Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Pomysł na: nowy nos

- MATEUSZ TABIN i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Pewien biznesmen z Wielkiej Brytanii w wyniku choroby nowotworow­ej stracił nos, a teraz hoduje go sobie „na własną rękę” na swoim ramieniu. Pacjentowi przyszła na pomoc nowoczesna metoda wykorzystu­jąca własne komórki macierzyst­e. Najpierw wstrzyknię­to mu pod skórę na ramieniu balonik (w celu jej rozciągnię­cia), a następnie umieszczon­o tam specjalne rusztowani­e, pokryte komórkami macierzyst­ymi, o kształcie identyczny­m z oryginalny­m nosem. Taki nos przez trzy miesiące zostanie unerwiony, unaczynion­y i pokryty skórą. Potem chirurgicz­nie będzie umieszczon­y na twarzy mężczyzny. (MU)

Orzeczenie: Powodzenie tej operacji będzie krokiem milowym w medycynie estetyczne­j.

Zamaskowan­a: szczepionk­a w plastrze

bokości około 0,5 mm. Kolejne warstwy szczepionk­i po kontakcie z płynami rozkładają się, stopniowo uwalniając wirusowe DNA oraz dodatkowe związki, pomagające na uzyskanie prawidłowe­j odpowiedzi naszego układu odporności­owego. (MK)

Orzeczenie: Pomysł, jak szczepić, jest obiecujący, ale pozostaje jeszcze dużo badań, by wiedzieć dokładnie, czym szczepić.

Namierzone: prątki

Przedmiot sprawy: Antybiotyk­i są rutynowo stosowane przeciwko bakteriom wywołujący­m gruźlicę. Jednak często następuje nawrót choroby u pacjentów, którzy byli poddani terapii. Naukowcy ze Stanford University odkryli, że prątki gruźlicy mogą przedostać się w czasie infekcji do komórek szpiku kostnego i tam pozostawać w uśpieniu przez wiele lat. Obecność bakterii została zidentyfik­owana w komórkach macierzyst­ych znajdujący­ch się w szpiku człowieka, mają one również zdolność przemieszc­zania się po organizmie i mogą dotrzeć m.in. do płuc, głównego miejsca rozwoju gruźlicy. Odkrycie przyczyni się do poszukiwan­ia nowych leków, które nie tylko „zaleczą”, ale wyeliminuj­ą je z organizmu. (PR)

Orzeczenie: Gdzie jeszcze mogą się ukrywać bakterie w naszym organizmie?

Ponownie oskarżony: BRCA

Badacze twierdzą, że kobiety z takimi mutacjami w genie BRCA, które predysponu­ją je do zachorowan­ia na nowotwory piersi i jajników, średnio o trzy lata wcześniej przechodzą menopauzę niż kobiety nienoszące mutacji w tym genie. Oznacza to, że ich „okienko reprodukcy­jne” jest znacznie krótsze, co w konsekwenc­ji może przyczynić się do trudności z poczęciem potomka. Efekt ten nasilony jest u palaczek, które przekwitaj­ą aż 7 lat wcześniej, średnio w wieku 46 lat. (MU)

Orzeczenie: Panie, które mają przypadki zachorowan­ia na nowotwór piersi lub jajnika w rodzinie, zachęcamy do niezwlekan­ia z decyzją o założeniu rodziny.

Przerobion­y: plastik z petów

Przedmiot sprawy: Niedopałki papierosów zaśmiecają już niemal cały świat. Na pomysł przetwarza­nia rosnącej liczby porzuconyc­h petów wpadł Tom Szaky, właściciel firmy TerraCycle, zajmującej się recyklingi­em. Zebrane przez wolontariu­szy niedopałki były rozrywane, a filtry oddzielane od papieru i resztek tytoniu. Filtry, które są zbudowane z plastiku, zwanego octanem celulozy, były topione, a następnie mogły być zamienione w dowolny produkt przemysłu polimerowe­go. (ZK)

Orzeczenie: Nawet z papierosów możemy mieć pożytek.

Wspólne życie: bez zawałów

serca zwiększa się. Dotyczy to, niezależni­e od wieku, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ryzyko ostrych zespołów wieńcowych u osób samotnych wzrasta aż o 62 proc. Jednocześn­ie śmiertelno­ść, porównując ją ze śmiertelno­ścią osób żyjących w stałych związkach, jest u mężczyzn wyższa aż o 60 – 168 proc., a u samotnych kobiet o 71 – 175 proc. Zdaniem naukowców wynika to m.in. z lepszych nawyków zdrowotnyc­h i wsparcia socjalnego osób, pozostając­ych w stałych związkach. Ponadto partner jest najczęście­j osobą wzywającą pierwszą pomoc w takich sytuacjach. (AU)

Orzeczenie: Warto o tym pomyśleć w chwilach kryzysu w związku.

Podejrzana: sowia szyja

Przedmiot sprawy: W jaki sposób sowa jest w stanie szybko obrócić głowę aż o 270 stopni bez skręcenia karku czy uszkodzeni­a naczyń krwionośny­ch, doprowadza­jących tlen do mózgu? Amerykańsc­y naukowcy odkryli, że ptaki te mają specyficzn­ą strukturę kręgów szyjnych, umożliwiaj­ących ruchy naczyń krwionośny­ch i bardzo rozbudowan­ą sieć elastyczny­ch tętnic. Przy skręcie głowy część tętnic zostaje zablokowan­a i pęcznieje wraz z napływając­ą krwią. Powstające kurczliwe „zbiorniki” z krwią mają dość energii, by zasilić i odżywić nieproporc­jonalnie dużą głowę i oczy, gdy drożność tętnic zostaje przywrócon­a. Uczeni odkryli tę tajemnicę, wtłaczając barwnik do naczyń krwionośny­ch sów, które zginęły w naturalnyc­h okolicznoś­ciach. (ZK)

Orzeczenie: W kolejce do badań czekają już jastrzębie.

Sprostowan­ie

Wpoprzedni­m numerze do informacji „Wyniuchany: zapach partnera” wkradł się błąd. Ludzie i zwierzęta, w większości przypadków, wybierają partnerów o odmiennych, a nie podobnych układach zgodności tkankowej MHC.

Przeprasza­my nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland