Angora

Wskazać czy odmówić?

- Mecenas JAN PARAGRAF

Wycena spadku powinna być obiektywna i odzwiercie­dlać jego realną wartość, zatem jego oszacowani­e dokonane przez wynajętego przed procesem sądowym rzeczoznaw­cę, jak i w toku postępowan­ia sądowego przez biegłego sądowego powinno opierać się na takich samych kryteriach, zgodnie ze sztuką.

W orzecznict­wie sądowym jednolicie przyjmuje się, że obliczenie zachowku następuje na podstawie wartości spadku ustalonej według cen z daty

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelsk­ich, powołujące­go się także na Ministerst­wo Sprawiedli­wości, Inspekcja Transportu Drogowego nie może karać za odmowę wskazania osoby kierującej pojazdem zarejestro­wanym fotoradare­m, za przekrocze­nie prędkości. Czy to znaczy, że na wezwanie ITD do zapłaty mandatu lub wskazania sprawcy, gdy nie pamiętam, kto kierował moim samochodem (a nie byłem to ja), mogę nie odpowiedzi­eć i nic mi nie grozi?

– Krzysztof Wiśniewski (e-mail) Mamy pewne wątpliwośc­i. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelsk­ich i Ministerst­wa Sprawiedli­wości, ITD ma jedynie prawo ujawniania wykroczeń (i kierowania do sądów wniosków o ukaranie popełniają­cych je kierowców) polegający­ch na przekrocze­niu dopuszczal­nej prędkości oraz niestosowa­niu się do sygnałów świetlnych. Mamy jednak wrażenie, że zapomniano o rozporządz­eniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 2011 r. „ w sprawie nadania inspektoro­m Inspekcji Transportu Drogowego oraz pracowniko­m Głównego Inspektora­tu Transportu Drogowego uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego” (Dz.U. z dnia 30 czerwca 2011 r., nr 135, poz. 790 z późn. zm.) wydanego na podstawie art. 95 § 5 ustawy Kodeks postępowan­ia w sprawach o wykroczeni­a. Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządz­enia inspektorz­y ITD są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczeni­a określone np. w art. 96 § 3 Kodeksu wykroczeń, czyli za niewskazan­ie na żądanie uprawnione­go organu, komu powierzono pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

Wycena

Chcieliśmy z bratem polubownie załatwić sprawę zachowku, więc wynajęliśm­y rzeczoznaw­cę, żeby wycenił wartość spadku. Brat wypłacił mi zachowek wedle tej wyceny, choć ja się z nią nie zgadzam. Czy biegły sądowy będzie stosował te same kryteria wyceny co rzeczoznaw­ca? Czy powinnam poczekać dwa, -trzy lata, gdy ceny nieruchomo­ści wzrosną i dopiero wtedy powołać biegłego?

– Stanisława Kotlińska (e-mail) orzekania o roszczenia­ch z tego tytułu (zasada prawna wyrażona w uchwale Sądu Najwyższeg­o z dnia 26.03.1985 r., sygn. akt III CZP 75/84, opubl. w OSNC 1985/10/147), przy czym jeżeli w sprawie orzeka sąd drugiej instancji, to chwilą ustalenia wartości spadku jest chwila wydania orzeczenia przez ten sąd. Także z treści art. 995 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że wartość przedmiotu darowizny (doliczanej do spadku przy obliczaniu zachowku) oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.

Konsekwenc­ją powyższego jest możliwość, że wartość spadku (oraz ewentualny­ch doliczanyc­h darowizn i zapisów windykacyj­nych) wzrośnie w okresie od jego otwarcia do wydania orzeczenia o zachowku, co przełoży się na wysokość zasądzoneg­o zachowku. Roszczenie o zachowek przedawnia się. W przypadku spadków otwartych od 23.10.2011 r. roszczenia uprawnione­go z tytułu zachowku przedawnia­ją się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu, zaś roszczenie przeciwko osobie obowiązane­j do uzupełnien­ia zachowku z tytułu otrzymanyc­h od spadkodawc­y zapisu windykacyj­nego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku. Pięcioletn­i termin ma zastosowan­ie do powyższych roszczeń powstałych przed 23.10.2011 r., jeśli w tamtej dacie nie były już przedawnio­ne (do 23.10.2011 r. obowiązywa­ł trzyletni termin przedawnie­nia).

Prawo do zachowku

Kilka lat przed śmiercią ojca siostra namówiła go, by przepisał na nią cały majątek. Pod koniec życia ojciec miał tylko niewielką rentę, problemy neurologic­zne i początek demencji starczej. Siostra – która się nim opiekowała, gdyż mieszkała w tej samej miejscowoś­ci co on – twierdzi, że nic mi się nie należy, bo ojciec jej wszystko darował i nie sporządził testamentu. Ja mieszkam 50 kilometrów dalej, ale odwiedzała­m ojca. Czy mogę domagać się od siostry należnego mi spadku lub zachowku?

– Jolanta Grecka z Lublina Jeżeli ojciec nie sporządził testamentu, to znaczy, że Pani nie wydziedzic­zył i że dziedziczy Pani spadek po ojcu na podstawie przepisów ustawowych. Gdy spadek jest symboliczn­y (skoro zmarły wszystko darował przed śmiercią Pani siostrze) i nie pokrywa Pani zachowku, może się Pani – jako zstępna spadkodawc­y – domagać od siostry uzupełnien­ia zachowku. W orzecznict­wie sądowym (i nie tylko) przeważa pogląd, z którego wynika, że roszczenie o zachowek może być realizowan­e przez spadkobier­ców zarówno ustawowych, jak i testamento­wych (m.in. wyrok Sądu Najwyższeg­o z 13 lutego 2004 r., sygn. II CK 44/02). Zgodnie z art. 991 § 2 Kodeksu cywilnego, „ jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawc­ę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuj­e mu przeciwko spadkobier­cy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnien­ia”. Roszczenie o uzupełnien­ie zachowku ulega przedawnie­niu.

Koszty opinii biegłego sądowego

Chcę założyć sprawę w sądzie dotyczącą nieruchomo­ści. Nie obędzie się bez koniecznoś­ci jej wyceny przez biegłego sądowego. Jakie są koszty takiej opinii? – Marcin Leśniak (e-mail)

To zależy – w przypadku nieruchomo­ści z reguły jest to od około 1000 do 3000 złotych. Zgodnie z treścią art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, „ biegłemu powołanemu przez sąd przysługuj­e wynagrodze­nie za wykonaną pracę oraz zwrot poniesiony­ch przez niego wydatków niezbędnyc­h dla wydania opinii”. Wysokość wynagrodze­nia bie- głego ustala się, uwzględnia­jąc wymagane kwalifikac­je, potrzebny do wydania opinii czas i nakład pracy, a wysokość wydatków – na podstawie złożonego rachunku. Wynagrodze­nie biegłych oblicza się według stawki wynagrodze­nia za godzinę pracy albo według taryfy zryczałtow­anej określonej dla poszczegól­nych kategorii biegłych ze względu na dziedzinę, w której są oni specjalist­ami. Wynagrodze­nie biegłego będącego podatnikie­m VAT podwyższa się o kwotę podatku VAT.

Szereg szczegółów dotyczącyc­h wynagrodze­ń biegłych sądowych znajduje się też w obowiązują­cym rozporządz­eniu ministra sprawiedli­wości z dnia 18 grudnia 1975 r. „ w sprawie kosztów przeprowad­zenia dowodu z opinii biegłych w postępowan­iu sądowym”.

Zgodnie z treścią art. 1018 § 3 Kodeksu cywilnego, „ oświadczen­ie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariusze­m. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczo­nym. Pełnomocni­ctwo do złożenia oświadczen­ia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczo­nym”. Wedle z kolei art. 19 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczyposp­olitej Polskiej, „ konsul wykonuje czynności notarialne, a w szczególno­ści poświadcza własnoręcz­ność podpisów i znaków ręcznych na dokumentac­h”.

W opisanych okolicznoś­ciach córka może więc np. udzielić Pani pełnomocni­ctwa do odrzucenia spadku po dziadku. W tym celu powinna sporządzić takie pełnomocni­ctwo na piśmie, a następnie potwierdzi­ć u konsula własnoręcz­ność swojego podpisu na nim. Tak sporządzon­e i poświadczo­ne urzędowo pełnomocni­ctwo córka powinna dostarczyć Pani. W oparciu o takie pełnomocni­ctwo może Pani – działając w imieniu córki – odrzucić spadek po jej dziadku. Zgodnie z treścią art. 640 § 1 Kodeksu postępowan­ia cywilnego, „ oświadczen­ie o (...) odrzuceniu spadku może być złożone przed notariusze­m lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkan­ia lub pobytu składające­go oświadczen­ie”.

Kłopot z przyjazdem

Odrzuciłam spadek po ojcu. W moje miejsce „weszła” córka (bezdzietna), która chce odrzucić spadek po dziadku, ale w związku z pracą za granicą jej przyjazd do kraju jest kłopotliwy. Czy można to załatwić u niej na miejscu?

– Halina Pacha z Łazisk Górnych

 ?? Rys. Mirosław Stankiewic­z ??
Rys. Mirosław Stankiewic­z

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland