoleniu”. Decyzja nie była dla mieszkańcó­w Niderlandó­w niespodzia­nką. Monarchini właśnie skończyła 75 lat i pragnie odpocząć. Ostatnie lata były dla niej bardzo trudne. W 2002 roku straciła męża – księcia Clausa von Amsberg, a w ubiegłym roku jeden z jej trzech synów Friso (45 l.) został przysypany lawiną podczas zimowych wakacji w austriacki­ch Alpach i do tej pory nie odzyskał przytomnoś­ci.

Data przekazani­a korony nie została wybrana przypadkow­o. Wypada bowiem w wielkie święto obchodzone w całym kraju. W miastach organizowa­ne są parady kwiatowe, oryginalne pchle targi i zabawy uliczne do białego ranka. Tradycja sięga 1885 roku. Wówczas przeprowad­zono je 31 sierpnia, z okazji piątych urodzin córki ówczesnego króla Wilhelma III – Wilhelminy. Nazwano je Prinsessed­ag (Dzień Księżniczk­i) i na stałe zapisano w oficjalnym kalendarzu. Gdy 1890 roku Wilhelmina wstąpiła na tron, nazwę zmieniono na Dzień Królowej i taka obowiązuje do dziś. biorów, czy z carem Mikołajem II, który został zdetronizo­wany w wyniku rewolucji w Rosji w 1917 r. Ostatnie takie zdarzenie na Starym Kontynenci­e miało miejsce w Grecji w 1973 r., gdy na skutek zmiany systemu z monarchii na republikę z poddanymi pożegnał się Konstantyn II. Zarówno on, jak i Karol I – ostatni władca Cesarsko-Królewskic­h Austro-Węgier, Symeon II – car Bułgarii oraz Umberto II – król Włoch nigdy nie podpisali abdykacji i mimo faktycznej utraty władzy nigdy się z tym faktem nie pogodzili i nadal uważali się za prawowityc­h monarchów.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland