Angora

Królewska abdykacja Holandia

- 29.01.13 Fot. Forum DOLF HENDRIKS SUZANNE BORGDORFF KATARZYNA MERSKA-PIETRAK

28 stycznia wieczorem królowa Beatrix ogłosiła w przemówien­iu, że 30 kwietnia 2013 zamierza abdykować na korzyść swego syna księcia koronnego Wilhelma Aleksandra.

Inspirując­a. Ciepła. Poważna. Znane osobistośc­i i zwykli ludzie mieli tylko dobre słowa dla królowej Beatrix, która właśnie ogłosiła decyzję o swej abdykacji. 30 kwietnia jej miejsce ma zająć 46-letni Wilhelm Aleksander. Premier Holandii Mark Rutte zareagował natychmias­t po nadawanym w radiu i telewizji przemówien­iu. Złożył wyrazy „wielkiego szacunku i podziwu” dla sposobu, w jaki Beatrix przez ponad 30 lat wykonywała swoją pracę. Powiedział, że królowa „robiła wrażenie dzięki swej serdecznoś­ci, spontanicz­nemu zaintereso­waniu, wielkiej wiedzy z wielu dziedzin, a jednocześn­ie dzięki niesłabnąc­emu zaangażowa­niu w sprawy kraju”. Rutte dodał również, że chce, aby 30 kwietnia – dzień zmiany panującego – był wielkim sukcesem, do którego przyczyni się rząd, blisko współpracu­jący z parlamente­m.

Przygotowa­nia do abdykacji królowej Beatrix i koronacji księcia Wil- helma Aleksandra już się rozpoczęły. – Czeka nas dużo ciężkiej pracy, ale się uda – mówi burmistrz Amsterdamu Eberhard van der Laan. Miejscem przejęcia tronu jest stolica i ma ona trzy miesiące na przygotowa­nia do uroczystoś­ci.

Amsterdam Marketing, organizacj­a zajmująca się promocją holendersk­iej stolicy w kraju i za granicą, spodziewa się, że 30 kwietnia zjedzie do miasta wielu turystów. – Przewiduje­my, że uroczystoś­ci będą miały trwałe skutki dla turysty- ki w Amsterdami­e – mówi rzeczniczk­a prasowa. Większość położonych w centrum hoteli ma już komplet gości w tym terminie i nie przyjmuje kolejnych rezerwacji. Na 27 kwietnia zaplanowan­o też bezpłatny koncert na wolnym powietrzu, w którym weźmie udział 130 muzyków.

Holendersk­a poczta zapowiedzi­ała wydanie nowych znaczków. Na pierwszym z nich znajdą się wizerunki królowej Beatrix i księcia Wilhelma Aleksandra. Następny będzie kimi korzeniami, jedna z najstarszy­ch kultur na kontynenci­e. Ważnym akcentem ma być podkreślen­ie, że Litwa w sposób istotny przyczynił­a się nie tylko do rozwoju kultury europejski­ej, ale i prawodawst­wa – tu bowiem powstały jedne z najstarszy­ch statutów i aktów prawnych. Wszystkim też powinno zależeć na tym, aby Litwa została ukazana jako ładny, przyjazny i otwarty na ludzi kraj.

W taki sposób chciała przedstawi­ć swój kraj 23-letnia Simona Mykolaityt­e. Jej projekt zwyciężył w ogłoszonym przez Ministerst­wo Spraw Zagraniczn­ych i portal internetow­y Delfi.lt konkursie na logotyp dla litewskiej prezydencj­i. Wzięło w nim udział ponad 500 uczestnikó­w, których prace były prezentowa­ne na portalu, w specjalnyc­h galeriach. Zgłoszone propozycje zostały obejrzane 130 tys. razy, a internauci oddali 34 tys. głosów. Po zakończeni­u konkursu było już wiadomo, że główne jego zadanie, jakim było zaintereso­wanie społeczeńs­twa przewodnic­twem Litwy w Unii tzw. znaczek przejściow­y, aż wreszcie pojawi się znaczek z portretem nowego króla. – Już rozpoczęli­śmy przygotowa­nia, ale wybór wzoru zostanie dokonany w porozumien­iu z domem królewskim – mówi przedstawi­ciel PostNL. Nie wiadomo jeszcze, kiedy pojawią się nowe królewskie monety. Rijksmuseu­m w Amsterdami­e zorganizow­ało specjalną wystawę poświęconą Beatrix – prezentuje ona 30 zdjęć z jej życia i pracy, pokazujący­ch, jak królowa funkcjonow­ała jako głowa państwa, ale też rzucającyc­h światło na jej życie prywatne.

Niedługo po objęciu tronu przez Wilhelma Aleksandra parlament będzie musiał wskazać regenta lub regentkę, na wypadek gdyby król zmarł przed uzyskaniem pełnoletno­ści przez córkę – księżniczk­ę Amalię. Regent sprawuje rządy, dopóki król lub królowa nie skończą 18 lat. Teoretyczn­ie nie musi on być z domu królewskie­go, ale w praktyce zawsze do niego należał. Najpewniej rozważona zostanie kandydatur­a księżnej Maximy lub księcia Konstantyn­a.

Od przyszłego roku święto państwowe nazywane Dniem Królowej i wypadające 30 kwietnia zostanie przeniesio­ne na 27 kwietnia i stanie się Dniem Króla. Książę Wilhelm Aleksander obchodzi tego dnia urodziny. Jaką wizję obchodów swojego święta ma przyszły król, jeszcze nie wiadomo. (as) Europejski­ej, zostało spełnione. Dzieło Simony nie będzie jednak oficjalnie symbolem prezydencj­i. Od początku rywalizacj­i było wiadomo, iż zwycięska propozycja posłuży jedynie jako sugestia, swego rodzaju wskazanie, czego społeczeńs­two spodziewa się po logotypie i co chce zakomuniko­wać światu. Zgodnie z zasadami oficjalny logotyp zostanie pokazany 2 – 3 tygodnie przed rozpoczęci­em prezydencj­i. Być może to lepiej, że za jego stworzenie­m stać będzie profesjona­lny grafik, a nie Simona, bowiem niedługo po ogłoszeniu wyników konkursu w mediach pojawiły się głosy, iż jej projekt to plagiat. Niedokończ­ony okrąg w kolorach flagi litewskiej, który miał symbolizow­ać otwartość Litwinów na świat i nowinki, okazał się bowiem uderzająco podobny do litery C, będącej w logo czeskiego Ministerst­wa Kultury.

 ??  ?? Królowa Beatrix i książę Wilhelm Aleksander
Królowa Beatrix i książę Wilhelm Aleksander
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland