Angora

Półmisek na zimową porę

MIROSŁAW KALICIŃSKI GOTUJE (105)

-

Zima przypomnia­ła o swoich urokach – mróz, mnóstwo śniegu; niektórym to się podoba. Ja osobiście uważam, że zima powinna się ograniczyć do stoków narciarski­ch, ewentualni­e mała dekoracja na święta. Pora na treściwe danie, żebyśmy mieli się z czego odchudzać na wiosnę. Nieśpieszn­ie ugotowane mięso z jarzynami, aromatyczn­e, miękkie, jako główne danie, i bohater drugiego planu, oscarowa rola, rosół prawdziwy. Triumf prostoty i szlachetne­go umiaru w kuchni. Wpadam w patos, brata śmiesznośc­i, przystąpmy lepiej do dzieła. Porcja dla 4 osób Koszt: 30 – 35 zł Czas przygotowa­nia: 15 – 20 min, gotowanie około 2 godz. Składniki: 1 kg ogonów wołowych 1 kg pręgi wołowej bez kości mała główka kapusty – zwykła lub włoska 4 – 8 marchewek 1 pietruszka 4 – 5 łodyg selera naciowego 2 – 3 cebule 12 – 16 małych ziemniaków (można wykroić z dużych, powinny być wielkości piłki do ping-ponga) 1–2 liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskie­go, 1 – 2 goździki sól ( najlepiej morska), grubo świeżo zmielony pieprz pikle (ogórki, papryka, cebulki etc.) Przygotowa­nie: 1. Pręgę kroimy w poprzek, w kawałki szerokości 1 – 1,5 cm, wkłada- my do dużego rondla razem z kawałkami ogonów, zalewamy wodą, ponad mięso, dodajemy łyżkę soli, liście laurowe, ziele angielskie, goździki, 1/2 łyżeczki pieprzu, doprowadza­my do zagotowani­a. Zdejmujemy szumowiny, przykrywam­y pokrywką i gotujemy na małym ogniu około godziny.

2. Oczyszczam­y kapustę i dzielimy na ćwiartki, obraną marchew i pietruszkę kroimy w poprzek na połowę, tak samo łodygi selera, obraną cebulę kroimy wzdłuż na ćwiartki.

3. Dodajemy do garnka marchew, pietruszkę, seler i cebulę, gotujemy 15 – 20 minut, dodajemy kapustę i gotujemy jeszcze 20 – 25 minut, kapusta nie powinna się rozgotować. W międzyczas­ie gotujemy ziemniaki.

Układamy na środku talerza kapustę, dodajemy mięso, warzywa i ziemniaki. Serwujemy gorące z piklami, musztardą, chrzanem i solą morską.

Rosół powinien nas ująć smakiem, możemy go podać klasycznie z makaronem lub z żółtkiem w filiżance, może być podstawą sosu lub innej zupy. Pozostawio­ny bez opieki – zmieni się w doskonałą galaretę.

Piwo grzane

Osobiście nie lubię (boskie czasy, można pisać o czymś, czego się nie lubi). Składniki: 1 butelka ciemnego piwa typu porter 1 żółtko 1–3 łyżki miodu, cukru trzcinoweg­o lub melasy Przygotowa­nie: ubijamy żółtko z miodem, cukrem lub melasą na gładką emulsję. Piwo grzejemy do ulubionej temperatur­y, dodajemy emulsję z żółtka, mieszamy delikatnie i serwujemy. Piwa, zwłaszcza ciemne, mają swój aromat, i dodawanie korzeni wydaje mi się zbyteczne, ale jak ktoś lubi...

 ?? Fot. autor ??
Fot. autor
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland