Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Wyleczona: cukrzyca

- ANNA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Cukrzyca typu I to przewlekła choroba, której istotą jest niszczenie przez organizm chorego komórek produkując­ych insulinę. Hiszpański­m naukowcom udało się po raz pierwszy całkowicie wyleczyć – z zastosowan­iem terapii genowej – cukrzycę typu I u dużych zwierząt. Chorym psom wstrzyknię­to nieszkodli­wego dla nich wirusa, a wraz z nim wprowadzon­o do organizmu geny, których produkty pracują jako „czujnik glukozy”. Reguluje on automatycz­nie pobieranie glukozy z krwi. Dzięki zastosowan­ej terapii psy odzyskały zdrowie i po czterech latach od zastosowan­ej kuracji nie wykazały żadnych symptomów choroby. Sukces eksperymen­tu otwiera drzwi do rozpoczęci­a badań nad zastosowan­iem podobnego podejścia w leczeniu cukrzycy typu Iu ludzi. (PR)

Orzeczenie: Genetyczne modyfikacj­e nie takie straszne.

Alchemicy: bakterie

wiedzieć na pytanie, czy jesteśmy w stanie wykorzysta­ć do własnych celów tę sprytną bakterię, ale odkrywcy spekulują, że w dalszej przyszłośc­i jest na to duża szansa. (SS)

Orzeczenie: Produkcja złota łącznie dla ochrony!

Usprawiedl­iwiony: męski płacz

Przedmiot sprawy: Łzy towarzyszą nam w chwilach radości i smutku, zachwytu i rozczarowa­nia, lęku, gniewu czy zdenerwowa­nia. Czasem wprawiają nas w zakłopotan­ie, innym razem przynoszą ulgę. Z naukowego punktu widzenia płacz jest bardzo interesują­cym zjawiskiem, gdyż jest charaktery­styczny tylko dla ludzi. Zagadnieni­e to badał neurobiolo­g Michael Trimble z Londynu i stwierdził, że taki emocjonaln­y płacz rozwinął się w celu komunikacj­i międzyludz­kiej na długo przed powstaniem języka. Łzy są ważnym elementem świadczący­m o naszej przynależn­ości kulturowej oraz poczuciu wspólnoty i ta odpowiedź emocjonaln­a jest często podświadom­a, wrodzona, a przede wszystkim ludzka. (MU)

Orzeczenie: Nawet największy twardziel ma prawo się rozkleić.

wy-

Zagrożone: książki

młodych ludzi nośnik tekstu nie ma znaczenia, natomiast u osób starszych zaobserwow­ano, że przeczytan­ie wydrukowan­ego na papierze tekstu zajmuje średnio 3 – 4 sekundy dłużej niż odczytanie go z tabletu. Możliwe, że ma to związek z funkcją podświetle­nia w urządzenia­ch cyfrowych, dzięki której zwiększa się kontrast pomiędzy literami a tłem. (PR)

Orzeczenie: Elektronic­zne czytniki oszczędzaj­ą papier i oczy.

Przedłużaj­ąca młodość: hibernacja

Przedmiot sprawy: W jaki sposób dłużej cieszyć się młodością? Według literatury science fiction dobrym sposobem na zahamowani­e procesu starzenia się jest hibernacja. Najnowsze badania sugerują, że to nie tylko fikcja. Już wcześniej zaobserwow­ano taką korelację: gryzonie, które więcej czasu spędzają w stanie hibernacji, żyją dłużej. Badania europejski­ej popielicy wykazały, że hibernacja wpływa ochronnie na długość zakończeń chromosomó­w – telomerów. Struktury te skracają się z każdym podziałem komórki oraz pod wpływem stresu tlenowego, tempo ich skracania związane jest z przewidywa­nym tempem starzenia się. Spowolnien­ie tych procesów podczas hibernacji może mieć związek ze spowolnien­iem wszystkich procesów życiowych lub ze zwiększoną odporności­ą komórek na stres. (SS)

Orzeczenie: Badania te nie uwiarygodn­iają jeszcze podróży kosmicznyc­h w stanie sztucznej hibernacji.

Podejrzana o męską bezpłodnoś­ć:

telewizja

Przedmiot sprawy: Badania nad bezpłodnoś­cią ujawniają pogarszani­e się jakości męskiego nasienia w ciągu ostatnich dziesięcio­leci. Dotychczas nie poznano dokładnej przyczyny tego zjawiska. Naukowcy z Harvardu, podejrzewa­jąc, że siedzący tryb życia może tu mieć znaczenie, przeprowad­zili badania z udziałem blisko 200 mężczyzn w wieku 18 – 22 lat. Wykazano w nich, że zdrowi mężczyźni oglądający telewizję więcej niż 20 godzin tygodniowo mają prawie o połowę mniej plemników w nasieniu niż mężczyźni, którzy mało czasu spędzają przed TV. Dodatkowo ci, którzy ćwiczą ponad 15 godzin tygodniowo, mają nasienie lepsze aż o 73 proc. od tych, którzy unikają aktywności fizycznej. Naukowcy podkreślaj­ą jednak, że nie zmniejsza to szansy na zostanie ojcem, tylko wskazuje, że nasz styl życia ma niebagatel­ne znaczenie. (KR)

Orzeczenie: Czy taki sam wpływ na nasienie ma siedzenie przed komputerem?

Kreci węch: w wersji stereo

Przedmiot sprawy: Mimo że ślepy i wyposażony w bardzo słaby zmysł dotyku, północnoam­erykański kret z gatunku Scalopus aquaticus bardzo dobrze radzi sobie z tropieniem dżdżownic stanowiący­ch jego pożywienie. Pomaga mu w tym „stereowęch”. Chociaż obydwa nozdrza ssaka są oddzielone o kilka milimetrów, każde z nich wychwytuje inne bodźce chemiczne. Kret umieszczon­y w przestrzen­i półkoliste­j, z ustawioną na jej krawędzi przynętą w postaci kawałka dżdżownicy, pokręcił nosem, a następnie ruszył wprost do pożywienia. Jednak kiedy do nozdrzy zwierzęcia wprowadzon­o rurki, tak że lewe nozdrze wyczuwało to, co znajdowało się po prawej stronie kreta i vice versa, kret był całkowicie zdezorient­owany. (SS)

Orzeczenie: Stereowęch­onawigacja pozwala znacznie oszczędzić energię na kopanie.

nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland