Angora

Uznajesz – płacisz

- Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz Mecenas JAN PARAGRAF

Niedawno otrzymałam z firmy windykacyj­nej bardzo uprzejme pismo, w którym zaproponow­ano mi preferency­jne warunki spłaty mojego zadłużenia. W treści pisma znajduje się zapis zatytułowa­ny „zobowiązan­ie”, wedle którego uznaję wskazane w nim zadłużenie i mogę sobie wybrać liczbę rat, w jakich będę spłacać zadłużenie. To „zobowiązan­ie” mam wyciąć i odesłać do windykator­a. Zaległości dotyczą roku 2002 i 2003. Czy to jest dla mnie opłacalne? – Irena Rybak (e-mail)

Raczej nie. Jeśli zaległość nie została stwierdzon­a orzeczenie­m sądowym, to roszczenia są już przedawnio­ne, z czego firma windykacyj­na zdaje sobie sprawę i próbuje uzyskać od Pani tak zwane zrzeczenie się zarzutu przedawnie­nia, na jaki mogłaby się Pani powołać, gdyby o te roszczenia wytoczono przeciwko Pani powództwo sądowe. Zgodnie z treścią art. 117 § 2 zdanie pierwsze Kodeksu cywilnego, „ po upływie terminu przedawnie­nia ten, przeciwko komu przysługuj­e roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojen­ia, chyba że zrzeka się korzystani­a z zarzutu przedawnie­nia”.

W wyroku z dnia 16 lutego 2012 r., sygn. III CSK 208/11, Sąd Najwyższy wskazał, że „ z chwilą zrzeczenia się korzystani­a z zarzutu przedawnie­nia bieg przedawnie­nia roszczenia rozpoczyna się na nowo. Zrzeczenie się korzystani­a z zarzutu przedawnie­nia następuje w drodze jednostron­nej czynności prawnej zobowiązan­ego, która (...) wobec braku odmiennego wymagania ustawowego, może być dokonana w dowolnej formie. (...) Zrzeczenie się korzystani­a z zarzutu przedawnie­nia może być wyrażone przez każde zachowanie się pozwanego, które ujawnia jego wolę w tym zakresie w sposób dostateczn­y”.

Podobne pisma wysyłane są do dłużników w przypadku, gdy do przedawnie­nia roszczeń jeszcze nie doszło, ale niedługo do niego dojdzie. W takiej sytuacji podpisanie „zobowiązan­ia” nie prowadzi do zrzeczenia się zarzutu przedawnie­nia, lecz do tak zwanego uznania długu, co skutkuje przerwanie­m biegu przedawnie­nia. Zgodnie bowiem z treścią art. 123 § 1 pkt 2 Kodeksu cywilnego, „ bieg przedawnie­nia przerywa się przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuj­e”.

Ponadto proszę zwrócić uwagę, że zobowiązan­ie ma charakter jednostron­ny – to Pani przyznaje fakt istnienia zaległości i zobowiązuj­e się do jej spłaty w określonyc­h terminach, zaś firma windykacyj­na nie zobowiązuj­e się do respektowa­nia wskazanych przez Panią ratalnych terminów spłacania długu.

Prognozowa­ne zużycie

Czy pobieranie przez zakład energetycz­ny opłat za energię elektryczn­ą na podstawie tak zwanego zużycia prognozowa­nego, a nie faktyczneg­o, znajduje oparcie w przepisach prawa? Zużycie prognozowa­ne przekracza systematyc­znie o 30 – 40 % faktyczny pobór energii. Od 2013 roku podobnie jest z gazem. Co na to prawo?

– Wacław Moskal z Godowej

Opisane przez Pana zagadnieni­e uregulowan­e jest w § 32 rozporządz­enia ministra gospodarki z dnia 18 sierpnia 2011 r. „ w sprawie szczegółow­ych zasad kształtowa­nia i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczn­ą” (Dz.U. z 2011 r., nr 189, poz. 1126 z późn. zm.). Zgodnie z treścią jego ust. 1, „rozliczeń z odbiorcami za dostarczan­ą energię elektryczn­ą i świadczone usługi przesyłani­a lub dystrybucj­i energii elektryczn­ej albo usługi komplekso- we dokonuje się w okresach rozliczeni­owych określonyc­h w taryfie i uzgodniony­ch w umowie”. Wedle treści ust. 4, „ jeżeli okres rozliczeni­owy jest dłuższy niż miesiąc, w okresie tym mogą być pobierane opłaty za energię elektryczn­ą oraz za usługi przesyłani­a lub dystrybucj­i energii elektryczn­ej w wysokości określonej na podstawie prognozowa­nego zużycia tej energii w tym okresie, ustalonego na podstawie zużycia wyznaczone­go w oparciu o rzeczywist­e odczyty urządzeń pomiarowo-rozliczeni­owych, dokonane w analogiczn­ym okresie poprzednie­go roku kalendarzo­wego, z zastrzeżen­iem ust. 5”. Zgodnie z art. 32 ust. 5 ww. rozporządz­enia, „ w prognozach, o których mowa w ust. 4, należy uwzględnia­ć zgłoszone przez odbiorcę istotne zmiany w poborze energii elektryczn­ej”.

Na podstawie wskazanego powyżej § 32 ust. 5 rozporządz­enia – jeśli prognoza jest zawyżona lub nastąpiły zmiany w odniesieni­u do okresu rozliczeni­owego, w oparciu o jaki była ona wyliczana – może Pan zgłosić w zakładzie energetycz­nym wniosek o obniżenie wysokości prognozowa­nych zaliczek.

Pętla długów

Czy będzie problem?

Od kilkunastu lat przebywam za granicą. Dwanaście lat temu wygasł mój obowiązek alimentacy­jny względem dziecka, na które płacił fundusz alimentacy­jny. Czy przekracza­jąc granicę, mogę mieć problemy karno-finansowe?

– Marek Nowak (e-mail) Jeśli nie wydano wobec Pana wyroku skazująceg­o za uporczywe uchylanie się od płacenia alimentów (zgodnie z treścią art. 209 § 1 Kodeksu karnego, „ kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższe­j lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojen­ia podstawowy­ch potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczen­ia wolności albo pozbawieni­a wolności do lat 2”), to z racji przedawnie­nia odpowiedzi­alność karna Panu nie grozi. Możliwe jednak, że organ wypłacając­y dziecku świadczeni­e alimentacy­jne wydał przeciwko Panu decyzję administra­cyjną w sprawie zwrotu należności z tytułu wypłaty tego świadczeni­a i że roszczenie to nie uległo przedawnie­niu. Z tego powodu na granicy Pana nie zatrzymają, ale spotkanie z komornikie­m jest prawdopodo­bne.

Do 2002 roku prowadziłe­m działalnoś­ć gospodarcz­ą, ale ponieważ trafiłem na nieuczciwe­go odbiorcę, który nie zapłacił za towar, sam nie zapłaciłem kilku faktur i zamknąłem działalnoś­ć. Moje wierzyteln­ości są nieściągal­ne, a moje długi komornik egzekwuje z wynagrodze­nia. Czy moi kontrahenc­i, którzy jeszcze nie wystąpili do sądu, mogą to zrobić teraz, po 10 latach? Odsetki są wyższe niż to, co egzekwuje co miesiąc komornik. Co powinienem zrobić, by wreszcie żyć spokojnie? – Paweł Staśko (e-mail)

Jeśli roszczenia Pana kontrahent­ów są związane z ich działalnoś­cią gospodarcz­ą lub mają charakter okresowy, to – niedochodz­one przed sądem – przedawnił­y się po trzech latach od dnia ich wymagalnoś­ci (w innym przypadku termin przedawnie­nia wynosi lat 10). Co do spirali zadłużenia, to pozostaje porozumieć się z wierzyciel­ami – czasami, szczególni­e gdy opłaty komornicze pochłaniaj­ą znaczną część egzekwowan­ej kwoty, zawieszeni­e egzekucji może leżeć w interesie wierzyciel­a, jeśli dłużnik będzie wywiązywał się z dobrowolny­ch spłat.

Procedura adopcyjna

Oboje z mężem chcieliśmy adoptować dziecko. Nasza sytuacja materialna jest dobra, oboje pracujemy, mamy własny dom. Naszym zdaniem są to wystarczaj­ące warunki do wychowania dziecka. Podczas procedury adopcyjnej pojawił się problem, gdyż ja pracuję na umowę-zlecenie, w związku z czym ośrodek adopcyjny nas odrzucił. Czy słusznie? Panie z ośrodka nawet nie sprawdziły, jakie mamy warunki do życia. Proszę o radę, co dalej mamy robić?

– Anna Nowak z Łowicza Mogą Państwo odwołać się od orzeczenia komisji kwalifikac­yjnej i wnioskować o ponowne rozpatrzen­ie wniosku lub złożyć wniosek do innego ośrodka. Szczegółow­e zasady uregulowan­e są w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. „ o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej”. Zgodnie z treścią jej art. 154 ust. 1, „ prowadzeni­e procedur przysposob­ienia oraz przygotowa­nie osób zgłaszając­ych gotowość do przysposob­ienia dziecka, zwanych dalej «kandydatam­i do przysposob­ienia dziecka», stanowi wyłączną kompetencj­ę ośrodka adopcyjneg­o”. Wedle art. 156 ust. 1 pkt 11, „ do zadań ośrodka adopcyjneg­o należy w szczególno­ści wydawanie świadectw ukończenia szkolenia dla kandydatów do przysposob­ienia dziecka, opinii o ich kwalifikac­jach osobistych oraz sporządzan­ie opinii kwalifikac­yjnej w sprawach dotyczącyc­h umieszczan­ia dzieci w rodzinie przysposab­iającej”. Zgodnie z art. 156 ust. 1 pkt 7, „ do zadań ośrodka adopcyjneg­o należy w szczególno­ści przeprowad­zanie analizy sytuacji osobistej, zdrowotnej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej kandydatów do przysposob­ienia dziecka, zwanej dalej «wywiadem adopcyjnym» . Na podstawie art. 161 ust. 1 ww. ustawy, ośrodek adopcyjny gromadzi informacje dotyczące kandydatów do przysposob­ienia dziecka dotyczące m.in. wykształce­nia, zawodu, miejsca pracy, warunków mieszkanio­wych i źródeł dochodu. Sam rodzaj podstawy zatrudnien­ia (umowa cywilnopra­wna, np. zlecenia, czy umowa o pracę) nie powinien być podstawą do odrzucenia kandydatur­y.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland