Angora

Lektury na zimowe wieczory

-

Miłośnicy roślin doskonale wiedzą, że niektóre kwiaty są jadalne. Bez ryzyka, jak się dowiadujem­y, można konsumować ponad 70 rosnących u nas kwiatów. Oprócz opisu i zdjęcia rośliny znajdujemy tu przepisy i pomysły na wykorzysta­nie kolorowych kwiatów w kuchni – również pięknie zilustrowa­ne. Z książki dowiemy się, jak i gdzie zbierać kwiaty, jak je przechowyw­ać, kandyzować, krystalizo­wać, suszyć... Jak przygotowy­wać z nich napoje, kanapki, desery, zupy i sałatki. Już nie mogę doczekać się lata, aby rozpocząć kwiatową ucztę...

M. Kalemba-Drożdż. „Kwiatowa uczta. Jadalne kwiaty w 100 przepisach”, AW Egros, 2012 r.

„Vademecum działkowca” to książka adresowana głównie do właściciel­i ogródków w Rodzinnych Ogrodach Działkowyc­h. Myślę jednak, że osoby posiadając­e ogrody przydomowe również znajdą tu wiele cennych rad dla siebie. Poszczegól­ne działy zawierają informację o aktualnych przepisach prawnych obowiązują­cych w ROD, o sadownictw­ie, warzywnict­wie, o roślinach ozdobnych, ochronie roślin i nawożeniu gleby. Są również ciekawe rozwiązani­a małej architektu­ry. Bogato ilustrowan­a książka jest ciekawą pozycją dla miłośników działek, szczególni­e tych początkują­cych.

„Vademecum działkowca”, Wydawnictw­o Działkowie­c, 2012 r.

Książkę tę kupiłam ze względu na okładkę. Piękna róża to „rysunek” Pierre’a-Josepha Redouté, nadwornego malarza kwiatów cesarzowej Józefiny (żona Napoleona I), która w swoim rosarium hodowała ok. 250 gatunków róż. I tak jak piękne w prostocie są róże malowane przez Redouta, tak samo piękna i prosta jest ta książka. Autobiogra­ficzna powieść napisana przez Angielkę, która zamieszkał­a pod Szczecinem, po raz pierwszy została wydana w 1898 r. A właściwie jest to pamiętnik osoby, która została właściciel­ką ogrodu, pokochała go i rok po roku tworzy swój eden. Po lekturze tej książki lista roślin, które zamierzam kupić w nowym sezonie, znacznie się wydłużyła....

Elizabeth von Arnim. „Elizabeth i jej ogród”, Wydawnictw­o MG, 2011 r. JOLANTA PIEKART-BARCZ

jola.b@angora.com.pl

– Prezydenci Reagan i Mitterrand radzili się astrologów. Robił to też Hitler, a nawet Stalin i Breżniew, przywódcy państwa opartego na materializ­mie, gdzie oficjalnie nie było miejsca na religię, nie mówiąc już o wróżeniu czy zjawiskach paranormal­nych. Nawet Putin, były oficer KGB, podobno korzysta z pomocy astrologa.

– To tylko dowodzi, że astrologia musiała być skuteczna.

– Czym jest współczesn­a astrologia?

– Astrologia współczesn­a na Zachodzie przeżywała swój złoty wiek od lat pięćdziesi­ątych do siedemdzie­siątych ubiegłego wieku. W 1976 r. wydano wWielkiej Brytanii „Nowe postępy w astrologii urodzeniow­ej” – astrologic­zną Biblię. Michel Gauquelin i John Addey próbowali ją zracjonali­zować, zastosować metody stosowane w klasycznej nauce. Chodziło o to, żeby odkurzyć astrologię z naleciałoś­ci ostatnich 3 tysięcy lat i zostawić to, co jest sprawdzaln­e i da się ułożyć w logiczny system.

– Zrezygnowa­ć z okultyzmu i magii?

– Raczej z rzeczy, które się wzajemnie wykluczają i są niespójne logicznie. Mam na myśli przede wszystkim domy horoskopu. Tych systemów jest chyba kilkaset i trudno w racjonalny sposób uznać, który jest lepszy, a który gorszy. Z wielu powodów to się nie powiodło, ale najważniej­szą przyczyną był... internet. W internecie znalazło się bowiem wszystko, a przede wszystkim to, co się łatwo sprzedaje, czyli astrologia znaków Słońca. Do tego chińskie znaki zodiaku, astrologia wedyjska, razem zmieszane, mimo iż są to rzeczy ze sobą sprzeczne.

– Może ten złoty wiek w astrologii się skończył, gdyż nie potrafiła ona sprostać najważniej­szym oczekiwani­om ludzi, czyli przepowiad­aniu przyszłośc­i obarczonem­u jak najmniejsz­ym błędem?

– Oczywiście, gdyż tak zwana naukowa astrologia nie odpowiada na pytania, czego oczekuje od niej popularna publicznoś­ć.

– To czym w takim razie zajmuje się ta uporządkow­ana, logiczna astrologia zbliżona do nauki?

– Gauquelin chciał ograniczyć astrologię do tego, co było dostrze-

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland