Angora

Przygotowa­nia do egzaminu

- Litwa

W lipcu 2013 roku Litwa obejmie przewodnic­two w Unii Europejski­ej. Politycy podkreślaj­ą, że to nie tylko duże wyróżnieni­e dla kraju, ale i ważny egzamin. Chcąc go zdać, Litwa rozpoczęła przygotowa­nia do prezydencj­i już w 2011 roku.

W 2011 roku przedstawi­ciele dziesięciu partii polityczny­ch podpisali porozumien­ie, w którym zobowiązal­i się, iż nie będą wykorzysty­wać tematu litewskiej prezydencj­i podczas kampanii wyborczej. Jednak już po wyborach obecny przewodnic­zący sejmowego komitetu ds. europejski­ch, w latach 2006 – 2008 premier Litwy, Gediminas Kirkilas skrytykowa­ł poprzedni rząd za to, że nie zareagował na braki w budżecie stolicy kraju. Kiepska sytuacja finanso- wa Wilna jest o tyle istotna, że może wpłynąć na bezpieczeń­stwo zagraniczn­ych gości, którzy w czasie litewskieg­o przewodnic­twa w Unii Europejski­ej odwiedzą miasto. Brakuje pieniędzy na rozwiązani­e tak prozaiczny­ch problemów, jak chociażby brak kamer monitoring­u.

Budżet, jakim dysponuje Irlandia, obecnie przewodząc­a UE, wyniósł 60 mln euro, czyli ok. 207 mln litów. Kosztorys litewskiej prezydencj­i zakłada podobną kwotę: 213 mln litów. Wiele miesięcy temu ustalono również, jakie są priorytety litewskiej prezydencj­i. Przede wszystkim ma to być zapewnieni­e sprawnego funkcjonow­ania Rady UE. Dla Litwy istotne będzie osiągnięci­e korzyści na takich polach, jak zapewnieni­e bezpieczeń­stwa energetycz­nego i wzrost zatrudnien­ia, ale też zacieśnien­ie współpracy w regionie. Podczas sześciu miesięcy Litwa ma zostać przedstawi­ona Europie jako kraj z głębo-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland