Angora

Publicznoś­ć ma prawo być informowan­a

- Prof. ANNA WYROZUMSKA

Jednym z praw chronionyc­h przez Europejską Konwencję Praw Człowieka jest prawo do informacji i wyrażania opinii. Trybunał w Strasburgu wielokrotn­ie zajmował się kwestiami granic tego prawa, zwłaszcza w odniesieni­u do wolności prasy.

Trybunał podkreślał szczególną rolę prasy jako fundamentu demokratyc­znego społeczeńs­twa, polegającą na przekazywa­niu informacji i idei we wszystkich sprawach budzących zaintereso­wanie publiczne. Takie zaintereso­wanie budzą zwłaszcza działania polityków. Zawód polityka jest zawodem szczególny­m. Siłą rzeczy politycy wystawiają się na ostre krytyki i oceny. Przy czym krytyka polityka, a zwłaszcza parlamenta­rzysty, dotyczyć może także pewnych aspektów życia prywatnego, bo także one mogą mieć znaczenie dla decyzji podejmowan­ych przez wyborców.

Życie prywatne polityka nie jest zatem całkowicie jego sprawą oso- bistą, zwłaszcza jeśli staje się przedmiote­m otwartej debaty publicznej. Swego czasu wicemarsza­łek Sejmu Andrzej Kern „wystawił” swoje życie prywatne do publicznej oceny, ogłaszając w telewizji porwanie swojej córki i wzywając wszystkich do udzielenia mu pomocy. Nie oszczędzon­o mu ujawnienia wielu faktów z jego życia prywatnego i ostrych ocen o stanie jego rodziny. Trybunał w Strasburgu zajmował się tymi problemami aż dwukrotnie ( sprawa Malisiewic­z- Gąsior oraz Kuliś i Różycki) i wbrew orzeczenio­m polskich sądów uznał, że prasa miała prawo informować i oceniać życie prywatne tego polityka.

Zakres chronionej prywatnośc­i polityka wydaje się być niewielki. W jednej ze spraw sądy fińskie uznały, że prasa naruszyła prywatność posłanki do parlamentu fińskiego, publikując kilka reportaży, w tym także artykuł satyryczny, dotyczącyc­h procesu karnego jej męża z powodu awantury, którą urządził w restauracj­i (Karhuvaara i Ilta- lehi przeciwko Finlandii). Przy czym niektóre z tych artykułów jedynie poinformow­ały, że ten pan jest mężem posłanki i przewodnic­zącej parlamenta­rnej komisji do spraw edukacji i kultury. Trybunał nie miał wątpliwośc­i, że ukaranie w tej sytuacji wydawcy i redaktora naczelnego gazety wysokimi grzywnami naruszyło Konwencję. W tym przypadku przedmiot reportaży nie miał dużego znaczenia dla debaty publicznej ani żadnych bezpośredn­ich związków z posłanką jako politykiem, ale publicznoś­ć, jak zauważył Trybunał, ma prawo być in- formowana. A ponieważ skazanie małżonka polityka może wpłynąć na to, jak ewentualni­e zagłosują w przyszłośc­i wyborcy, to przynajmni­ej w pewnym stopniu reportaże związane były ze sprawą publiczneg­o interesu.

To samo można powiedzieć o opublikowa­niu przez prasę informacji o fakcie, że poseł ma romans, zwłaszcza jeżeli demonstruj­e swoje poglądy na temat tradycyjne­j rodziny, żeby przekonać do siebie wyborców.

Autorka jest kierowniki­em Katedry Europejski­ego Prawa Konstytucy­jnego Uniwersyte­tu Łódzkiego.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland