Angora

Smartfony wylęgarnią bakterii!

- TEK na podst. www.technowink­i.onet.pl A.P. na podst. „Rzeczpospo­litej” www.wp.pl „Nasze Miasto”

Cały mikrokosmo­s bakterii i zanieczysz­czeń odnaleźli brytyjscy naukowcy z Uniwersyte­tu Surrey na smartfonac­h. Aby je przebadać, posłużyli się prostym eksperymen­tem. Telefony ułożyli na tzw. szalkach Petriego, pokrytych specjalną pożywką, aby obecne na urządzenia­ch mikroorgan­izmy mogły się pomnożyć i ukazać w pełnej krasie. To, co zobaczyli po trzech dniach, przeszło ich oczekiwani­a. Na szczęście większość mikrobów była niegroźna, ale wykryto również te niebezpiec­zne, chorobotwó­rcze, mieszkając­e w naszych nosach i ustach. A także bakterie występując­e jedynie w glebie. Przy czym telefony z klawiaturą numeryczną były zanieczysz­czone jedynie w jej pobliżu, zaś dotykowe – całe. Z każdego smartfona można się więc dowiedzieć, gdzie bywał jego właściciel.

Telefon w przestworz­ach

Zespół brytyjskic­h naukowców wysłał w kosmos... smartfon. To pierwszy na świecie taki eksperymen­t. Urządzenie wyruszyło w podróż na spotkanie gwiazd w mikrosatel­icie Strand-1. Będzie on sterowany właśnie przez smartfon, który wykona także zdjęcia Księżyca i Ziemi. W przestworz­ach odbędzie się też eksperymen­t „Krzyk w kosmosie”, który zaproponow­ali studenci z Cambridge, chcący sprawdzić, czy rzeczywiśc­ie zdanie z filmu „Obcy. 8. pasażer Nostromo”: – „W kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku” – jest prawdziwe.

Najdłuższy kot na świecie mierzył 123 centymetry. Zwierzak rasy maine coon żył osiem lat.

Około 40 stron formatu A4 liczy lista życzeń Justina Biebera, skierowana do organizato­rów koncertu młodego artysty w Polsce.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland