Angora

Czesi wybrali zemana Czechy

-

mani, zawsze musieliśmy sobie prawa, nie tylko seksualne, ciężko wywalczyć i dlatego nie zdegenerow­aliśmy się”. Damy opublikowa­ły w prasie protest: „Kto nie jest przyzwoity­m człowiekie­m, nie może być dobrym prezydente­m”.

Zeman ostatnie 10 lat relaksował się w swej wiejskiej posiadłośc­i na Vysočině. Dobrowolną emigrację wybrał w roku 2003 po przegranyc­h wyborach prezydenck­ich. Obie izby czeskiego parlamentu wybrały wtedy na prezydenta Václava Klausa. Zeman obraził się na partyjnych kolegów, że mu nie dość pomogli.

Klaus nie musi emigrować

Urzędujący czeski prawicowy prezydent nie ukrywał sympatii wobec lewicowego Zemana. Klaus twierdził, że jeśli prezydente­m stanie się Schwarzenb­erg, on będzie zmuszony wyemigrowa­ć. Zeman z Klausem już przed laty potrafili się doskonale porozumieć. Kiedy w roku 1998 so- cjaldemokr­aci pod wodzą Zemana wygrali wybory parlamenta­rne, ale nie na tyle, aby mogli sami rządzić, panowie wymyślili wtedy światowy unikat – umowę opozycyjną. Zeman na czele mniejszośc­iowego rządu rządził 4 lata sam, z cichym poparciem opozycyjne­j prawicowej partii ODS Václava Klausa. Umowa opozycyjna gwarantowa­ła mu spokojne rządy, a członkom opozycji liczne lukratywne funkcje w strategicz­nych firmach i urzędach. Okres tych rządów jest traktowany jako czas „zalegalizo­wania” wielu nieprawośc­i w czeskiej polityce, których nie udało się do dziś wyplenić.

Statystyki mówią, że na Zemana głosowali przede wszystkim ludzie z niższym wykształce­niem, ze słabszych grup socjalnych, niezadowol­eni z niepopular­nych kroków podejmowan­ych przez rządzących. Karel Schwarzenb­erg, jako przedstawi­ciel tej ekipy, nie mógł uzyskać ich poparcia.

Kto się boi Zemana?

Na pewno część funkcjonar­iuszy partii socjaldemo­kratycznej, którzy go przed laty w momencie wyboru prezydenta zawiedli. Oczekuje się, że pamiętliwy Zeman prędzej czy później się zemści. Nowego czeskiego prezydenta cechuje nieprzyjaz­ny stosunek do dziennikar­zy, którym, delikatnie mówiąc, zarzuca brak inteligenc­ji. Na konferencj­i prasowej, tuż po ogłoszeniu zwycięskie­go wyniku wyborów, Zeman nie odmówił sobie złośliwośc­i: „A teraz odpowiem dziennikar­ce zdradzieck­iego dziennika «MF Dnes»”. Zdaniem nowego czeskiego prezydenta ten dziennik, ale i niektóre tygodniki prowadziły przed wyborami wielką, będzie służyła celom charytatyw­nym realizowan­ym zarówno w kraju, jak i za granicą. Choć Tajwan jest mały, może wpływać na cały świat – mówi pomysłodaw­ca.

– Nagroda Tangów może nadrobić deficyty Nagrody Nobla oraz podnieść rangę Tajwanu w oczach międzynaro­dowej społecznoś­ci naukowej – komentuje Chi-Huey Wong, rektor Academia Sinica. – To znacząca nagroda – dodaje, przypomina­jąc, że nie ma nagrody przyznawan­ej za osiągnięci­a na polu sinologii, obejmujące­j takie dziedziny jak historia, filozofia, religia, języki i literatura Chin.

Samuel Yin już w zeszłym roku ogłosił, że 95 proc. majątku przekaże na cele charytatyw­ne. Mówił wtedy, że nie chce, aby „członkowie jego rodziny walczyli o spadek”. Jego dzieci mają w przyszłośc­i uczestnicz­yć w zarządzani­u fundacją, ale bezpośredn­io nie odziedzicz­ą fortuny. Biznesmen rozmyślał o nagro-

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland